Acik kaynak 3d modelleme Freecad

Başlatan boreas, 12 Ekim 2015, 21:32:18

boreas

3boyutlu kati modelleme uygulamasi freecad.  Modullerle pcb ve sheet metal eklenebiliyor. Youtubeda bolca ders mevcut kati model yapanlara oneririm.

ByTEK

Açık kaynak tarafında çok iyi uygulamalar var ama insanlar hep paralı uygulamaları kaçak kullanma peşindeler. sanırım para uygulamalar için TR kaynak bol bulunması insanları dahada yakınlaştırıyor.

Tagli

Her ne kadar genelde özgür yazılım yanlısı olsam da FreeCad'i sevemedim bir türlü. Fikir falan güzel ama o alıştığımız SW rahatlığı yok. Basit olması gereken işler zor yapılıyor, örneğin bir çemberin katı kenarlarına olan uzaklığını atama gibi. Çoklu parça montaj kısmı zaten yıllardır bir türlü geliştirilemedi. İyi kötü çalışan bir Python eklentisi var sadece, ki o da zaten başka birisi tarafından yazılmış.

Bu olgunlaşmamış haliyle FreeCad kullanmaktansa, ufak işler için OpenScad kulanmayı tercih ederim. OpenScad her ne kadar daha fazla zaman alacak bir yazılım olsa da gayet sade ve tam olarak beklendiği gibi çalışıyor. Ayrıca versiyon kontrol sistemleri ile de kullanılabilir.

PCB dediğiniz şey bildiğimiz baskı devre ise, bu iş için FreeCad kullanmak bana garip geldi (3d parça kütüphanesinden bahsedilmiyorsa tabi). O işin ilacı KiCad'dir, ki seneler içinde epey gelişti (FreeCad'in aksine, FreeCad bana sanki hep yerinde sayıyor gibi gelmiştir). KiCad nerdeyse her gün severek kullandığım bir programdır.
Gökçe Tağlıoğlu

boreas

Kicadde bende bayilir ve kullanırım. Pcbden kastim 3d olarak alinan ciktinin kutudaki yerini gormek. Bahsettiğiniz sıkıntıları çok anlayamadim sketch icinde ya da partlar arasinda mesafe girmek cok kolay gözüküyor. ama aktif olarak kullanmak lazim ben birkac parca tasarladim ve bana cok kolay geldi. bence bir sans daha verin :)