220 v 6 kw filtre ve doğrultmaç elemanları seçimi

Başlatan zengdai, 05 Kasım 2015, 06:53:41

zengdai

Selamün Aleyküm.
Başta şunu söylemem gerek herhalde.Güç elektroniğinde iyi değilim.Hata yaparım diye korkuyorum.220 volt şebekeden 6 kw lık enerji çekeceğim.Bunun için hangi filtre ve doğrultmaç elemanları kullanmam lazım. Cevaplarınız için şimdiden Allah razı olsun.

t2

Geliştirmek, saha testleri uzun sürer. Pahalı olur. Patlama, yanma durumları olur.

Bu işi yapan hazır denenmiş güvenilir cihaz bulup aynisindan yapmalı veya kullanmalısınız. Sonra isterseniz daha iyisini yapabilirsiniz.

6kw redresör diye arayın.

ahmet_zxc

6000/220=27 amper.

sadece doğrultmaysa mesele 35 amperlik diyotlar piyasada mevcut işini fazlasıyla görür. soğutucu montajı olan versiyonlardan..

tabii ne yapmak istediğinizi bilmiyoruz.

t2

Sadece dogrultma değildir. Bu güçteki cihazda mutlaka kontrol, koruma istenir. Çok ciddi bir cihaz.

Mucit23

220V Şebeke için 6kw lık bir yük fazla gelebilir.  Sizin yapacağınız cihazdan sonraki sebekenin tesisatı sağlam olması lazım.

Bence trifaze sistem kullanın

Mnemonic

bu beslemenin çıkışına bağlayacağınız cihaz hakkında ve kaç volt çıkışa ihtiyacınız olup olmadının bilgisini verirseniz daha sağlıklı cevaplar arabilirsiniz.
EMI/EMC uyumluluğu aranıyor mu ? Çıkış gerilim akım kontolü olacak mı ? PFC olacak mı ? gibi şeyler daha netleşir.
bu sevilerdeki DC kaynakların biraz hasas olması gerekir. Zira patlamalar yüksek güçte olacaktır

ylmz

2 fazlı sistem kullan 1 fazdan bu akımı çekersen mazallah şehir şebekesi çöker :)
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

mistek

Elektrikli Şofbenler 7.2kW Tek fazdan besleniyor. Klemens bağlantı noktlarında ısıdan dolayı erime oldu. Elektrik tesisatına dikkat etmeniz gerekiyor. 
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

zengdai

Tamam o zaman max 4 kw olsun. Yani 2 kw düşürdüm ;D. 220v ac den 220 dc ye çevirmek istiyorum. Bunu indiksiyonlu ısıtıcı için kullanacağım yani invertör devreye girecek. çıkış gerilim akım kontrolü yapacağız. Kafamda tasarladığım özetle böyle.

Mnemonic

o zaman işin zor değil diye düşünüyorum. ilk önce uygun bir körü bulacaksın 35A yada 50A köprü çok rahat bulunuyor. akabinde çekeceğin güce göre hesap yapıpı bir kondansatör koyman gerekiyor. bunun hesaplama araçlarını nette ço krahat bulursun. ilk şarj esnası için koyduğun kapasiteye göre inrush ntc koyman gerekli
ancak şöyle bir durum var 220V AC gerilimi DCye çevirdiğin zaman 380V gibi bir DC elde edersin bu sana yüksek gelir inverter girişini bozarsa ve 220V DC şart ise o zaman en azından PFC kullanman gerekli yada full bridge smpse ihtiyacın olacak o zaman işler biraz zorlaşıyor