Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

genel pic

Başlatan taytis, 05 Eylül 2005, 10:52:21

taytis

arkadaşlar selam sitemizin tekrar geriye gelmesi çok mutluluk verici bir olay ,sorum genel ve teknik bir soru olacak ,kurduğumuz pic devresinde ne gibi püf noktalara dikkat etmeliyiz ki sağlıklı çalışabililsin besleme,çıkışlar,vs,......

SAYGILARIMLA TAYTIS

SpeedyX

*Öncelikle beslemeye paralel 100n ve 1uF+ kondansatörleri unutmayınız(pic e yakın)
*Kullanılıyorsa kristal yada rezonatör (yada kısaca osc devresi) pic e yakın yerde bulunmalı.

nurim

Denemeler esnasında aynı devrede değişik voltajlar kullandığımızda (12v)  kaza ile de olsa pic ler 5v tun dışındaki bu voltajlardan  nasipleniyorlar.?? Bir kazaya uğramamaları için en azından 78L05 ile pic'e ait bir besleme yaparsak başlarına gelebilecek kazayı önleriz.
Kolay gelsin
nurim
"Bilgi paylaştıkça artar ,acı ve keder paylaştıkça azalır"

haciman

İyi güner

Kuracağınız devrede beslemeye çok dikkat edin. Beslemede oluşacak dalgalanmalar devrenin sağlıksız çalışmasına neden olabilir. Başımdan geçtiği iiçin biliyorum. en sağlıklısı pic devresini pil veya kuru akü gibi doğru akım kaynaklarıyla beslemek

Şaseyi oluştururken dikkatli olun. Bazen şaseyi kalın tutmak(baskı devre üzerinde) gerekiyor.
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

haciman

Pic ile diğer elemanları (motor, röle gibi) aynı kaynaktan beslememeye dikkat edin. Yani mümkünse pici ayrı bir devreden besleyin. Motor gibi devre elemanları aniden yüksek akım çektiği için pici olumsuz etkiliyor (Örneğin pic kendi kendine reset atıyor).

Bol bol 100 nf kullanın...
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)