bozuk direnç ölçümü

Başlatan predator, 18 Ekim 2015, 20:48:28

predator

merhaba arkadaşlar bir ev aletim bozuldu söktüğümde içinde yanık dirençle karşılaştım, üstü tamamen kül renkler okunmuyor, ölçü aletine de güvenemiyorum nasıl anlayabilirim direnç değerini?

z

En son çare devreye baka baka şema çıkaracaksın. Sorunlu direnci hesaplamaya çalışacağız.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

engerex

Devredeki kodu okunuyorsa (R23 gibi) firma teknik servisini arayıpta isteyebilirsin.

predator

maalesef o bölgedeki yazılar da silinmiş, ölçü aletinde 100ohm civarı okuyorum, sizce güvenilir midir bu değer

t2

Direnç yanınca değeri düşerek azalmaz diye tahmin ediyorum. Böyle bir vaka görülmüş mü? başkasından da duymadım.
Yanan direnç bozulur, galiba değeri artar.

Yani 100 ohm direnç takarak deneyebilirsiniz. olmadıysa biraz düşük  veya yüksek takılır.

Fakat asıl sorun direncin yanmasına sebep olan durum nedir?
Belki bu direnç aslında 10 ohm idi. sigorta niyetine takıldı. Yanınca direnç yükseldi 100ohm oldu?

predator

amerikadan alınmış bir ürün orada düzgün çalışırken 110-220 dönüştürücü ile 220ye bağlanınca direnç yandı

t2

genelde amerikadan alınan ürünlerde 10 ohm direnç olur. 10 ohm takın. neresi olduğu hangi cihaz olduğu hiç önemli değildir. amerikalılar hep 10 ohm kullanır başka direnç sevmez.

predator

direnç değiştirmek sorunu çözecekmidir sizce?

t2

neresi olduğu hangi cihaz olduğu hiç önemli değildir. amerikalılar hep 10 ohm kullanır başka direnç sevmez.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

TMART

1 M lik bir tripot bağlayıp üzerinden değeri yavaş yavaş düşürerek verimli direnç değerini elde edebilirsiniz.

kaan0

Sayın @predator cihaz ne? yanık bölgenin fotoğrafı var mı? t2 hoca bunu kast etmiş. Burada kimse müneccim değil ki sorunu şıp diye bilsin. Direnç yanmış olabilir, belki de başka bir malzeme bozulduğu için üzerinden fazla akım geçmiş ve rengi değişmiştir, bozuk olan o değildir.

Direncin değerini bulup yenisiyle değiştirmek patlayan araba lastiğini tekrar şişirmeye benzer. Lastiğe saplanan çiviyi çıkarıp yerine yama yapmazsanız lastik yine iner, yine iner.