Devre tasarım sorusu

Başlatan z, 26 Ekim 2015, 15:34:58

z

Genlik payı 10 dB, faz payı 20 derece olan bir sistemi tasarlayın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Icarus

z

Türk kahvesi, yanında küçük çikolata bir bardak da soğuk su.

z

Soruya kafa yoracak incinir yok mu?

JOKERAS

İncinir'lar Asgari ücretle bile iş bulamıyorum diye ağlamakla meşgul sanırım:)

z

İş bulanlar da olur.

Ya da lehim yapmayı bilmeyen incinirlara laf söyleyen teknisyenler de olur.

RaMu

Ben soruyu anlayamadım daha.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

z

Tasarlayacağınız devreye sinyal jenaratöründen 1v genlikli sinüsel bir sinyal gireceğiz.

Sinyalin frekansını 0'dan 1000 Hz'e kadar değiştireceğiz. (Aralık önemli değil)

Devrenizin çıkışındaki sinyal, fizik kuralları gereği girişteki sinyalden farklı genlik ve fazda çıkacak.

Çıkıştaki sinyalin faz kayması -180 derece olduğunda çıkış genliğimiz -10 db olacak.
Çıkış sinyalin genliği 0 dB iken çıkan sinyalin açısı -160 derece olacak.

Bu şartları gerçekleyen herhangi bir devrenin tasarımı soruluyor.

Yok ben analog devrelerden anlamam derseniz yazılım da olur. Fonksiyonu yazın. Yani sorumuz bu kez şöyle olacak.

ADC ile sinüsel bir sinyalden örnekler alacağız ve bu örnekleri bir fonksiyona gireceğiz.

Fonksiyonumuz bu verileri işleyerek DAC'dan sinyal olarak çıkartacak.

Çıkıştaki sinyalin genliğinin tepe değeri fonksiyonumuzun doğası gereği frekansla değişim gösterecek. Aynı şekilde DAC'dan çıkan sinyal ile ADC'ye giren sinyal arasında da faz farkı olacak.

Çıkıştaki sinyalin faz kayması -180 derece olduğunda çıkış genliğimiz -10 db olacak.

Bu şartları gerçekleyen herhangi bir  fonksiyonu C dili ile yazmanızı istiyorum.

Transfer fonksiyonunu oluşturduktan sonra gerisi kolay.

Karamel

Alıntı yapılan: z - 26 Ekim 2015, 20:54:25
Tasarlayacağınız devreye sinyal jenaratöründen 1v genlikli sinüsel bir sinyal gireceğiz.

Sinyalin frekansını 0'dan 1000 Hz'e kadar değiştireceğiz. (Aralık önemli değil)

Devrenizin çıkışındaki sinyal, fizik kuralları gereği girişteki sinyalden farklı genlik ve fazda çıkacak.

Bu şartları gerçekleyen herhangi bir devrenin tasarımı soruluyor.

Yok ben analog devrelerden anlamam derseniz yazılım da olur. Fonksiyonu yazın. Yani sorumuz bu kez şöyle olacak.

ADC ile sinüsel bir sinyalden örnekler alacağız ve bu örnekleri bir fonksiyona gireceğiz.

Fonksiyonumuz bu verileri işleyerek DAC'dan sinyal olarak çıkartacak.

Çıkıştaki sinyalin genliğinin tepe değeri fonksiyonumuzun doğası gereği frekansla değişim gösterecek. Aynı şekilde DAC'dan çıkan sinyal ile ADC'ye giren sinyal arasında da faz farkı olacak.

Bu şartları gerçekleyen herhangi bir  fonksiyonu C dili ile yazmanızı istiyorum.

Transfer fonksiyonunu oluşturduktan sonra gerisi kolay.

hocam bu istediginiz devrenin low yada high pass filter larin frequance response konusu olabilirmi? daha gecen gun boyle birsey okumustum. domain degistirerek. systemin frequance response unu buluyordu.

H(s) = Vin / Vout

gibi birsey olmasi lazim. Vin bizim cikis olarak aldigimiz kisim. Vout ta. kaynagi bagladigimiz kisim. buradan second order function geliyor. (paydada oluyor) bunlari sonsuza goturen degerlere pole. sifir yapan degerlerede zero diyorlar. eger konu bagintiliysa. bos zamanimda bunlar hakkinda ciddi bir arastirma yapayim.

mesaj birleştirme:: 26 Ekim 2015, 21:05:29

ben buradan http://ocw.mit.edu/courses/electrical-engineering-and-computer-science/6-071j-introduction-to-electronics-signals-and-measurement-spring-2006/lecture-notes/resonance_qfactr.pdf okumustum hocam.

z

İpin ucunu yakaladın işte. Artık örgüye geçmek için sadece modele ihtiyacın var.

Erhan YILMAZ

x(t)*h(t)=y(t) ise sinwt*h(t)=-.031sinwt yazarsak olur. Burada 0.31 yaklaşık -10 desibel kazanca (20log(0.31)=-10dB) - değeri ise 180 derece faz kaymasına denk geliyor. Buradan sonra her iki tarafın laplace dönüşümü alınıp H(s) fonksiyonu bulunup sistem gerçeklenebilir.

mesaj birleştirme:: 26 Ekim 2015, 21:30:33

Bu ifadeye dikkat etmemişim. Bu şartlar altında dediklerim doğru olmayabilir tekrar gözden geçirmem lazım.

RaMu

Ben bu dersten nasıl (teğet) geçmişim.

Yorum yazdıktan sonra soruyu google a yazdım,
hangi, konuyla alakalı diye bulmak için,
çıkan konu ile ilgili neredeyse hiçbir şey hatırlamadığımı gördüm.

Aynı şeyi Fourier transformu konusundada yaşamıştım.
Kendim Fourier transformu alan (fft,dft) bir fonksiyon yazmak için
konuyu baştan tekrar öğrenmeye çalıştıktan sonra Fourier in ne demek istediğini anlamaya başladım.
Uygulamalı eğitim şart.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

z

Aslında gerek yok ama bir küçük ipucu vereyim.

Birinci dereceden bir sistemle ileri yada geri max  90 derecelik faz kayması elde edebilirsiniz. O halde soruda -160 derecelik bir kaymadan bahsedildiğine göre sistem en azından 2. derece demektir.

Karamel

z hocam. ben bu konu uzerinde arastirmalar yapiyorum. okul nedeniyle yavas ilerliyorum ama sanirim 1-2 ay sonra bu soruyu cozebilirim.

mesaj birleştirme:: 15 Kasım 2015, 21:52:26

suan icin edindigim bilgiler soyle.

rlc circuits ile low pass high pass gibi filter lar design edebiliyoruz. sizin istediginizde boyle birsey olmali?

op-amp ile active filters yapabiliyoruz. suan ikisi arasindaki farki anlayamiyorum ama circuit analysis kitabi aldim. bos zamanlarimda okuyorum. insallah yakinda meseleyi cozecegim.