Çok ACİL StepMotor Sürücü Sorunu Yardımı!!!

Başlatan zengin, 31 Ağustos 2005, 23:25:16

zengin

Arkadaşlar ben bu iki H-Bridge ile 40 Voltluk step motor sürmeye çalışıyorum. Pic yazılımını hazırladım daha küçük motorlarda deniyorum tam istediğim gibi çalışıyor. Yalnız benim bunu 40V luk bipolar bi step motorda kullanmam gerekiyor. Bütün denemelerimde ki sürme şeklim, Pic den kapılarla tasarlayarak bi şekilde 4 e çıkardığım 0-5V genlikli PWM sinyali. Kullandığım ama istediğim sonucu alamadığım bir kaç yöntemi söyleyeyim.
-  L298 ve L297 ikilisi denedim 18V da çok ısınıyordu zaten 35V da gitti, katoloğunda da 46V yazıyordu, Hızlıda değildi, Microstepping'e de uyumlu değil zaten.
-  Neyse TIP142 ve 147 transistörleri kullanarak iki tane H-Bridge yaptım. Bunlarda yüksek anahtarlamalarda ve yüksek voltajda (35V) da işe yaramadı.
-  HIP4080 'i kullanayım dedim, yavaş anahtarlamada kullanabildim yalnız yüksek anahtarlamalarda kullanabilmek için bir kaç komponenti ile oynamam gerekti ama daha bunlarla oynarken bitanesini nasıl olduysa gitti. Çok kompleks bi sürücü yada datasheet berbat, aslında çok iyi bir cihazda kullanıldığını gördüm ama çok karışık.  
-   Daha sonra IRF540 n kanal mosfetlerle iki tane h-bridge yaptım. Bunlarıda yanlış sürdüğümü düşünüyorum çünkü performanslı kullanamadım ve 5dk kullanmalardan sonra mosfetlerden bi tanesi gidiyor,  değiştiriyorum bi 5dk kullanmamdan sonra başka bitanesi de gitti.
-   En son ICL7667 ile deneyeyim dedim. besleme olarak 12V kullandım. Bunu sürebilmek için PWM çıkışı ile bi transistör onuda CMOS  not entegresine oradanda  7667 gittim. Tamam sürüyo ama mosfetin gate i 12V hiç ulaşamadığı (8-10V da kalıyor) için çıkışı yavaş yavaş anahtarladığı güçte hatta yakınında bile anahtarlayamıyor.
-   Şimdi bu kadar zaman harcamış, bu kadar emek harcamış, PC ve Microstepping yazılımını 4 günde bitirmiş ama iki haftadır 40V luk stepmotoru sağlıklı ve uzun ömürlü bi şekilde sürmeye çalışan bu kardeşinize ACİL Yardım edecek kimse yokmu. :|  Bana benim kullandığım yöntemlerdeki olabilecek hatalarıda söyleyebilirsiniz. Ama  bana birazda teorinin dışında daha önce az da olsa denemiş bi devre ile yardımcı olursanız sevinirim. artık teoriye ayıracak pek vatim kalmadı. YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM :|

salim ALTIN

merhaba.
Arkadaşım sen akım kontrolü yapmıyorsun ki.! problemin bu. Motorun kaç amperlik. Yazından anladığım motor akımını hiç kale almadığın.
En basit Ohm kanununu ele alalım.

I= U/R      ise  I= 40Volt / R (step motor bobin direnci)

L298 4 ampere kadar akım kontrollü olarak sürme yapar. Yanlız akım dirençlerini ayarlaman gerekli.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

zengin

Motor 3,5A -  40V - bobin direnci 8R. aslında doğru söylüyorsun pek akım kontrolü yapmadım. L298'in bir bobine 2A, bir bobinede 2A verdiğini biliyorum. Benim motorumun bir bobinin çektiği 3,5A. Ayrıca L298 ile microstepping imkanı yok. Bana başka bi sürme yöntemi olarak akımıda hesaba katabileceğim bi önerin var mı?

KAZIMUGUR

Linkte H-Bridge örneği var.HB lerde genelde sağ-alt sol-üst aynı sürücüyle sürülmeye çalışılır,bu yanlıştır,sonuç üstekiler çok ısınır.Bir diğer hatalı sürüş sağ yada sol taraftaki alt ve üst transistörün aynı anda iletime geçmesidir.Bunu önleyecek tedbir alınmalıdır,örnek nand kapıları,kullanılabilir.Linkteki IR2112 nin pdf ini indirip incele.Bulamazsan ayrık elemanlarla yapmanı kolaylaştırır.
Mosfetlerle,aynı kumanda devresi ile istediğin akım ve gerilimde köprü sürücüler yapabilirsin

http://www.atgig.com/kazimugur/20.rar

hamit

Dostum sanırım likte problemm var dosya hata verıyorr

biteker

@hamit
dosyayı ben indirdim yükleme başlamadıysa eğer çıkan sayfaya bir kaç kere f5 yap bendede baştan yüklenmedi ama sayfayı yenilyince yükleme başladı

KAZIMUGUR

90 kb ufak bir şey,download managerler direk indiriyor yada sağ tık farklı kaydet dene,olmazsa haber ver rapide filan atarım.
IR 2112 leri süren HP4504 (pic ler doğrudan sürebiliyor)kodlu bir entegre idi.Bu eski bir çalışma tam devreyi bulamadım.Bulursam eklerim inşaallah.
http://rapidshare.de/files/4600908/20.rar.html

zengin

Beyler sağolun şimdi biraz daha iyi bir sürücü yaptım. Mosfetlerime bişey olmuyo artık. Gerçi çok uzun bi süre denemedim hani bu ısınmayla yanmaya kadar gidermi. Onuda test edince buradan paylaşırım. ICL7667 Kullanarak Sürdüm.
 Benim H-Bridglerimin üst kısmındaki mosfetler çok, alt kısmındaki mosfetler hiç ısınmıyor. Bunun nedeni sizce ne olabilir ve bunu önlemenin bi yöntemi var mı acaba.
 Bi de sanki tork biraz daha düştü gibi geldi bana yani 3,5A lik motor maksimum güç harcadığı anda 1,5A çekiyor. Bunu nasıl 3,5A çıkarıp motoru maksimum torkunda kullanabilirim. H-Bridge lerimde Sens dirençleri yok sadece alttaki mosfetlerin drain source arasında bi snubber var.
 Buradan, sadece bir sürücü devresinin nasıl yapıldığını değil, ne gibi sorunlar çıkarttığını ve bunları nasıl önlediğimizi de paylaşırsak belki diğer arkadaşlara yardımcı olabiliriz.

Saygılarımla,

KAZIMUGUR

Linkteki örnekleri incelemedin sanırım.
ICL7667 seviye çeviricidir,piclerle köprü arasında gereklidir,fakat yeterli değildir.
Alt yada üst farketmez,bir mosfet gate-source arasına uygulanan gerilimle sürülür.Altta bu kolaydır,üstte senin ısrar ettiğin hata yapılır.
Üsttekiler için başka bir kaynak kullanacaksın ve bu kaynağın eksi yada şasesi üstteki mosun source sinde olacak.Köprü ve sürücülerin şaselerini ortak kullanırsan alttakiler için gereken şart sağlanır ve ısınmaz.Üsttekilerin sürülüşü ise gate-source-yük-ters taraf alt- üzerinden şaseye bağlanır ve bu hem ısınmaya hemde yükü tam sürememeye yol açar.
Power mos fetler ki şimdilerde IGBT gibi garip bir çeşidi var,fetmi bipolarmı mechul ama iyi iş yapıyor,inç karede 5-8 milyon mosun paralel bağlı halidir, iletim dirençleri çok düşüktür ve pek ısınmazlar.
**N** şeklin7de kodlanır.İlk rakamlar anma akımını ikinci rakamlar*10 anma gerilimini belirtir.70N06- 70 A/60V gibi.
Yapıları gereği gate-source arasına gate i source potansiyeline çekecek 4,5 k-10 k bir direnç kullanılır.