Saatin içindeki kristal nedir.

Başlatan burç tankal, 20 Ekim 2015, 15:23:49

burç tankal

Arkadaşlar ds1302 rtc entegresi için 32.768 Hz kristal almayı unutmuşum. Elimin altında olan bir duvar saatinden resimde eklediğim kristal olduğunu düşündüğüm parçayı söktüm. Bu gerçekten de kristal midir, eğer öyleyse hz'i 32.768 midir?

polleme

Evet kristal gibi görünüyor ve büyük ihtimalle de 32768 Hz olsa gerek.

burç tankal

Peki ds1302 entegresi için bu kristale Nf kapasitör bağlamaya gerek var mıdır?

polleme

Dökümanlardan gerekmediğini görüyorum. Bir kristal ve bir 3V pil (genelde CR2032) bağlansa yetiyor.

burç tankal

mustafa_temel

evet saat kristali  ama 32.768 KHZ midir emin değilim. kondansantörü genelde saatin geri kalmaması için bağlıyorlar. Hatta bir arkadaş şunu söylemişti kristalin gövdesine bir tel lehimleyip onuda devrenin şasesine bağlıyabileceğimizi  söylemişti.
"Dünya R-S-T üzerinde döner."

mehmet

Nokta ve/veya virgül, hatta Hz.,  KHz. gibi
değer karmaşası olmasın.
Bu kristal (saat entegrelerinde kullanılan) degeri
32768Hz. dir...
Küsüratlara aldanmayınız. Bunlar piyasada
bulunacak değerlerdir.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

TMART

Arkadaşlar 32768Hz nin özelliği nedir?
Neden saatlerde genelde bu frekans tercih edilir?

Gökhan BEKEN

@bilirşop pardon bilirşop beni andı :D
@TMART
"Neden 32.768KHz?" sorusunun cevabı: https://www.picproje.org/index.php?topic=43255.0
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

TMART

Aslında anmamıştım da ama :).
Eyvallah Gökhan bey...

burç tankal

Bugün saatten söktüğüm kristal sorunsuz iş gördü. Saat sapıtmadığına göre de sanırım 32768hz değeri de doğru. Ancak dün gece elimde 32768 hz kristal olmadığı için sırf meraktan 4 Mhz kristal bağlamıştım. Çok hızlı bir şekilde ilerlemesini bekliyordum ancak saat donup kaldı. Demek ki ds 1302 ve benzeri entegreler için belli bir değerin üzerinde kristal kullanamıyoruz. Hoş niye kullanalım ayrı konu ama bunu da öğrenmiş olduk :)