Devre gecikmesi gerçekten eşitmi

Başlatan rree, 02 Kasım 2015, 13:23:53

rree

Elimizde  1Mhz kare dalga osc var.  İki farklı sinyal çıkışına ihtiyacım var. Birisi 0 derece diğeri 180 derece
Bu iki sinyal başlangıç , bitiş zamanı çıkış eğimi ve düşüş eğimleri aynı olması lazım.
İsis de bir similasyon yaptım fakat doğrumudur size danışmak istedim

Pdf baktığımızda fazın biri mavi çizgi 5 kapıdan geçiyor ,kırmızı ise 4 kapıdan geçiyor.
bunlar similasyonda olduğu gibi  eşitmidir. İsis beni yanıltıyormu?

muhendisbey

mavi ile kırmızı olanlar gecikmeli olur. her kapıdan geçişi belirli bir sürede gerçekleşir. nanosaniye cinsinden de olsa gecikme olur.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

JOKERAS

Proteus digital sinyalleri aynen doğru veriyor,yada ben öyle sanıyorum.

Yapmak istediğiniz devrede zamanlama önemliyse sorun çıkar.
Süreceğiniz devre empedansları farklıysa ki farklı olacak,sinyal zamanlamaları denk gelmez ölü zaman boşluğunu ayarlamak gerek.
Bunun için bazı işlemcilerde CWG(Complemantary Wave Generatör)diye modüller var.
Bir inceleyin derim.
https://www.youtube.com/watch?v=LKAi2gHRFN4

rree

Benim istediğim geikmeleri eşit 2 kare dalağa biri 0 derece diğeri 180 derece düşünülen basit bir devre varmı

mesaj birleştirme:: 02 Kasım 2015, 15:45:27

Sanki çözüm buldum gibi Osc frekansını 2Mhz yükselttim. Jk ff ile T devresi  ile 2 ye  böldüm.
JK FF iç mimarisinin simetrik olduğunu düşünüyorum.

Icarus

"Simülasyonlar mini etekler gibidir, çok şey gösterir ama esas görülmesi gerekeni göstermezler." Hubert Kirrman

tunayk

RS485 transciever chipler kare dalgada iş görebilir. 10Mbitlik chipler var

ayrıca iki opamp ta çözüm olabilir.  Birinin + birinin de eksi girişine aynı sinyali uyguladığınızda çıkışta istediğiniz faz farkı oluşacaktır.

ferit06

@ree;
Sanki çözüm buldum gibi Osc frekansını 2Mhz yükselttim. Jk ff ile T devresi  ile 2 ye  böldüm.
JK FF iç mimarisinin simetrik olduğunu düşünüyorum.
demişsiniz ancak;

https://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CCIQFjAAahUKEwjwlLOgxvPIAhWGZCwKHf5oBF8&url=http%3A%2F%2Fwww.nxp.com%2Fdocuments%2Fdata_sheet%2F74HC_HCT107.pdf&usg=AFQjCNER5_532RVwOAGzs9_JUj3bqnqH2A&cad=rja

sayfa 2,  Fig 3. Logic diagram (one flip-flop) den görüleceği üzere,
iki çıkış arasında bir kapı gecikmesi var.

rree

Dediğiniz gibi Jk Ff Q  ve Q değil çıkışları kapı farklı çıktı. Opamp  kullanarak olur ama 1Mhz Kare dalgaya işleyebilecek opamp Bw  10 Mhz den yukarı real tipi gerekli ve fiyatları
yüksek 20 tl  yukarı.Rs485 çipi nasıl ona bakayım.

ferit06

Eğer yer probleminiz yok ise  74HC_HCT107  çıkışlarına 74HCT  serisinden 3 tane (Q ya 1 adet, Q değile 2 adet) değilleyen kapı ile çözüm elde edebilirsiniz. Ancak bir gecikme yine de olabilir, belki sizin toleransınızı sağlayabilir.

Tek değillemeyen kullanın da diyemeyeceğim. Onlarda da iki adet değilleyen kapı kullanılarak elde ediliyor.

ipek

bende bu konuda titizim ,AD9696 yada LT1016 ile bunu halletmek istedim,differansiyel voltaj istedi onuda verdim,mutlaka nS cinsinden gecikme vardır önlenemez,SDR radyo yapanlar 2 katı verip HC7474 ile halletmişler,aslında en sağlıklısı orta uçlu 1:2 yada 1:4 oranlı trafo en sağlıklısı anasının sütü gibi temiz inphase ve 180 derece üretir.

ferit06

Data sheets e bakınca 7474 olur gibi görünüyor.

CaFFeiNe

Alıntı yapılan: Icarus - 02 Kasım 2015, 17:51:12
"Simülasyonlar mini etekler gibidir, çok şey gösterir ama esas görülmesi gerekeni göstermezler." Hubert Kirrman

çok iyiymiş :)

rree

74hc86  ve 7474 pdf bakınca bir kapı fark var. Q etki eden kapıyı RC geciktirici ile   dengelemeye çalışacağım.Orta uçlu trafo benimde fikrimde fakat
yer problemim var.Düşünceler için sağolun.

z

Uygulama ne ki bu gecikmeyi sorun ediyor?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ipek

Duty Cycle eşitleme durumuda varmış.