Dronlara kayıt sistemi geliyor..

Başlatan Andromeda, 14 Aralık 2015, 10:40:08

Andromeda

Tv de alt yazı geçti..4-25 kg olanlar kayıt edilecekmiş..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

X-Fi

Nasıl kayıt edecekler ki havada yakalayıp dur bakalım senin IMEI numaran kaç söyle bana mı diyecekler. Hadi söyledi doğru olup olmadığına kim karar verecek. Alan kişi kaydını değiştirse ne olacak? Bence kayıt altına alınması zor. Kapalı devre çalışan ve tek yönlü haberleşme ile yönetilen bir hava aracına kimlik uygulanması bana saçma geliyor.

Bir aile düşünün pikniğe gidiyor 5kg lık dronlarıda aracın bagajında duruyor olsun. Sen bunu kayıt ettirmemişsin, kötü amaçlı kullanıma girer deyip ceza mı kesecekler yani?
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

ayhani

Çok zor değil. İthalatı yapanlara bandrol gibi bir zorunluluk yaparsın. Daha önceden piyasaya sürülmüşler içinde 1 ay içinde kayıt ettirmeyenler yakalandıklarında 5 bin lira ceza ödeyecek dendiğinde olur biter.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

muratdu

Araba gibi. Ruhsat yok, Trafik sigortası yok, ehliyet yok mesela. Ama yakalanırsan seviyorlar.

engerex

İçişleri Bakanlığı'ndan izin vs. almak gerekebilir.

X-Fi

Bu iş elektrikli bisiklete plaka zorunluluğu getirilmesi olayına döner. Faturada gücünü düşük gösterip plaka takılmadığı gibi dronda da saçma sapan evrak üzerinde kayıtlar yapılır durur.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

trinity

Dron kaydı için istenen belgeler,

Nüfus cüzdanı fotokopisi
6 Adet vesikalık fotoğraf (Son 6 ay içinde çekilmiş)
Savcılıktan sabıka kaydi
ikametkah belgesi
Harç makbuzu
Dilekçe ve tahhütname

:)

Andromeda

4 kg ciddi bir ağırlık aslında... birçok amatör bu işten etkilenmez..tabii sınır değişmez ise...
mantıken dronlarla birlikte model uçaklarada kayıt getirirler..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Gökhan BEKEN

Ben kendi aracımı kendim yapıyorum ve tasarımını sürekli değiştiriyorum ne olacak?
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

elektronik

hava alanı üzerinde uçarken nasıl görüp indirmiyorlar . hava alanındaki radar bunları görmüyormu? pilot görüp kuleye bildirmiş. ciddi tehlike.
http://www.haber7.com/guncel/haber/1363762-ataturk-havaalaninda-alarma-geciren-dron-krizi

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

berat23

kg sınırı çok anlamlı değil bence.

mesela benim 4kg sınırının hemen altında uçağım var. 5-6km gidecek donanımı mevcut. bunu aynı ağırlıkta çok daha uzatmakta mümkün. şimdi bu yasal mı olacak?

muhittin_kaplan

Model ucak, heli lerde 4kg ustu kayit almak zorunda zaten. Ha bu dronlara da gelmis. Ama kim takar yalova valisini. Kiyi balikciligi lisansi, elektrikli bisiklet plakasi, kurusikı tqbanca ruhsati gibi...
Ureticileri ithalatcilari da zapturap altina alamazlar. Bende kumanda motor pil hersey var. Yarin 4kg yapsam nereden bilecekler. Hikaye...

trgtylcnky

kg sınırı bence anlamlı. Bomba yüklü drone birçok güvenlik önlemini geçebilir. Daha hafif bombalar da kullanılabilir belki onu bilemiyorum. İleride lipo pil filan denetime girebilir.

engerex

kg sınırı, batarya kapasitesi, pervane çapı, en/boy, kamera gibi önemli olan bir çok faktör var. Hafif olur ama kamerayla orayı burayı gözetler.