Kayan Yazı ve Mesaj Projeleri

Başlatan XNHCX, 05 Ocak 2003, 17:28:27

vatandas30

haklısın. o şekilde yazmak aklıma gelmemişti.
mhk üstadın dediğini anladım fakat programa nasıl uyarlayacağımı tasarlayamadım.

mhk

bilgi var porta.0   '74164 data giriş
clk var porta.1   '74164 clock giriş
sutun var portb

tarama:                      '16 sütunu göster

bilgi=1                         'Bilgiyi tarama için 74 ucuna girdik 
clk=0:clk=1                  'clk ile ilerlettik
bilgi=0                         'her clk plaste bilgi bir kayacaktır. 

for ka=0 to 16

if ka=0 then sutun=sutun16
if ka=1 then sutun=sutun15
if ka=2 then sutun=sutun14
if ka=3 then sutun=sutun13
if ka=4 then sutun=sutun12
if ka=5 then sutun=sutun11
if ka=6 then sutun=sutun10
if ka=7 then sutun=sutun9
if ka=8 then sutun=sutun8
if ka=9 then sutun=sutun7
if ka=10 then sutun=sutun6
if ka=11 then sutun=sutun5
if ka=12 then sutun=sutun4
if ka=13 then sutun=sutun3
if ka=14 then sutun=sutun2
if ka=15 then sutun=sutun1
gosub bekle1
sutun=0
gosub bekle2
clk=0:clk=1

next ka

return

Şeklinde olabilir. Denemediğim için yorum yapamam bekle1 ve bekle2 alt programlarındaki gecikmeleri deneyerek bulabilirsin. Gölge sorunu şu; port'a gösterilecek bilgiyi verdiğimizde görünür.( 74 bilgi girişinde sütun taramayı başlattığımızda) bu bilgiyi 0 yapmazsak, tarama 2.sütüna geçtiğinde bir önceki bilgi olduğundan yanacaktır. Bunun daha az parlak yanmasının ( Gölge gibi görünmesinin ) nedeni sütun taramasının hızlı değişmesi olacaktır.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

vatandas30

hocam proteusta bir deneyeyim. gölgeyi göremem ama çalışıp çalışmadığına bakarım en azından. problem yoksa inşallah yarın devre üzerinde denerim.
ilgilendiğiniz için teşekkürler

vatandas30

proteusta denedim olmadı fakat senin dediğini anladım.
örneğin birinci sütuna bilgiyi gönderiyoruz. ikinci sütuna geçmeden sütunu sıfırlıyoruz. sonra ikinci sütuna geçip 2. bilgiyi gönderiyoruz.

vatandas30

şu haliyle çalıştı.

tarama:                      '16 sütunu göster
clock=0
bilgi=1                                          
clock=1                
bilgi=0                        

for ka=0 to 16

if ka=0 then sutun=sutun16
if ka=1 then sutun=sutun15
if ka=2 then sutun=sutun14
if ka=3 then sutun=sutun13
if ka=4 then sutun=sutun12
if ka=5 then sutun=sutun11
if ka=6 then sutun=sutun10
if ka=7 then sutun=sutun9
if ka=8 then sutun=sutun8
if ka=9 then sutun=sutun7
if ka=10 then sutun=sutun6
if ka=11 then sutun=sutun5
if ka=12 then sutun=sutun4
if ka=13 then sutun=sutun3
if ka=14 then sutun=sutun2
if ka=15 then sutun=sutun1
gosub bekle1
sutun=%11111111
pauseus 50
clock=0:clock=1
next ka
return

Lütfi AYYILDIZ

Arkadaşlar proteus ta kayan yazının simülasyonunu çalıştıramıyorum. Simülasyon saati yavaş ilerliyor. acaba sorun bilgisayarımdamı. Bilgisayarım P4 1.8Ghz note book.

zeren51

evet arkadaşım bende calıştıramadım hata veriyor devreyi yeniden cizdim düzeldi...

Lütfi AYYILDIZ

benim devrede bir sorun yok satırlar çok yavaş taranıyor bunu görebiliyorum. Ayrıca alt köşedeki simülasyon saati çok yavaş ilerliyor 1 sn yi 5-6 sn de geçiyor.Devre çalışıyor bizzat denedim ama simülasyon çalışmıyor.

e3

Arkadaşlar valla Allah hepinizden razı olsun.İlaç gibi geldi bu konu valla..
Ödevim vardı ama yardım edenim yoktu. :lol: Şimdi yapcem artık.Yeni üye oldum ama çok memnun kaldım valla..Siz benim yüzümü güldürdünüz ya Allah'da sizin yüzünüzü güldürsün.Tekrar tekrar teşekkürler................ :arrow:  ;)  :idea:  :P  :)  :arrow:  ;)
.eem.

zeren51

arkadaşlar ben sheft register kaymalı kayan yazı yaptım ama istenmeyen led kırpmaları oluyor onu engelleyemedim 74HC164 kullandım ama ne denediysem olmadı mesela nokta gecerken üstündeki ledler göz kırpıyor ne yapabilirim acaba clock tan olabilirmi yardımcı olursanınz sevinirim şimdiden tekekkürler....

mhk

bunu her led üzerinde mi yapıyor? Yani tüm ledlerde. Eğer bazı ledlerde yapıyorsa , o ledlerin bağlı olduğu sütunlardaki ledleri değiştirmeyi dene. Bazı ledler yanık olabilip, üzerindeki sinyali diğer sütun yada satırlara taşıyabiliyor. Bunu denemende yarar var. Eğer tüm ledler üzerinde böyle bir durum varsa başka kısımlara bakman gerekir.

zeren51

bütün ledler üzerinde oluyor cözüm bulamadım...

mhk

Çalışan projeyi göremediğimiz için yorum yapmakta çok zor. Satırdan verdiğin sinyallere bir göz at. Nokta geçerken üzerindeki ledlerin kırpışması;
* Beslemeden
* Satır sinyallerinden
* 74164 entegresinden ( özellikle yüksek akımda kullanıyorsan )
* Yazılımda porta satır sinyali gönderirken 2 satıra birden sinyal gönderilmş olabilir ( şu şekilde ; 3 satır olduğunu varsayarsak ve portd ise bunlar;
portd.2=0:portd.1=0:portd.0=1
portd.2=0:portd.1=1:portd.0=0
portd.2=1:portd.1=0:portd.0=0
bu şekilde yazmak yerine;
portd=%00000001
portd=%00000010
portd=%00000100
şeklinde yazmak daha iyi olacaktır.

Bir çok neden olabilir aklıma gelenler bunlar iyi inceleme yap derim.

zeren51

aşyadaki resimde görüldügü gibi nokta kayıp gittikce o sütündaki ledler yanıp sönüyor resimde pek belli olmuyor...

mhk

Flaşsız karanlık ortamda resim çekmeyi dene, hatta basit kısa fotoğraf makinası ile video formatında hareketrli çekip gösterebilirsen daha mantıklı olur.