lenovo ikinci hdd sistemi engelliyor

Başlatan Gökhan BEKEN, 12 Aralık 2015, 03:02:10

Gökhan BEKEN

Arkadaşım SSD hdd almış, bilgisayarına caddy denilen cd/dvd rw kısmına takılan adaptörden almış.
Asıl harddisk yerine, yeni alınan ssd'yi taktık ve windows 8 kurduk.
Kurulum bittikten sonra sistemin sorunsuz bir şekilde çalıştığını test ettik, başarılı...
cd okuyucu kısmını çıkartıp eski harddiski(c sürücüsünü başka bir bilgisayardan formatladık) taktık, tekrar açtık bu sefer açılmaz oldu.
Yani orjinal harddiskin içindeki bir şey sistemin açılmasını engelliyor boş boş bekletiyor.
Acaba başka bir harddisk taksam yine aynı sorun olur mu dedim, ve eski bir disk taktım, sorun yok.
Anladım ki sorun sadece lenovo'nun içinde gelen harddiskte ama çözümü bulamadım. Recovery'den şüpheleniyorum ama arkadaşım o bölümü silmemi istemiyor, çünkü orjinal windows kurtarmasını kaybetmek istemiyor.

Sizce ne yapabilirim?
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

HexfeT

Bios'dan hdd sürücülerin boot öncelik sıralamasına bakın. İkinci hdd'yi ilk sırada görüyorsa oradan açmaya çalışıyordur belki.

Orjinal hdd nin'HDclone ile disk imajını alıp tamamen uçurabilirsiniz. Gerekirse imajı geri yükleyip eski haline dönülebilir.

Gökhan BEKEN

Teşekkürler,

Alıntı yapılan: HexfeT - 12 Aralık 2015, 03:48:44
Bios'dan hdd sürücülerin boot öncelik sıralamasına bakın. İkinci hdd'yi ilk sırada görüyorsa oradan açmaya çalışıyordur belki.
Bu kısmı bir kaç kere değiştirerek denedik ama sonuç değişmiyor.

Alıntı yapılan: HexfeT - 12 Aralık 2015, 03:48:44
Orjinal hdd nin'HDclone ile disk imajını alıp tamamen uçurabilirsiniz. Gerekirse imajı geri yükleyip eski haline dönülebilir.
Acronis ile yapmaya kalktık ilk başta ama o kadar detaylı ve yavaş ki, başarılı olmadım. Bahsettiğiniz programı fırsat bulunca inceleyeceğim.

Hadi

disk yonetimi'den bi foto paylaşırmısınız?

RaMu

@Mr_YAMYAM a danışmak lazım.

Denemesi gereken şey bence @HexfeT in dediği,
yavaş mavaş demeyip işe koyulmak lazım.
İşlem sonunda orjinal hdd yi low level formatlayıp tertemiz kullanırsın.

Bende orjinal harddisk yerine SSD taktım,
eski hdd yi LLformat layıp cd sürücüsü yerine taktım,
performansda çok yüksek artış var,
pc 5 senelik, toshiba satellite L500-13T Laptop ama işimi görüyor, oyun oynamadığım için.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

muhendisbey

Laptop ile gelen HDD'lerdeki güvenliği kaldırmadan başka bilgisayarda açamazsınız. Bu kilit bios üzerinden konur ve bios üzerinden kaldırılır ve içerisindeki dosya sistemini şifreler. Kaldırdıktan sonra istediğiniz bilgisayarda çalıştırabilirsiniz. Dışarıdan alınan HDD'lerde bu özellik genellikle yok.
http://www.seagate.com/tr/tr/products/laptop-mobile-storage/laptop-internal-drives/laptop-hdd/
Burada SED ile belirtilen kısım. Diğer üreticilerde kendine ait bir koruma var.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: RaMu - 12 Aralık 2015, 19:19:47
@Mr_YAMYAM a danışmak lazım.

Birisi kulağımı kuyruğumu çınlatmış :D
HDD ler ile ilgili birçok uygulama bulunmaktaadır.
Bunlardan en önemlisi HDD'lerin BIOS'a bağlanma esasları ve AMT teknolojisidir.
İşlemci ve BIOS'un ortak işledikleri bu konu ne yazık ki şuradandır dememeyi gerektirimektedir.
Bu yüzden öncelikle eski (orijinal ) hardiskin bir linux görüntüsü veya windows disk yönetiminden tüm bölümlerinin görüntülenebilmesi gereklidir.
Linux dedim çünkü ;
Firma windows tarafından tanılanmayan özel formatta bir partition ile harddiski öncelikli olarak tanılamış olabilir.
Bu partition sistem diskinin (Windows kurulumunun olduğu C bölümü) herhangi bir hasar görmesi halinde sistemi kendi yazılımı ile boot edip RECOVERY bölümünü devreye alabilmesi için gerekli olan bölümdür. Bu yazılım recovery bölümünde olabildiği gibi küçük bir başka bölümde de olabilmektedir.

Resimdeki run/lock ve run/shm bölümlerine dikkat ediniz.
DİKKAT:
Bu bölümlerin herhangi birisi silindiğinde recoveri bölümü de çalıştırılamaz olabilir. Dolayısı ile HDD i kullanabilmek için bu bölümler (var ise) olduğu gibi bırakılmalı ve kullanılmak istenilen bölüm STORAGE olarak yeniden formatlanmalıdır.

Gökhan BEKEN

@muhendisbey hocam bu işlemin nasıl yapıldığını bulamadım. Biraz ayrıntı verir misiniz?

muhendisbey

bios ayarlarında security kısmı olur genelde. Bu kısımda 3 çeşit şifre koyma alanı var.
Bios girişine şifre koyma
Açılışa şifre koyma
HDD'ye şifre koyma

Buradan yanlışlıkla olduğunu sanıyorum HDD'ye şifre konmuş olabilir. Bu alana şifre girer gibi yapıp enter'a basarak geçmeniz gerekli. Tabi bu noktada eski şifreyi de sorma ihtimali var.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Gökhan BEKEN

mesaj birleştirme:: 13 Aralık 2015, 00:38:09

@muhendisbey hocam dediğinizi yaptım, enter enter yaptım ama boş girmemi istemiyor, ekran görüntüsü böyle:

baran123

Ağabey iyi akşamlar,
Donanımsal olarak Reset yapma şansın var mı ?

Mr_YAMYAM

1. resimdeki 891 GB lık bölüme sağ tık yap. Sanırım kullanmak istediğin bölüm burasıdır.
Bölümü birincil olarak formatla.
Birincil olarak formatlanamıyorsa diğer bölümlerin analiz edilmesi gereklidir.
Diğer bölümler BIOS içerisinde kurtarma seçeneği için öncelikli mount ediliyor olabilir. Bu seçeneğin iptal edilebilmesi mümkün mü şu an için bilemiyorum.
NOT:
BIOS şifreleme seçenekleri HDD HOST erişimleri içindir. Bu gibi şifrelerin konumuz ile ilgisi yoktur.

Gökhan BEKEN

Ne denediysem olmadı,
bios'daki bir çok ayarla da oynadım olmadı.
Başka bir arkadaşın bozuk bilgisayarının harddiski vardı, onu taktık bu şekilde kullanmaya devam edecek.
Herkese teşekkürler.

engerex

Eğer SSD dışında başka diske ihtiyacı yoksa hdd takmayın. Hadlerini uykudan uyanmalar bile geç. Dolaylı yoldan sistemi yavaşlamaya devam ediyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Gökhan BEKEN - 13 Aralık 2015, 16:16:49
Ne denediysem olmadı,
bios'daki bir çok ayarla da oynadım olmadı.
Başka bir arkadaşın bozuk bilgisayarının harddiski vardı, onu taktık bu şekilde kullanmaya devam edecek.
Herkese teşekkürler.
Sorun'un kesin çözümü:
Daha önce recovery CD'/DVD'leri oluşturuldu mu.
Eğer oluşturulmuş ise...;
Arkadaşın getirmiş olduğu harddiski usulen bu CD/DVD ler ile kurtarma yolu ile sistemi kurmayı deneyiniz. DVD ler ile tam olarak fabrikasyon ayarlarda kurtarma sağlanabiliyorsa eski harddiskin tüm bölümleri silinip usulünce kullanılabilir.
Kurtarma meteryalleri elinizde olduğuna göre HDD içerisindeki bölümleri dert etmene gerek olmaz. Herhangi bir anda bu meteryaller ile herhangi bir diske fabrikasyon ayarlarda doğal partitionları ile yeniden recovery oluşturulup kullanılabilir.
Eğer eldeki meteryaller ile kurtarma sağlanmıyorsa, orijinal HDD yerine takılarak yeniden kurtarma yapılır ve sistem kurulur.
DİKKAT:
Bu kurtarma seçeneği sistem ilk fabrikasyon ayarları ile yapılmalıdır. Kullanıcı seçeneği ile kurtarma oluşturulmuş ise bu seçenek doğru olmayabilir.
Sistem çalışırken kurtarma DVD oluşturulmalıdır. Tahmini 3 veya 4 adet 4.7GB DVD gerekli olacaktır. Bu DVD ler kaliteli uzun ömürlü marka ve modellerden seçilirse ilerde bozulmalara karşı önlem alınmış olacaktır.
Oluşturulmuş olan bu kurtarma DVD leri ile başka bir harddiske sistem kurulabiliyorsa sorun aşılmış demektir. Bundan sonra kullanılacak HDD'in bilinçli şekilde formatlanması ve SSD ye uyumlu olarak STORAGE olarak formatlanması yeterli olacaktır.
NASIL YAPILIR?
Orijinal HDD'nin tüm bölümleri başka bir PC'de disk yönetiminden teker teker silinir. Kesinlikle burada format atılmamalıdır. Bu HDD tek parça ve tüm bölümler sıfırlanmış olarak görülmelidir.

Dizüstü PC SSD ile başlatılır. Orijinal HDD BIOS içerisinde görülüyor olmalıdır. Sistem başladığında yeni, donanım bulundu ibaresi görülebilir sorun değildir.
SSD ile başlayan sisteme HDD'yi uygun şekilde tanıtabilmek için disk yönetimine gelinir ve HDD, STORAGE olarak işaretlenerek bağımsız bir şekilde formatlanır.
Bu sayede eski orijinal HDD DEPO olarak verileri saklamak amacıyla kullanılabilir.