su sıcaklığı ölçümü

Başlatan Emre MERMİ, 16 Kasım 2015, 17:30:17

Emre MERMİ

merhaba hocalarım,

Bir borunun içinden akan suyun sıcaklığını ölçmem gerekiyor. Su içinde sıcaklık ölçümü yapacak hangi sensörü kullanabilirim ? ntc ve ptc ler kullanılır mı ? hangi sensörü kullanmam gerekir ? endüstriyel bir proje olmayacak. şu malzeme sürekli su içinde çalışır mı ? araştırdığımda pek bir şey bulamadım o yüzden fikir verirseniz çok sevinirim.

birde şu sensörü buldum bu olur mu ?

http://www.robotistan.com/su-gecirmez-ds18b20-dijital-isi-sensoru

teşekkürler.

Maxim

ntc ptc de olur, ds18B20 de olur
ama burada önemli olan o değil sensörün dış kılıfıdır
boruya vidalanabilen birşey bakmak lazım

makdeniz

Alıntı yapılan: Maxim - 16 Kasım 2015, 18:20:43
ntc ptc de olur, ds18B20 de olur
ama burada önemli olan o değil sensörün dış kılıfıdır
boruya vidalanabilen birşey bakmak lazım

Aynen katılıyorum bağlantı sonrasında sızdırmazlık olması lazım  şu şekilde Pt100'ün montajı kolay olur tabi borunun çapına göre pt100'ün uzunluğunun ayarlanması lazım Meter gibi firmalar bu konuda yardımcı olabilir.
Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.

Ateş Erim

Benzer bir iş için kombilerde kullanılan ısı sensörünü (NTC) kullanmıştım. 1.5 yılı geçti hiç sorunsuz çalışıyor.
İnternetten kombi ısı sensörü diye aratırsanız birsürü çıkıyor. Ben şunu kullanmıştım:
http://www.kombiyedekparca.biz/?product=baymak-ntc-sensor

Kolay gelsin
Bu mektup icin hic agac kesmedim. Sadece elektronlari durtukledim.

MC_Skywalker

Şöyle bir ntc de işini görür

engerex

Kaynağı yapabilirsen ucuz ve hızlı bir yöntem olur. Manşon kaynatırsan sök tak pratik olur.

Emre MERMİ

Tüm yanıtlar için herkese tek tek teşekkür ederim. Kullanacağım sensörü buldum.

Maxim

söyleyinde bizde bilelim
söz, sonsuza kadar aramızda kalacak kimseye söylemem

Emre MERMİ

Bunda dalga geçecek ne var ? İnsanlara teşekkür ediyorum ve yardımlarınız sayesinde kullanacağım sensöre karar verdim diyorum.  Bir sorun mu var bunda ? Yoksa eğlence mi arıyorsunuz ?

muhittin_kaplan

Belki buldugunuz cozum bizim aklimiza gelmeyen bir cozumdur. Paylasirsaniz birilerinin isine yarar.

Emre MERMİ

Muhittin hocam ilk mesajda verdiğim linkteki ürünü kullanacağım, fakat denemediğim için kesin sonuç vermek istemiyorum. Yoksa amacım bir şey saklama değil tabikide. Bende burada sizden öğrendiklerimi öğrenmek isteyenlere aktarma hevesindeyim.

muhittin_kaplan

sızdırmazlık önemli bu konuda. eğer onu kullanacaksan boru aynı çapta delinip macun vs ile sızdırmazlık sağlanmalı.

mesaj birleştirme:: 18 Kasım 2015, 21:11:13

engerex in tavsiyesini sun-fix denilen yapıştırıcıyla yapabilirsin.

Emre MERMİ

Tekrardan yardımlarınız için çok teşekkür ederim Muhittin Hocam,  sanırım alıcı baya basınçlı bir boruda kullanacak. Sızdırmazlığı sağlamak için sizin ve emtegrex hocamın önerilerini deneyeceğim. Olmadı 3d yazıcodan malzemeye uygun bir parça çıkarıp yapıştırma işlemini daha sağlam yapmaya çalışacağım.