220 V Prize fiş takınca elektrik gelmesi hk.

Başlatan saybatli, 17 Ekim 2015, 12:22:27

saybatli

Merhaba ;

Kendi evimi kendi imkanlarımla akıllı eve çevirmeye çalışıyorum. Bir konuda takıldım. Başlıkta da belirtiğim gibi evlerimizde bulunan 220 V prizler sadece fişe bir cihaz takıldığında 220V çıkış versin priz uçları boşken ya da prize yabancı madde sokulduğunda hiç bir şekilde voltaj çıkmayacak şekilde modifikasyon yapmak istiyorum.

Kafamda bir kaç fikir var ama onlarda pek işe yaracak gibi gelmiyor. Birde en önemlisi prize eklenecek olan devre ya da eleman prizin standart buatına sığması gerekiyor.

Durum bu. Nasıl yapabiliriz.

Gökhan BEKEN

Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

mustafa_cmbz

bence böyle bir uğraşa gireceğinize akıllı ev otomasyonu kavramını daha geniş kapsamlı olarak ele alabilirsiniz.Mesela şöyle yapabilirsiniz...Sesli komutlar ile veyahutta tablet vs. şeyler ile prizleri kontrol edebilirisiniz..aski zaten bahsettiğiniz korumalar mekanik olarak daha kolay bir şekilde sağlanıyor.Aksine sizin sağlayacağınız elektriksel algılama yöntemleri daha riskli olabilir...

Recep METE

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 18 Ekim 2015, 02:16:49
bence böyle bir uğraşa gireceğinize akıllı ev otomasyonu kavramını daha geniş kapsamlı olarak ele alabilirsiniz.Mesela şöyle yapabilirsiniz...Sesli komutlar ile veyahutta tablet vs. şeyler ile prizleri kontrol edebilirisiniz..aski zaten bahsettiğiniz korumalar mekanik olarak daha kolay bir şekilde sağlanıyor.Aksine sizin sağlayacağınız elektriksel algılama yöntemleri daha riskli olabilir...
:) :) :) Gerçekten doğrusunu ve  özünü söylemiş.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

saybatli

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 18 Ekim 2015, 02:16:49

Şuan prizleri kontrol edebiliyorum Hem telefonla hemde internet aracılığıyla. Ses ile komut onuda tasarlama aşamasındayım (Bilgisayar programı ile yapacağım) birde prizleri bu şekilde yapmak istiyorum.  İnternette bakınırken amcanın biri yapmış aslında linki aşağıda

http://www.dailymotion.com/video/x1x2ktm_dadas-mucit-akilli-priz-icat-etti_news

polleme

Bir şey icat etmek ne kolay! Bir tasarım sonucu elde edilen bir sistemi bir icat gibi ilan etmek ne kadar doğru bilemiyorum. O zaman ben de çamaşır makinesi takılınca çalışmayan ama bir telefon şarj aleti takılınca çalışan bir priz yapıp ben de akıllı priz icat etmiş olayım.

z

İcat olmaz ama bahsettiğin gibi bir akıllı priz yapıp satabilirsin.

Bazı banyolarda lavabonun hemen yanına traş makinesi için izoleli bir priz konulur. Bu prizlerin en fazla 10w yük bağlayabilirsiniz diye uyarı etiketi olur.

Daha güçlü bir yük bağlayıp unutursan minik izolasyon trafosu yanar ya da varsa koruması devreye girip sistemi korur.

Böyle bir prize saç kesme makinesi bağladığımda 5..10 dakika sonra sistem elektriği kapıyordu. Belliki trafo sıcaklığı ile harekete geçen koruma var.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com