slave spi to master

Başlatan sseedat, 19 Kasım 2015, 19:57:49

sseedat

Merhabalar;

spi slave data alama ve gönderme işlemlerini yapıyorum. Slave data alma kısmında sorun yok.

Fakat slave tarafın  master'a data göndermesinde sorun yaşıyorum. Acaba slave data gönderme konusunda nelere dikkat etmeliyim ?
Görünmez bir mezarlıktır Zaman...

Kabil ATICI

spi haberleşme olarak master veya slave veri alma ve gönderme işlemini aynı anda gerçekleştirir.
Slave veri gönderme işini yapmaz aslında, master slaveden veri alır. yani master veri alma işlemi yapmadıkça slave bir şey yapamaz. Bu nedenle sizin tanımınız ile save veri göndermesi için, master veri almadan önce slave veriyi hazırlamış ve spi gönderme registerine yazmış olmalıdır. eğer masterin slave göndereceği bir veri yoksa, bu durumda master spi haberleşmesi yapabilmesi (veri alabilmesi) için slave sahte bir veri gönderir. böylece slaveden veri alınmış olur. (birden fazla slave varsa cs uçlarına dikkate alması gerekir)
ambar7

sseedat

Teşekkürler cevabınız için.

Dediğiniz şekilde slave data register a  master sck göndermeden önce veriyi yükleyip transmit flagini bekliyorum. Başka sorunlar var sanırsam.
Görünmez bir mezarlıktır Zaman...

Kabil ATICI

Kullandığın işlemci ve programın hakkında bilgi vermemişsin,  bu bölüm tamamen senin, bazı işlemciler adı farklı olsada, mosi , miso ve sck ayarlarında farklılık gösterebiliyor,.Hadi mosi çoğunlukla sck ile eşlenik ayarlanabilse de, miso  bazı işlemcilerde ayrı bir ayar ile atanması gerekiyor...(hatta istenirse haberleşmeye dahil bile edilmiyor) Bu konuda işlemcinin ver kağıtlarını incelemeniz yerinde olacaktır.
ambar7

z

Slave işlemci Master işlemciye dilediği zaman gönderme yapamaz.

İllaki masterin data istemesi lazım.

Senin yapacağın şey veriyi SPI donanımına yazmak. Master ne zaman Slave ile bağlantı kurarsa o zaman veriyi okur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com