Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Silabs Wireless MCU

Başlatan yldzelektronik, 10 Aralık 2015, 01:08:30

yldzelektronik

Merhabalar,

Silicon Labs in sub GHz rf mcuları var.Bu mcuları kullanan, bunlar ile herhangi bir tasarım yapan var mı?

Ve/Veya herhangi bir wireless mcu ile tasarım yapan (St de STW32 serisi var.Sanırım TI da da vardı).
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

hgs

yldzelektronik

Silabs için konuşuyorum.

Simply studio indirip kurdum örneklerini inceledim kit şemalarına baktım. Ancak pek bir şey anlamadım. Üstüne kafa karışıklığı yarattı.

Yapmak istediğim bir projede rf ic ve mcu kullanmak yerine bir rf mcu kullanıp hem rf tarafına hem de mcu tarafına tek çözüm üretebilmek.

Tasarımda amaç bir spi sensörden veri okuyup veriler ile bir kaç hesap sonrası sonuçları uzak cihaza göndermek.

Örneklerine baktığımda (ezr32wg330f128r60 idi yanılmıyorsam) sanki harici bir rf ic devreye bağlıymış gibi spi üzerinden harici rf icye veri yazıp rf üzerinden veri gönderip alıyor. Bu kısmı biraz kafamı karıştırdı. Ayrıca silabs kendi kitinde main board üzerinde stm32f407vgi kullanmış. Yalnızca rf board üzerinde kendi mcusunu kullanmış. Neden farklı mcu kullanasın ki sen de mcu üretiyorsan? Hadi bu soru çok önemli değil.

Ancak diğer kısmını anlayamadım.

Bir diğer soru bu rf mcu lar ile tasarım yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, yukarıda söylediğim (basit sensor nod32 olarak düşünelim her cihazı. Bir sensörden bağlı –nem, sıcaklık, denge vs– ve rf tarafı var.) cihaz için önerilebilecek tasarım nasıldır (yani bir mcu bir rf ic yerine bir rf mcu uygun mudur yada alternatif ne olabilir)?
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

leblebitozu

esp8266 ile daha kolay olmaz mı bir çok örneği de var.

yldzelektronik

Esp biraz fazla pahalı olmaz mı birim fiyatı nedir ki? Ayrıca benim iletişim kurmak istediğim mesafe Pcb tipi nten ile 500 metre kadar.

hgs

PCB tip antenle 500 metre gitmez.

Uart üzerinden haberleşme yapılabilecek hazır rf modullerden kullanmak işi kolaylastırır.

leblebitozu

esp8266 2-3$ gibi bişey daha ucuzunu bulmak zor sanırım, 500 metre zor external antenle belki..

yldzelektronik

Alıntı yapılan: hgs - 10 Aralık 2015, 15:31:07
PCB tip antenle 500 metre gitmez.

Uart üzerinden haberleşme yapılabilecek hazır rf modullerden kullanmak işi kolaylastırır.

Pcb tipi anten ile 3 km hberleştiğini söyleyen insanlar tanıyorum. Bir kaç kişi söylemişti bu tür şeyler. Rf erbabı değilim. Ancak söylenenler bu yönde. Dediğim gibi duyduklarım...

Bu tür modüller pahalı oluyor. 4 5 dolar seviyelerinde uygun çıkış gücü olan modül bulmak kolay. Ancak daha aşağı fiyatlar olmuyor. Yada ben bulamadım bilemiyorum.

Aslında benim için elzem olan 250metre. Bu mesafe için bilinen bir modül var mı? Harici anten gerwktirmeyeck

EMP_Otto

Silabs değil ama TI bu konuda güzel işler yapıyor.
http://www.ti.com/tool/isba-evm-00484
http://www.ti.com/product/cc1310 linkteki chip hem sub 1Ghz hemde Cortex M3 core'a sahip hemde Ultra Low Power.Eğer RF konusuna gireceksen bu chipide bir düşün derim.

İyi Çalışmalar

Bu işler zordur,özveri ister...

hgs

Pcb anten ile 3 km haberleşme yapılabiliyorsa cep telefonlarında neden harici anten kullanılıyor. Anten çizimi hesap kitap ve rf sinyalin ölçülmesi gerekir. Bu işlemlerin sonunda doğru yayın elde edilebilir. Bu işte uzmanlaşmış, yeterince labratuar imkanlarına sahip olmak gerekir. Ki ben bu anten hesapbından anlamam.

Ancak piyasada satılan ürünlerden 1 er tane örnek satın alıp inceleyerek rahatlıkla konu hakkında fikir sahibi olunabilir. Nordic çipli pcb antenli ve harici antenli modüller var. TI yada silabs gibi firmaların ürünleri ile yapılmış ürünler var. Veya x metre, kilometre, x kb haberleşme vaadli ürünler de var. Hepsini masaya koyup testlerini yaparsanız mesafelerin nasıl olduğu görülecektir. Pcb anten ile 100 metre açık alan mesafesi iyi bir sonuç olacaktır. Gürültüler ve engeller bu mesafeleri oldukça düşürür.

3km pcb anten ile haberleşme oluyor olsaydı piyasa satılan ürünlerde neden mesafeye bağlı büyüyebilen antenler görüyoruz ? Neden pcb antenli ürünler etrafta çok az görülmekte ?

Karamel

Alıntı yapılan: hgs - 11 Aralık 2015, 00:31:25
Pcb anten ile 3 km haberleşme yapılabiliyorsa cep telefonlarında neden harici anten kullanılıyor. Anten çizimi hesap kitap ve rf sinyalin ölçülmesi gerekir. Bu işlemlerin sonunda doğru yayın elde edilebilir. Bu işte uzmanlaşmış, yeterince labratuar imkanlarına sahip olmak gerekir. Ki ben bu anten hesapbından anlamam.

Ancak piyasada satılan ürünlerden 1 er tane örnek satın alıp inceleyerek rahatlıkla konu hakkında fikir sahibi olunabilir. Nordic çipli pcb antenli ve harici antenli modüller var. TI yada silabs gibi firmaların ürünleri ile yapılmış ürünler var. Veya x metre, kilometre, x kb haberleşme vaadli ürünler de var. Hepsini masaya koyup testlerini yaparsanız mesafelerin nasıl olduğu görülecektir. Pcb anten ile 100 metre açık alan mesafesi iyi bir sonuç olacaktır. Gürültüler ve engeller bu mesafeleri oldukça düşürür.

3km pcb anten ile haberleşme oluyor olsaydı piyasa satılan ürünlerde neden mesafeye bağlı büyüyebilen antenler görüyoruz ? Neden pcb antenli ürünler etrafta çok az görülmekte ?

hocam beni sorularinizla sevklendirdiniz. hemen bu konu uzerine arastirmalar yapmaya baslayacagim. yalniz sanirim bu 3. yada 4. sinif konusu? hangi kitaplari okumaliyim? bana oneride bulunursaniz cok mutlu olurum hocam.... ::)

mesaj birleştirme:: 11 Aralık 2015, 01:15:30

ben iki sene once bu deneyleri yaptiydim ama bilgim olmadigindan sadece gozlemlerim uzerinden basit seyler ogrenebildim. simdi sevklendim vede firsat dogdu. ::)

Gökhan BEKEN

3km bir pcb antenle çok zor.
Anten olayı çok bilgi isteyen bir alan, şahsen çok anlamam.
Ama şunu söylebilirim,
örneğin, 30 watt'lık bir RF gücüne ihtiyacınız var. Ancak anteniniz o kadar güçlü RF'i gönderemiyor. Bu durumda vericiyi yakarsınız.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

eeburakdemir

https://www.youtube.com/watch?v=7BYdZ_24yg0

bu linkteki kişiler esp8266 ya harici anten baplayarak güzel sonuclar elde etmiş.
Asla pes etme...

yldzelektronik

Anlıyorum. Üç km yalnızca bir örnekti. Ama şunu merak ediyorum. Neden 500n Pcb anten ile hayal?

Veya şunu sorayım. Helical antenler var. Pcb ye monte edilen. Yatay şekilde. Onlarla açık alan mesafesi ne olur ortalama? Çıkış gücü 20 dbm rf modülün.