Ladder Algoritma soru

Başlatan rck8942, 19 Kasım 2015, 21:13:10

rck8942

Bir tane Saniye cinsinden degiskenim var. Bu degisken 0-59 arasi degisiyor bu degisken =1 oldugu zaman bir dakika boyunca Cikisi Q0.1 High ve sonra bir dakika boyunca Low a cekmesini istiyorum. Bu döngü sürekli devam etmek zorunda. High olmasini yapabiliyorum ama gel gelelim low icin yapamadim, kafamda olusturamiyorum algoritmayi.
Elektroniker für Betriebstechnik

Gökhan BEKEN

PLC'de nasıl olur bilmiyorum ama C'de böyle
for(i=0;i<=59;i++){
    if(i==0)LedOn();
    else if(i==1)LedOff(); //1 kere yapması yeterli
}
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Firzen

Alıntı yapılan: rck8942 - 19 Kasım 2015, 21:13:10
Bir tane Saniye cinsinden degiskenim var. Bu degisken 0-59 arasi degisiyor bu degisken =1 oldugu zaman bir dakika boyunca Cikisi Q0.1 High ve sonra bir dakika boyunca Low a cekmesini istiyorum. Bu döngü sürekli devam etmek zorunda. High olmasini yapabiliyorum ama gel gelelim low icin yapamadim, kafamda olusturamiyorum algoritmayi.
Siemens veya diğerleri için fark eder mi?

mesaj birleştirme:: 19 Kasım 2015, 22:35:56

Önce bir saycısı üzerinden SET yap çıkışı. Ardından set edilen yardımcı röleye bir sayıcı birde çıkış ekle, saniye bitiminde ise rst kur ve çıkışı aç. sistemin sürekli döngü halinde olmasını istiyorsan giriş sayıcının başına normalde kapalı kontak ekle.
Kararsız...

tunayk

Birçok farklı yol ile yapılabilir.  Bazı Cihazlarda sistem bitleri veya zamanlama interrupt ları olur.  Bunlarla da yapabiliriz.  Her cihazda kullanabilecğin bir yöntem ise şudur.  İki tane değişken kullanacaksınız. Birinci 0-59 sayacak ve 60 olunca ikinci değişkeni 1 arttıracak.  İkinci değişken 0 iken çıkışı 0, 1iken 1olacak. İkinci değişkenin 0-1 arası sayacak. Birden sonraki artışta yeniden 0 yapacaksın.

Melih1802

Alıntı yapılan: rck8942 - 19 Kasım 2015, 21:13:10

PLC Delta ise yazabilirim.

mesaj birleştirme:: 20 Kasım 2015, 09:26:49

İstersen yanına açıklamaları yazarım.

mesaj birleştirme:: 20 Kasım 2015, 09:36:27

1. =1 şartı sağlandığı sürece M0 SET olur,  istenirse şartın bir an sağlanması da bu döngüyü sağlatabilir.
2. M0 T0 timer ini 60 saniye saydırır ( görüntünde 10 değeri semboliktir ),
3. 60 saniye boyunca T0 ( 60 Saniye sonunda ve kapalı kontak ile çıkış verir ),
4. T1 boş 60 sn sayar,
5. T0 ve T1 resetlenir döngü tekrar başlar.

Yanlış anlamadıysam kurgu bu. DELTA PLC kullanıyorsan programın burasını yazarım.

Firzen

Kararsız...

rck8942

Cevaplar icin Tesekkür ederim. Program Schneider Electricin Twido PLC leri icin yaziyorum. Programin ismi Twido suite. Yanliz Melih hocam dediginiz sekilde programi uygulayamiyorum. Timer lar sifirlayan fonksiyon yok.

Melih1802

Bu programı kullanmadım. Fakat mutlaka bir şekilde RESET oluyor olması lazım, çok temel bir komuttur. Yarın programı kurmaya çalışır kurcalarim.

crazy

Sayıcı ve karşılaştırma bloğu kullanılarakta yapılabilir  hocam

set (S) bobini I0.0 (0-1) değişkeni 1  olduğunda enerjilenir.değiken birkez 1 olduğunda dahi enerjilir kalır set bobini
set bobine plc nin hafıza  bitini M0 biti ile eşleştirdik M0 kontağı set bobini enerjili olduğu için kapalı duruma geçti
SB_TB1S plc sistem biti 1sn  ara ile clock pulse üretiyor  ve sayıcının her bir clock  ta 1  saniyede ileri saymasını sağlıyor
%C0.V < 60  sayıcının değeri 60 sn den küçük ise Q0.0 enerjili kalıyor (1dk high çıkış aldık)
1dk low çıkış için sayıcı 120 kadar saymaya devam ediyor
120 saniyede  reset bobini set bobini  enerjisiz hale getiriyor  aynı zamanda sayıcıda resetliyor
değişken birkez  1 olursa  döngü yine başlıyor   bende acemiyim 2 aydır uğraşıyorum umarım yardımcı olur

Melih1802

Alıntı yapılan: rck8942 - 20 Kasım 2015, 20:35:34
Cevaplar icin Tesekkür ederim. Program Schneider Electricin Twido PLC leri icin yaziyorum. Programin ismi Twido suite. Yanliz Melih hocam dediginiz sekilde programi uygulayamiyorum. Timer lar sifirlayan fonksiyon yok.

SET RESET Burada görünüyor. Bu programı daha önce kullanmadım. Hafta sonu çözmeye çalışırım.

rck8942

Alıntı yapılan: crazy - 21 Kasım 2015, 00:36:23
Sayıcı ve karşılaştırma bloğu kullanılarakta yapılabilir  hocam

set (S) bobini I0.0 (0-1) değişkeni 1  olduğunda enerjilenir.değiken birkez 1 olduğunda dahi enerjilir kalır set bobini
set bobine plc nin hafıza  bitini M0 biti ile eşleştirdik M0 kontağı set bobini enerjili olduğu için kapalı duruma geçti
SB_TB1S plc sistem biti 1sn  ara ile clock pulse üretiyor  ve sayıcının her bir clock  ta 1  saniyede ileri saymasını sağlıyor
%C0.V < 60  sayıcının değeri 60 sn den küçük ise Q0.0 enerjili kalıyor (1dk high çıkış aldık)
1dk low çıkış için sayıcı 120 kadar saymaya devam ediyor
120 saniyede  reset bobini set bobini  enerjisiz hale getiriyor  aynı zamanda sayıcıda resetliyor
değişken birkez  1 olursa  döngü yine başlıyor   bende acemiyim 2 aydır uğraşıyorum umarım yardımcı olur

Hocam süpersin Tam istedigim sekilde. Simdi yaptigim dusunce hatasi buldum saygilar.Cevap yazanlara Tekrar Tesekkür ederim.