ARM işlemci ve EPROM kullanımı

Başlatan tunayk, 13 Ekim 2015, 16:47:50

tunayk

Merhaba arkadaşlar.  Halihazırda ürettiğimiz kartlarda eprom vazgeçilmez bir unsur olduğundan pic te sorun yaşamıyoruz. Dahili eprom kullandığımızdan erişim de kolay oluyor. Sık sık yazma yapıldığı için de dahili flash pek kullanmak istediğimiz bir şey değil

ARM tarafında hafıza kayıt işleminde ne tercih ediyorsunuz. Ne önerebilirsiniz ?

CoşkuN

MrDarK

STM32 serisinde eeprom başlı başına ihtiyaçsa hız önemli bir unsur artık, STM'nin arm serilerinde yazma hızı stm8 serilerine göre oldukça düşük. Bunuda hatırlatmakta yarar var.

STM32L152 serisi kullanıyorum.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

muhendisbey

Sık kayıt yapılıyorsa eepromun tercihi de bir mesele. Ömrünü çok çabuk doldurabilirsiniz. Bunun yerine veriyi hafızada tutup belirli aralıklarla eeproma yazdırmanız daha sağlıklı olacaktır. Dahili istiyorsunuz ki sizin için işlemcinin eepromunun arızalanması sizin için daha büyük problem. Ayrık olsa en azından değiştirme imkanınız olurdu.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

tunayk

Alıntı yapılan: muhendisbey - 13 Ekim 2015, 19:10:26
Sık kayıt yapılıyorsa eepromun tercihi de bir mesele. Ömrünü çok çabuk doldurabilirsiniz. Bunun yerine veriyi hafızada tutup belirli aralıklarla eeproma yazdırmanız daha sağlıklı olacaktır. Dahili istiyorsunuz ki sizin için işlemcinin eepromunun arızalanması sizin için daha büyük problem. Ayrık olsa en azından değiştirme imkanınız olurdu.
Yazma sıklığından kasıt dahili Flasha göre  fazla olması idi. Ömür konusunda tedbir alıyoruz ancak harici olduğunda veri kaybı gürültüden etkilenme vb. Sorunlar olabiliyor. Dahili olduğunda daha istikrarlı sonuç alıyorum.

exjra

STM işlemciler ile ST nin 93C66 vb. eepromlari kullanıyorum uzun zamandır.  Kronik bir problem ile karşılaşmadım.  Tavsiye ederim.

tunayk

tecrübeleriniz için teşekkür ederim.  Erişim süresi konusunda byte veya blok olarak yazma süresi us mertebesinde olan epprom varmıdır ? İşlerimiz genelde zaman kritik olduğundan 10byte gibi bir veriyi 5ms altında yazmamız lazım.

MrDarK

STM32L152 için eeprom performansı. Bu yazma hızı açıkçası beni hayal kırıklığına uğratmıştı. Acil durum kayıtlarında çok uzun bir süre.

Blok yazma gibi bir özelliği yok, inram olarak 2Word yazabiliyor en fazla. Onda da süre aynı 6,6ms

Yazma Hızı = 1 Word  6,6ms içinde yazılıyor. Word sayısı arttıkça çarpılıyor.

kralsam

Biz bir süredir harici FRAM kullanımına geçtik.

MrDarK

Hocam bu harici FRAM'lerin fiyatları ne alemde acaba ?

Biz haricen external flash kullandık log kayıtlarımız için fakat acil durum kayıtlarında hala eeprom kullanmaktayız.

AsHeS

FRAM ve MRAM ikiside eeprom ve flash ın getirdiği eksilerin çoğunu çözmüş durumdalar.

kralsam

Alıntı yapılan: MrDarK - 14 Ekim 2015, 13:32:05
Hocam bu harici FRAM'lerin fiyatları ne alemde acaba ?

Biz haricen external flash kullandık log kayıtlarımız için fakat acil durum kayıtlarında hala eeprom kullanmaktayız.
Hocam şuan ezbere hatırlamıyorum. Bakalı çok olmuştu.