Banyo boş dolu devresi proje 16f628a'lı fikir arıyoruz...

Başlatan ahmetmurat, 22 Ekim 2015, 21:23:03

ahmetmurat

Öncelikle Selamlar Ustalarım,Hocalarım,abilerim proje için Banyo boş ve dolu led ışıklı devre yapmak istiyoruz bunun için program ve fikirlerinizi ve değerli görüşlerinizi alabilirmiyiz pic 16f628a kullanmak istiyoruz. teşekkürler

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Mucit23

Musluktan su akıyor mu yoksa akmıyor mu onun sensörü

ete

Önerilenleri hiç birisi süreki olarak içeride insan varlığını size bildirmez. Pır sensör en iyi algılayanlardan birisi ama ancak kımıldadığınız zaman sizi algılıyor. Bu nedenle girerken sizi algılar ama içeride bir müddet sabit durduğunuz zaman algılamıyor. Bu nedenle sensörü sağa sola çevirmek belki bir çözüm olabilir. Radar taraması gibi.
Onun dışında banyonun en çok kullanılan bölümüne bakacak şekilde bir Ultrasonic mesafe sensörü koyabilirsiniz. Bu sensör araya giren cisimleri kolaylıkla ve sürekli olarak algılayabiliyor.
Tabiiki paspas altına yerleştirilen bir sensör girişte en azından bir insanı algılayabilir çıkıncaya kadar da var kabul eder ama içeride birisi var iken başka birisinin girmesi de sensörü yanıltır ve karmaşaya sebep olur. Bu nedenle en iyisi sürekli olarak içeriden bir algılama olması gerekir.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

CoşkuN

Kapının kilidinin durumu okunabilirse en garantisi bu olur herhalde. Tabi banyoya her girenin kapıyı kilitlediğini varsayarsak

saybatli

Banyoya giren düğmeye bassın dolu olarak ledler yansın.  Pic'de gerek yok hem

Maxim

PIR sensörü bu işi çözer
2 tane olursa çok daha iyi olur

ben eve yaptım banyo fanı için
ucuza aldığım PIR sensör modulünü kutuladım, 220v ve mini bir röle tetikledim
devreyi modifiye ettim 15dk açık kalmaya ayarladım
banyoya girdiğin anda fan çalışmaya başlıyor 15dk boyunca

hareket gördüğü an zaman baştan başlıyor
yani sen içerdeyken seni görmese bile çıkarken zaman sıfırlandığı için çıktıktan sonra 15dk daha çalışmaya devam ediyor
sensör banyonun içinde

Gökhan BEKEN

Tuvalet banyo gibi yerler, genelde karanlık olduğundan, giren kişi illaki ışığı açıyor. Demem o ki switch konumu işinizi büyük oranda görecektir.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

CoşkuN

Alıntı yapılan: Gökhan BEKEN - 23 Ekim 2015, 11:14:56
Tuvalet banyo gibi yerler, genelde karanlık olduğundan, giren kişi illaki ışığı açıyor. Demem o ki switch konumu işinizi büyük oranda görecektir.
Işığı açık unutan da çok oluyor ya ofis gibi yerlerde ama

overlok

Alıntı yapılan: CoşkuN - 23 Ekim 2015, 10:56:01
Kapının kilidinin durumu okunabilirse en garantisi bu olur herhalde. Tabi banyoya her girenin kapıyı kilitlediğini varsayarsak
Aynısını ben yazıcaktım. kapı kilidi bana göre de mantıklı
Hanımların dikkatine, overlok makinesi ayağınıza geldi!

volkanunal

aynanın üzerine pır sensörü yerleştirmek ve tarama yaptırmak.
Primum nil nocere

kayatech

2 adet fotosel bariyer devresi iş görür. Yanyana konulur. Önce 1nci sonra 2nci kesiliyor ise giriş , önce 2nci sonra 1nci kesiliyor ise çıkış yapıldı olarak alınır. Kapıdan aynı anda 2 kişi geçmiyor ise tabi ki :)

Yada ben olsam "Presence Sensor" kullanırdım işi bitirirdim :)

MC_Skywalker

sensör kombinasoyun getekebilir.
kapı sensörü ve iki bariyer devresi.