Yaptığım Dimmer devresindeki hata nedir?

Başlatan Firzen, 06 Kasım 2015, 19:22:28

HeCToR

@Firzen Hocam senin şeman doğru zaten elemanlardan herhangi biri arızalı olabilirmi ?
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

eeburakdemir

Hocam senin devrede sıkıntı yok gibi, eger bir iş için kullanmayacaksan moc3083 ile dene birde , 3083   zero cross optoisolator triac driver dır. 0 geçişinde tetiklenecektir. Eger ozamanda çalışmaz ise triac belki sıkıntılı olabilir. Belki 10k yerine değer küçültüleblir 4k7 mertebelerine. Asıl sorun direnç değil ama malzme sıkıntılı olma ihtimali yüksek. Size tavsiyem adım adım gidin hocam. Ayrıca 100nf yerine 1nf idealdir. hatta size yaptığım bir uygulamayı ekleyeyim. Optonun anaduna giren pump label mcu dan geliyor. STM8 ile yapmıştım.

Asla pes etme...

Firzen

wanted0035 hocamın dediği gibi T1 ve T2 yi değiştirdim ve devre üzerinde kurdum çalıştı hocam.
Yani girişe 5V verince artık lamba yanıyor fakar problem ise neden ben parlaklık ayarı yapamıyorum.
Kararsız...

Firzen

Alıntı yapılan: eeburakdemir - 07 Kasım 2015, 11:14:37
http://electronics.stackexchange.com/questions/35685/digital-dimmer-with-microcontroller
bu güzel bir dimmer.
Burada yük R olduğu için zero crossing kısmını MOC TRIAC tetikleme kısmını BC547 Transistör üzerinden PIC yapıyor?
Bu devre buton ile UP/DOWN ile sistemi kontrol edilebiliyor. Ben ise PWM veya analog çıkış ile ampül üzerindeki parlaklığı kontrol etmek istiyorum.
Kararsız...

eeburakdemir

hocam pwm işlemi yaparken bir nevi dac işlemi yaparsınız. Yani çıkış voltajını ayarlanabilir hale getirirsiniz. Bu yüzden transistörü sürme akımı da değişeceği için optonun iletimide değişecektir. Bundan dolayı da parlak değişecektir.
Asla pes etme...

Veli B.

Dahili olarak zero crossing yapan bir opto triac ile dim yapamazsınız, ne PWM ile ne de başka bir yöntem ile.
Moc3021 veya benzeri zero cross desteği olmayan bir opto triac ve kontrol sistemi tarafından zero cross algılayabilen bir yöntem kullanmalısınız. Zero cross algılandıktan sonra faz kıyma yapmalısınız.(rezistif yükler için)
Endüktif ve kapasitif yüklerde hem Vzc, hem de Izc algılanmalı.

Bu yazdıklarım Triac ve tristor için geçerli.

https://www.google.com.tr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#newwindow=1&q=leading+edge+dimmer

Firzen

Alıntı yapılan: katana - 07 Kasım 2015, 12:12:51
Dahili olarak zero crossing yapan bir opto triac ile dim yapamazsınız, ne PWM ile ne de başka bir yöntem ile.
Moc3021 veya benzeri zero cross desteği olmayan bir opto triac ve kontrol sistemi tarafından zero cross algılayabilen bir yöntem kullanmalısınız. Zero cross algılandıktan sonra faz kıyma yapmalısınız.(rezistif yükler için)
Endüktif ve kapasitif yüklerde hem Vzc, hem de Izc algılanmalı.

Bu yazdıklarım Triac ve tristor için geçerli.

https://www.google.com.tr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#newwindow=1&q=leading+edge+dimmer

Bunları bende gördüm de hocam tam olarak nasıl bir devre yapmam lazım?, Örnek gösterbilir misiniz?
Kararsız...

z

Zero Crossing özelliği olan opto triac ile dim yapılamaz demeyelim de faz kıyıcı yapılamaz.

Mesela 5 kademeli dim yapmak için.

4 alternans gecir %100 demek
3 alternans gecir 1 bos %75 demek
2 alternans gecir 2 bos %50 demek
1 alternans gecir 3 bos %25 demek
Hiç geçirme %0 demek

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com