smps trafo çıkış sargıları ?

Başlatan gevv, 22 Kasım 2015, 14:22:36

gevv

merhaba,

half bridge  sistemde kullanıldığını düşündüğüm trafonun sekonder sargılarını çözemedim  trafo büyük ihtimal atx güç kaynağına ait  fakat  şase uçları hangisi  anlayamadım

aşağıda ki resimlerde göründüğü gibi genelde pc güç kaynağı trafolarının  şase uçları toplanıp trafonun üstünden çıkartılıyor 

nadiren  trafonun pinleri üzerinden şaselerin toplandığı sarımlarıda  gördüm fakat elimde ki trafonun şase kısmını çözemedim 

elimdeki trafonun sekonder sargıları aşağıda ki gibi

yukarıdaki resimde en sağda sonuncu pinden başlayıp   soldan üçüncü pinde biten ilk sargı 4 tur büyük ihtimal 12v sargısı

onu söktükden sonra geriye iki sargı kalıyor

son sargılar aşağıda göründüğü gibi  3 tur  5v sargısı

tahimince aşağıda ki bağlantı ama  sargısı 12v  1 tane 

bu durumda  acaba atx güç kaynağı için değilmi diye düşünüyorum  veya 12v tek diyotlamı sağlanıyor  diyorum  şimdiye kadar  hiç görmedim  vs..   sizce  trafonun şase uçları hangi pinler

OG

@gevv , o trafonun bağlantılarını çıkardım ve kullandım ama hızlı bir bakış ile bulamadım. Acelen yok ise bulunca bildireyim.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

gevv

OG

@mehmet sağolsun, trafoyu beraber sökmüştük, hangi iş için olduğunu Mehmet hatırlattı da ilgili işin klasöründen buldum pm ile gönderdim.

z

Biz de teşekkür etmek isteriz?

En azından tek diyodla mı yapmış yoksa üçkağıdı mı var bilelim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OG

@z gizli birşey değil, trafoyu zaten @gevv den almıştım, el çizimi karışık bir not, @gevv düzenler yayınlar diye buraya yazmadım.

El ile alınan not linki altta, diyot falan yok, trafo sargılarının hangi uç olduğu, dışarıya nasıl çıktığı ile ilgili.

http://s24.postimg.cc/s1576rbmd/111.jpg

gevv

abi

sanırım  yanlış anlaşıldım ilk resimleri (er35) örnek için verdim   hani  geneli böyle ama elimde ki böyle hesabı :)   

ilk iki resimden sonrakiler uğraştığım trafo

bunda  şaseler toplanıp yukarıdan trafo ustünden verilmemiş

z

Ben doğrultma kısmını anlamadım.

Toplam 3 sargın var.

5v için 2 sargının birer ucu toprak yapılırsa tamam tam dalga doğrultma için sorun yok.

Geriye kalan tek bobin (12v) için yarım dalga doğrultma mı yapmış?

gevv

işte  burada atx  değildir diyorum abi ama yapısı o kadar benzeyince  aklıma direkt atx psu gelmişti     büyük ihtimal farklı bir besleme ama  half bridge olduğundan eminim  tek sorunum  çıkış sargıları

gerçi """half bridge olduğundan eminim"""   diyorum   bunu primer sargılarına göre dedim   primer  sargısı  20 + 20 tur  ilk 20 tur  sonra sekonder son olarak 20 tur daha  belki de 110v  üzerinde kullanılıyor half bridge değildir  açıkcası o kadar detaya  girip ortalık karışmasın dedim sekonderi çözsem yeter :)

z

Ben de o yüzden sormuştum işin içinde bir üçkağıt mı var diye.

3 sargı ile belki hem 5v hem de 12v tam dalga dorultuluyordur diye.

OG

Alıntı yapılan: gevv - 22 Kasım 2015, 22:02:56
sanırım  yanlış anlaşıldım ilk resimleri (er35) örnek için verdim   hani  geneli böyle ama elimde ki böyle hesabı :)   

ilk iki resimden sonrakiler uğraştığım trafo

bunda  şaseler toplanıp yukarıdan trafo ustünden verilmemiş
benim söktüğümde 9 aktif uç var, spir sayıları da aynı ise muhtemelen aynı işi yapıyordur. Pin farkları vardır. Sanıyorum.

Orta uçlu primer 19+19 spir (şemada 20+20 diyor bendekiler 19 idi, çok birşey farketmez, 220 - 230V şebeke farkı gibi)

"0 Ortak uç"lu,
1 adet sarım, 5V müstakil 3 spir

2 adet sarım, her ikisi de seri bağlı iki sarımdan oluşuyor, 5V + 7V (yani 3 spir +4 spir), bunların orta uçları da "0 Ortak Ucu"na bağlı.