Bir yanlışı düzeltelim.

Başlatan salim ALTIN, 02 Eylül 2005, 08:45:26

salim ALTIN

İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

xenix

Bir de asenkron motor boştayken 50 A civarında akım çekiyormuş, bu akımın büyük bir kısmı manyetik alanı sağlamak için çekiliyor. Tahminim güç faktörü oldukça düşüktür, belki sistem yeterince kompanse edilirse toplam tüketim düşebilir.  Tabi bu durumda sistemi kompanse etmek için kullanılacak (kondansatör, senkron motor...) elemanların maliyetini de hesaba katmak lazım.

mhk

Birde asenkron motorlarda enerji tasarrufu cihazları var belki duymuşsunuzdur. Bir ara bu cihazların pazarlamasını , montajını ve hatta tasarımına bile başlamıştık.Bu yüzden üreten firma ingiltereye proje amaçlı gittik. Cihaz normal soft starter olarak kullanıldığı gibi enerji tasarrufu onu daha etkin kılıyordu.Değişik yük ve motorlarda tasarruf oranı %5-%40 arasında değişebiliyor. En fazla tasarrufu aynı yük ve sürekli rejimle çalışan motorlarda veriyordu. Duymayanlar belkide motorlarda bu imkansız diyebilir. Lakin iş sanıldığı kadar zor değil. Sistemin ana mantığı motora bağlanan kıyıcı ( Dimmer mantığı ) gerilim kıyarak motorun çektiği akımı dolayısıyla güç tüketimi düşüyor. Mikroişlemci ile sistemin cosq sine baklıyor ve karar veriliyor. Yük arttıkça gerilimi artırıyor azaldıkça da gerilimi kıyıyor. Bu artırma azaltma işlemlerininin optimum noktayı yakalayacak şekilde ayarlıyor.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

aster

*boşta bir motor için 50A çok fazla (160 kw ın üstünde gücü olması lazım)

*mhk mevzu sonra ne oldu?
ilgimi çekti çünkü her ay 80bin YTL gibi bir fatura ödüyorum

salim ALTIN

Merhaba.
Fuarda incelemiştim.
Sistemi biraz biliyorum. Benim yaptığım kıyıcılar bile aynı şekilde kullanılabilir. Yazılıma ekleme yapmak gerek yanlızca.
Yıldız Üçgen yol vericiye de gerek bırakmıyor aslında. Bence pek çok ciddi firmanın düşünmesi gereken bir konu. Özellikle büyük güçte motor kullananlar.
Sanırım son verdiniz satış ve uygulamaya. Öyle anladım sözlerinizden. Niye ne oldu.??

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////
(NOT: bu tur verimli tartışmalar için hepinize teşekkür ederim)
////////////////////////////////////////////////////////////////////////
PicProje
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

CoşkuN

Geldi de geçiyor bile bence.Ah bir kendimize güvensek ...

mhk

Sevgili Aster ürünün dezavantajı fiyatı. Hala satışlar devam ediyor lakin ben eskisi gibi aktif olmak istemedim.

Malum iki karpuz bir koltuğa soğmıyor.  Öğrenciler bizden bilgi bekler  En son yanlış hatırlamyorsam akkim'e 250 kw lık vermiştik. Satıştan beklediğimiz ilgiyi bulamamamızın diğer bir nedeni ise yeni bir teknoloji olduğu için ve markası bilinen markalardan olmadığı için firmalar tarafından kuşkuyla bakıldı.

Bilirsiniz ,firmalara gittiğinizde bilgilerinizi ve anlatmaya çalıştığınız sistemi çürütmeye çalışan insanlar vardır. Motorlarda enerji tasarrufu mümkün işte ispatı,al eline ölçü aletini ve enerji analiz cihazını ölç dediğimizde garip bakışlar ve tebessüm hoş olmuyor.Zaten belli bir güç sonrası tasarruf daha etkili oluyor.

Zira sistemin kendini amorti etme süresi bununla ters orantılı. Yani güç arttıkça amortisman süreci kısalıyor. Daha ayrıntılı bilgiyi bu firmanın  http://www.somars.com/powerboss_product/powerboss.htm
bu firmanın adresinden alabilirsiniz. Daha öncede bahsettim , aslında bu cihazda hiç bir numara yok. Bildiğimiz kıyıcının mikroişlemci ile moderniz edilmiş hali. En büyük avantajı enerji tasarrufu ve soft starter.

Sevgili Salim'in yazdığı gibi yıldız üçgen yol vericiye gerek kalmıyor.Bazı firmalar bunu soft starter olarak kullanıyor. Soft starter çalışma mantığını birçoğumuz biliyoruz. Bu mantığı yük durumuna göre normal çalışmada yaptığımızda motor gerilimini azaltmış olacağız. Bu durum enerji tasarrufunu beraberinde getirir.

İngilterede bu firmaya yağtığımız ziyarette , bir proje üzerinde çalıştıklarını söylediler, aydınlatmada enerji tasarrufu! Aynı mantık ile yani gerilim kıyıcı ile çalışıyor sistem. Arkadaşlarla birbirimize bakarak güldük. Çünkü bu projeyi biz gitmeden yaklaşık 1 yıl önce yapmıştık. Prototip geliştirdik ve deneysel sonuçlarını oluşturduk.

Hatta bir benzin istasyonunda kullanılmak üzere taktık. Bu işin tasarımında çalışan kişilere bunu söylediğimizde , bilinen ingiliz gururu ile "kim iyiymiş görelim" cevabını verdiler. Üzüldüm doğrusu. Adamların yerini bir görseniz o kadar büyük değil ve ingilterenin güneyinde küçük bir sahil kenti.

Lakin kraliçelerinden ödül ve destek almışlar. Bizde ise destek yerine köstek... Bizim projede aldığımız sonuçlar olumlu oldu benzin istasyonunda yaklaşık %15-20 arasında enerji tasarrufu sağladık. Bu sistem son yaptığımıza oaranla oldukça basitti. Yine tekrar ediyorum bildiğimiz tryiaklı gerilim kıyıcıyı kullandık. Lakin tek fark bu kıyıcıyı belli bir süre örn 3-5 dk sonra aktif yapmak. ( Flouresan lambalar için) Işık miktarı düşüyor , ilginç olan ışık miktarı düşümü ile enerji tasarrufu aynı oranda değil. %30 enerji tasarrufunda %5-10 ışık akısı düşümü sanırım normaldir diye düşünüyorum.

Son yaptığımız aydınlatma enerji tasarrfu cihazı mikroişlemcili akım kontrollü ve bilgisayar bağlantılı çalışmaktaydı.Bilgisayardan enerji tasarrfu oranını , nekadar sonra tasarrufun devreye gireceğini ayarlıyorsunuz ve sistem çalışmaya başlıyor. Bir diğer yöntemse oto trafosuyla yapılmış olanı. Güçlü oto trafosuyla gerilimi belli bir süre sonra düşürüyorsunuz. Alın size tasarruf...

Şimdi gelelim bu projeden vazgeçme nedenimize , en büyük neden pazarlama, tanıtım reklam , para vs. ve yeni oluşan sistemi kabullendirme. Yerliyseniz ve bir cihaz yapıyorsanız , sağolsun yerli firmalarımız bir siemens, abb vs firma olmadığınız için kuşkuyla yaklaşıyor ve bazende hiç yaklaşmıyor  

Bilmiyorum ama son söz olarak şunu yazmak istiyorum. "Bu ülkenin de artık bir markası olmasının zamanı gelmedi mi?"

aster

Hocam, müsade ederseniz elinizi öpmek isterim.
Herhangi bir yardım çalışma destek için katkım olacak ise samimi olarak emrinizdeyim

mhk

Estağfirullah sevgili aster, yaşım büyük değil 33 yaşındayım. Sanırım eli öpülmesi gereken abilerimiz sizlersiniz. Biz yokken elektrik elektronik ile uğraşan sizlersiniz. Mikroişlemciler daha doğmamışken lojik entegrelerle devreleri kurup tasarlayıp çalıştıran yine sizler. Bizler mikroişlemci denen şeyin %10 belki öğrenmişiz onunla program yazmaya çalışıyoruz. İşin özü şu, beyin göçümüzü engelleyemediğimiz sürece bu sıkıntıları çekmemiz bize haktır diye düşünüyorum. Kaldı ki kendi içimizde bile ,birbirimizin kuyusunu kazma , kıskançlık , bilgi saklama vs. alışkanlıklarımızda bizi bu duruma sürüklemiyor değil.
Alıntı YapHerhangi bir yardım çalışma destek için katkım olacak ise samimi olarak emrinizdeyim

Çok teşekkür ederim sevgili aster . Bu şekilde yazman bile büyü k destek benim için. Ufak bir rica, bir gün bir yerde bir organize ile picproje üyeleri tanışma toplantısı yapılsa belki hoş görüntü ve daha kuvvetli birliktelikler olabilir. Kolay gelsin

bigbey

Alıntı yapılan: "mhk"
Ufak bir rica, bir gün bir yerde bir organize ile picproje üyeleri tanışma toplantısı yapılsa belki hoş görüntü ve daha kuvvetli birliktelikler olabilir. Kolay gelsin
Evet lafı ağzımdan aldın derler ya işte, ben de aynı düşünüyorum. bir tanışma toplantısı çok iyi olur diyorum. Sayın site yöneticileri ve ilgilenecek olan arkadaşlara buradan çağrıyorum.
Bir tanışma toplantısı organize etsek nasıl olur.
TA6R

CaFFeiNe

bencede bir toplantı olsa güzel olur diye düşünüyorum
ama nasıl ve nerede olabilir acaba? sonuçta istanbul dışında bulunan arkadaşlar nasıl katılır?

{bende istanbul dışındayım ama pazar günü olursa o toplantıya kesinlikle katılırım hayatta kaçırmam :)}

evet yönetici arkadaşlar size bu konuda büyük görevler düşüyor forum halkının sesini daha fazla ne kadar duymazdan geleceksiniz... :)
{muhalefet gibi konuştum dimi :)}

aster abi yapın bi güzellik buluşturun bizi artık bitsin bu hasret :)

SpeedyX

Böyle bir buluşma olursa büyük ihtimalle katılamam çünkü salı günü Bulgaristan'a gidiyorum ve nezaman gelirim bilinmez, uzun bir süre foruma da uğrayamam belki, kendinize iyi bakın, şimdiden veda mesajını yazayım. Belkide ortam olursa yine foruma uğrayabilirim, kim bilir. :( (yazının yeri burası değil ama onunda kusuruna bakmayın)