ULTRASONİC ÇATLAK KONTROLU

Başlatan hamit, 31 Ağustos 2005, 03:25:04

hamit

Selam arkadaşlar öncelıkle sitemize kovuşmamızda çaba gösteren bütün arkadaşları kutluyorumm...

Konuya gelince iş yaptıgımm firmaların birinde bir cihaz istegi talebi aldımm konu benımde dıkkatımı cektıı ufak metaller uzerınde işlemler sonrası olusa bılecek çatlakları kontrol etmek ve bunları imalattan geri çekmelerıne yardımcı olucak bır test cıhazı hakkında.

İnternette yaptıgım araştırmalarda bu işin adı EDDYDECTOR CRACK CONTROL diye geçiyor mantık ise ultrasonic bir prob  malzeme iki punta arasında donerken malzemenın yuzeyıne temas etmeden tarıyor....

Mantık bu ama nette aramalrıma ragmen yeterlı kaynak bulamadımm örnegın  
bu probun özellıgı nedır çalışma frekansı nedırr prob tek yonluu yanı karsında alıcı yok sanırım ozel bır bır ultrasonic prob...

Bu tarz bir konuyla çalışma yapmış arkadaşlar varsa yardımlarını beklıyorumm...İyi çalışmalar

kobrasalar

bir insanın gözlerini baglayalım ve kimi yerleri düz kimi yerleri çukur bir arazide bırakalım ve bize etrafdaki çukurlukları tesbit etmesini söyleyelim (OLAY MAHHALLİ AMERİDADAKİ BÜYÜK KANYONDUR YANLIŞ OLMASIN) bu arkadaşımız bizden tırstıgı için imdaat diye feryat edrken kimi yerlerde sesinin yankılandıgını kimi yerlerde ise yankılanmadıgını duyacaktır bu sayede etrafındaki çukurları tesbit eder
Ultrasanic probda bizden tırsmasada bir ses üretir ve bu parça üzerinde bir düzensizlik yoksa göstergesinde(yeni modeller lcd ekranlı ve yüksek çözünürlüge sahip)  bizim zero point yani sıfır ayarımız hemen hemen oldugu yerde durur ama bir düzensizlik çukur tepe boşluk varsa zero point dışında aynı osiloskop ekranında oldugu gibi hareketler oluşur bu metal olan olmayan ses yansıta bilen tüm malzemelerde kullanılır illa satın alacam diyorsanda bildigim bir kaç çatlakçı var onlara temas ederim o.k....

hamit

İlgine teşekkürler dostumm konuyu anlattıgın çerçevede biliyorumm amacımm bu tip bir probu temin edecegimiz bir yer varmı yurt içinde olursa daha iyi tabii tanıdıgın kişiler varsa onlarla temasa geçmekte faydalı olur sanırımm yardımın için tekrar teşekkurlerr.......

kobrasalar

benim bulabildigim cihaz markaları şunlar:
STAVELEY
NORTEC
KRAUTKRAMER
genelde nette NDT diye arayınca bu tarz cihazlar buluyor. eger bahsettigin eddy bir marka değilse eddy akımı sayesindede çatlak tesbiti yapılabiliyor(eddy akımı sadece manyetik özellikleri güçlü olan malzemelerde kullanılabiliyor)

hamit

Evet dostumm tesbitlerin çok doğru konuya yabancı oldum için tamm açıklıyamadımm ama yardımın için teşekkürler

aster

hamit

teşekkürler ASTER hocamm çok makbule geçti hele kaynağın türkçe olmasıı eline sağlıkkk

kobrasalar

Üstat bu balık bulucu (fish finder diye geçiyor piyasada) ultrasonic cihazlar nasıl görüntü üretebiliyor???* :?:

hamit

evet dostumm biriki tane tamir etmiştim onlardan genel maktıkk aynı ama benim sorunun hazır bir sönsor bulmak prob halında karsılıklı alıcı verıcı ısmıme yaramıyor butip hazır tek prob içerizinde hem alıcı hem verıcı olması lazımm............
onu araştırıyorumm

aster

balık radarı proplarından arıyorsan bildiğim kadarıyla bunlar su içinde çalışıyor sulu ortam olmazsa çalışmıyor
tekne ve marina türü malzeme satan yerlerde mevcut

kobrasalar

üstadım bunlar nasıl işliyorda ses sinyalini görüntüye çevire biliyor ben bu noktada takıldım yani ses sadece geridönüyor ve görüntü oluşturabilecek kadar bilgi içeriyor
Nasıl

birde hamit üstad bu cihazların devreleri ne içeriyordu (mesela bir sinyal üreteci bir işlemci ) nasıl entegreleri vardı ben kassam yapabilirmiyim

salim ALTIN

Alıntı yapılan: "kobrasalar"üstadım bunlar nasıl işliyorda ses sinyalini görüntüye çevire biliyor ben bu noktada takıldım yani ses sadece geridönüyor ve görüntü oluşturabilecek kadar bilgi içeriyor
Nasıl

birde hamit üstad bu cihazların devreleri ne içeriyordu (mesela bir sinyal üreteci bir işlemci ) nasıl entegreleri vardı ben kassam yapabilirmiyim

Olayı televizyon ekranındaki görüntü olarak düşün. sinyali bir yüzeye ayırt edici bir fark ile (mesela frekans değişimi) gönderiyorsun. Gönderdiğin anı biliyorsun zaman olarak. Sonra geri gelen bilginin zamanını hesaplıyorsun. Bulunduğun madde içinde senin sinyalinin yayılım hızı biliniyor. Buna göre gelen  geri dönen sinyali zamanına göre değerlendirebilirsin ve sonuç çıkarabilirsin.

@hamit çatlak kontrolünde genelde metal boru imalatında gördüğüm edi akımlı çatlak kontrolde bir bobin ile boruya darbeli akım ile manyetik alan yükleniyor  ve biraz ilerisinde  başka bir bobin den manyetik alan okunuyor. verilen ile karşılaştırılıyor. Çatlak varsa okunan ile verilen arasında çok fark oluyormuş. Bunu Transformatör gibi düşün ve dene istersen. Primer ve sekonder sar. ama havada dursunlar. Bunların içinden boruyu geçir  Pirimer ve sekonderi osiloskoba bağla. sinyalleri üst üste çakıştır. sonra buruya matkap ile delik aç. boruyu bobinler içinden ilerlet. osiloskopta aldığın sinyallerde fark olacaktır. Bobinler tek sipir gibi ince yapıda olacak  Mümkün olan en az yüzeyden boruyu görecek.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

hamit

@selimusta söyledıgın dogru manyatik rezonans matgı ıle çalısıyorr fakat bu sıstem buyuk borular ıcın uygunn haddanelerde kullanılıyor ve kontrol mantıgın dedıgın gıbıı fakat benım malzemem ufakk ortaboy kalem pıl cıcarında ve ortası delık zatenn onun ıcın ben malzeme ıkı punta arasında donerken yuzey taraması yapıp hata kontrolu yapmam gerekıyorr o yuzden prob şeklinde ultrasonıc sensor arıyorumm yurt dısında var ama burda gulunuyor mu henüz net bır bılgı bulamadımm

aster

bir aralar kısa devre sargılarını bulmakta kullandığım bir alet tanımlarınıza uyuyor
yarım nüve üstüne 2 sargı ve bir opampla osc karşılaştırması ile işi hallediyordum işinizi görürse basit bir şey şeklini çizip verebilirim

hamit

@aster dostumm bu konudakı her kaynak bir fikir sahıbı yapıcaktırr pratıkte ılgıne teşekkur ederımmm bu iş birzzz zamanımı alıcakk sanırımm kaynak ve yardımlarınız için teşekkurlerr gelişmeleride burda iletirim bu konu baya ilgimi çekti çünkii uygulama alanları çok geniş görünüyorr selemlarr..