küçük dirençlerde gerilim regülasyon sorunu

Başlatan seyityildirim, 10 Aralık 2015, 21:14:47

seyityildirim

Merhaba,

Tasarlamamız gereken güç kaynağında 5V sabit çıkış olacak. 6 ohm ve 12 ohm luk yük değerlerinde en fazla %1 ripple olacak. Benim tasarlamış olduğum devrede büyük yük dirençleri güzel çalışıyor ancak 6 ohm gibi küçük değerlerde devre istenildiği gibi çalışmıyor ve sorunu da bulamadım. Aşağıda devre şeması var. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

sadogan

Muhtemelen Q1 in akım kazancı yetmiyor. Q1 in akım kazancını, darlington transistor bağlayarak yükseltip deneyin.

seyityildirim

Alıntı yapılan: sadogan - 10 Aralık 2015, 23:38:24
Muhtemelen Q1 in akım kazancı yetmiyor. Q1 in akım kazancını, darlington transistor bağlayarak yükseltip deneyin.
Hocam mj3001 kendi içinde darlington bağlantısı mevcut

tunayk

Yukarıdaki şema hatalı olmuş. Sizin devrenin şasesi köprü diyotun eksi çıkışı ancak siz bunu beklemenin eksi ucu ile birleştirmişsiniz.  Bu durumda burda ikinci bir akım yolu oluyor. Doğru simülasyon için besleme olarak Ac generator kullanın.  Active komponentlerde var.
İkinci olarak büyük kondansatörü çıkışa değil girişe koyun derim. Sizin transistörler lineer ve geri beslemeyi çıkıştan alıyor.  Büyük C osilasyona neden olabilir.

Üçüncü olarak çıkışa koyacağınız L yüksek akımdaki performansı arttırır

timpati

Alıntı yapılan: tunayk - 11 Aralık 2015, 19:44:54
Yukarıdaki şema hatalı olmuş. Sizin devrenin şasesi köprü diyotun eksi çıkışı ancak siz bunu beklemenin eksi ucu ile birleştirmişsiniz. 

ya ne olacağıdı?

Alıntı YapBu durumda burda ikinci bir akım yolu oluyor. Doğru simülasyon için besleme olarak Ac generator kullanın.  Active komponentlerde var.

anladıysam arap olayım.

Alıntı Yapİkinci olarak büyük kondansatörü çıkışa değil girişe koyun derim.

o  büyük C, çekilen akımla orantılı olarak girişteki dalgalılığı azaltmak için var ve orada olmak zorunda, çıkışa da ayrıca ekleyebilirsiniz.

Alıntı YapSizin transistörler lineer ve geri beslemeyi çıkıştan alıyor.

logaritmik transistör var mı ki?

Alıntı YapBüyük C osilasyona neden olabilir.

peki sonra ne olur...?

Alıntı YapÜçüncü olarak çıkışa koyacağınız L yüksek akımdaki performansı arttırır

devreniz, anahtarlamalı regülatör değilse bobinin filtreleme dışında bir fonksiyonu olmaz. konu da zaten dc besleme ve akım yetersizliği/ voltaaj göçmesi, e bu durumda bu yanıtlar, soru soranın hiç bir işine yaramaz (bence). daha elle tutulur yanıtlar veya pratik devre çözümleriyle gelecekseniz gelin, kulaktan dolma bilgilerle atıp tutmayın.
why mr. anderson, why ?

tunayk

Zaten birazcık devreden ve proteustan anlasaydın bu cevapları yazmazdın.

Velevki dediklerinde doğru sayılabilecek ifadeler var diyelim,   daha saygılı ifade edeceksin ki hem biz de bilmediklerimizi öğrenelim hem de forumun seviyesini düşürmeyelim.
Selam ile

t2

Timpati,  Sizin devre bu

Temel devre aşağıda. Bu devrede  beyze bir transistör daha ekleyerek ne yaptınız?. Aşırı gerilim koruması mı olacak?  Olmamış!

Temel devrede, aşağıdaki transistörün görevi  ne? emiter takipçisi. yani beyzdeki gerilimi aynen emiterden alacağız. sadece 0.6V eksik olacak. Yani zener geriliminden 0.6V eksik olarak emiterden çıkacak. Darlington kullanıyorsak 1.2Volt eksiği olacak.

Sizin devrede beyze eklenen transistör orada ne yapıyor? zenerin güzel sabit gerilimini bozuyor. hem de uyduruk bir şekilde. rv2 de sorunu artırmaya yardımcı oluyor.  yani aşırı gerilim olsa o zaman  ana transistörü kesime götürse işe yarar. aşırı gerilim koruması  olur.  Sizin eklediğiniz şekilde uyduruk olmuş.

Doğru Mantık burada:
http://www.bristolwatch.com/ele/zener_power_supply.htm

Daha güzel devre için lm431 kullanabilirsiniz. Ayarlı zener gibidir. Stabil çalışır. termal kararlılığı iyidir.

http://www.changpuak.ch/electronics/power_supply_design_413.php

z

R3 direncini 2K2 yap.

Rv1'i kaldır at. Ya da 10K yap.

Rv2 yi hesaplayabilmek için giriş geriliminin minimum değerini bilmek gerekiyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

timpati

biraz dürtmesek sistematik cevaplar gelmiyor. ifadem ağır kaçtıysa alınan herkesten özür diliyorum ama kimsenin birşey anlamayacağı ya da kafasını iyice bulandıracağı ifadeler/anlatımlar yerine @t2 gibi anlatılsa ya.

bu arada sayın @z, niye o değeri seçiyoruz, neden onu yap bunu yapma, biraz açıklasanız ya. bu forumu sadece derdi olan bir (1) kişi değil binlerce elektronik meraklısı takip ediyor.

why mr. anderson, why ?

t2

Zener ısınınca değeri değişir. Son verdiğim LM431li devre  iyidir onu kullanın.

z

Neden transistör vidolarımı izlemiyorsun orada bununla ilgili hesap örneği verdim. Tamam emetöründe zener olan örnek çözmedik ama emetöründe direnç olan örneği çözdük.

T2 seni doğru yönlendirdimi sanıyorsun?

Kullanmayın etmeyin dediği devrede 2.7v luk zener voltajı var.  TL431 de basitleştirilirse emetöründe 2.5v zener olan yapıya indirgenebilir.
Doğru mantık burada dediği ise tamamen açık çevrim bir sistem. Hiç yoktan iyidir denen bir devre.

Neden 2K2 önerdim?

Çıkış voltajı 5v olacakmış.

Emetörde 2.7v zener var.

Bu durumda beyz voltajı 2.7+0.6=3.3v

3.3v 1K lık R4 direninden 1mA akım akıtır.

Beyz akımını ihmal edersek bu durumda R3 direncinden de 1mA akar. R3 uçlarındaki gerilim 5-3.3=2v2

Akımı da 1mA ise demekki R3=2K2 olacak.

Bu regülatör yapısı 78xx serisinin yaygın olmadığı dönemde çok kullanılırdı.

t2

Lm431 sadece zener gibi çalışmaz, çıkıştan geribesleme alır. Bu sayede regulasyon mükemmel olur.

z

Yukarıdaki devre de çıkıştan geribesleme alıyor zaten.

t2

Alıyor da nasıl alıyor? Düşük yükte  tam alamıyor demek ki.

seyityildirim

evet sorunum 6 ohm gibi düşük değerler. benim ilk paylaştığım devre için mesela 100 ohm da ripple yok desem yeridir.
ayrıca

Alıntı yapılan: t2 - 11 Aralık 2015, 23:31:24

Temel devre aşağıda. Bu devrede  beyze bir transistör daha ekleyerek ne yaptınız?. Aşırı gerilim koruması mı olacak?  Olmamış!

Temel devrede, aşağıdaki transistörün görevi  ne? emiter takipçisi. yani beyzdeki gerilimi aynen emiterden alacağız. sadece 0.6V eksik olacak. Yani zener geriliminden 0.6V eksik olarak emiterden çıkacak. Darlington kullanıyorsak 1.2Volt eksiği olacak.

Sizin devrede beyze eklenen transistör orada ne yapıyor? zenerin güzel sabit gerilimini bozuyor. hem de uyduruk bir şekilde. rv2 de sorunu artırmaya yardımcı oluyor.  yani aşırı gerilim olsa o zaman  ana transistörü kesime götürse işe yarar. aşırı gerilim koruması  olur.  Sizin eklediğiniz şekilde uyduruk olmuş.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
Doğru Mantık burada:
http://www.bristolwatch.com/ele/zener_power_supply.htm

bu devre daha kararsız denemelerim sonucu ripple değeri benimkinden çok daha yüksek çıktı.

mesaj birleştirme:: 12 Aralık 2015, 09:50:34

Alıntı yapılan: z - 12 Aralık 2015, 01:34:34

Bu durumda beyz voltajı 2.7+0.6=3.3v

3.3v 1K lık R4 direninden 1mA akım akıtır.

hocam 3.3 V 1k lık dirençten 3.3/1000=3.3 mA akıtmasın ? heralde yorgun bir zamanda yazdınız