SSR40 Cıkışı Neden Sıfıra İnmiyor

Başlatan admazk, 18 Ekim 2015, 11:41:30

admazk

Merhaba,
       Elimde SSR40-da solid state röle bulunmakta.Bu röleyi kontrol edebiliyorum.ancak sorunum.kontrol enerjisini kesmeme ragmen lambanın karanlıkta cok düşük seviyede parıldadığını görüyorum.

Buda demek oluyor ki  az da olsa akım söz konusu.
Önce giriş kısmını boşta bırakarak denedim.sonra girişte parazit olabilir diye 0v yani girişi gnd ye bağlayarak denedim.ama sonuç alamadım.

Nasıl bir yol izlemeliyim.

Amacım evimde salonda 6 ya yakın lamba var.Farklı odalarda bu sayı da değişmekte.her odaya 1 kontrol ünitesi yapmayı düşünüyorum.Bu lambaları aynı anda hepsini yakcak sessiz çalışacak bir devre tasarlamak.Devremde sadece bu kısımda sorun yaşamaktayım.Cıkışı tamamiyle sıfıra indiremiyorum.

Elektronik konusunda bilgim ve pratiğim  var ancak hep düşük voltajlarda calıştım.Önerilere açıgım.

Bağlantım aşagıdaki gibi.

mozkan87

http://akizukidenshi.com/download/ds/fotek/fotek_ssr.pdf

Linkteki datasheete göre 5 mA kaçak akımı var. Bu durumda 220Vx5mA=1,1W lambaya güç uyguluyor. Tasarruflu ampulde parıldamaya bu güç neden oluyor olabilir. Farklı marka lambalarla farklı sonuçlar çıkacaktır.

mesaj birleştirme:: 18 Ekim 2015, 22:07:47

Belki lambaya paralel 47Kohm en az 2W bir direnç bağlamak sorunu çözebilir.

SSR yerine triac ile de yapabilirsiniz. Burada kullandığınız yük ssr için küçük.