lenovo ikinci hdd sistemi engelliyor

Başlatan Gökhan BEKEN, 12 Aralık 2015, 03:02:10

muhendisbey

İlginç.
Asus bilgisayarımda 7200RPM'lik bir HDD takmıştım. Yeni taktığım HDD'de koruma özelliği olmadığı için bios üzerinden deaktif konuma geçmişti security alanındaki HDD şifrelemesi. Şifre konulduğunda başka bilgisayarda şifresi girilmeden açılmayacağını belirtiyordu. Koydum da, kaldırırken de şifre ekranına girip iki kez boş enter'a basarak şifreyi kaldırdım. Versiyonla ilgili bir durum olabilir yada baştan beri şifre konmamıştır.

Şu çözüm olabilir. HDD üreticilerinin kendi programları var bununla diski yapılandırabilirsiniz. Veya:
Seagate discWizard programının bootable versiyonu ile format atmak çok kolay. Markasının seagate olması gerekmiyor, her diske format atıyor ve oldukça kullanışlı. Yalnız tam formatta low level format attığını düşünüyorum. Aşırı uzun sürüyor çünkü. Bu program ile format atarak diski fabrika ayarına dönderebilirsiniz.
Harici HDD kutusuna takmayı da seçenek olarak düşünebilirsiniz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ecunnu

Benim bilgisayarımdada buna benzer bir sorun olusuyordu ikinci hdd yi dvd adaptörü ile taktığımda bilgisayar kapanmıyordu ilginç bir şekilde. Bendeki sorun caddy hdd yuvası ile ilgiliymiş caddy değiştirince sorun çözülmüştü.