SSD disklerin bozulması

Başlatan z, 14 Aralık 2015, 18:50:09

z

Proje makineme disk olarak sadece SSD taktım ve çok memnunum.  İşletim sistemi, projelerim vs her şey bunun üzerinde.

Forumda çok sık yazma okuma vs yapılan uygulamalarda ömrünün kısaldığından bahsedilmişti.

Çok büyük risk mi aldım?
Ömürleri ne kadar?
SSD gittimi herşeyimi kaybedecek miyim?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhendisbey

standart ucuz olanların ömrü 5 yıl, pro versiyonları 10 yıl. Pro versiyonları yüzde 50 civarında daha pahalı.
SSD'ler bozulduğunda kurtarılma imkanları yok denecek kadar az. Firmalar recovery için destek ya vermiyorlar ya da çok yüksek fiyatlar istiyorlar. Bozulan çipten (bazılarında bütünleşik kullanıldığını da okumuştum) kurtarma mümkün değil.
İndir-sil veya yükle sil için çok uygun değiller.
Mümkün mertebe 2. bir diskle kullanılmaları ve düzenli yedek alınması gerekli.
Özellikle geliştirici iseniz risk büyük. Derleme sırasında oluşturulan küçük boyutlu dosyalar daha sık değiştiği için bozulmasını kolaylaştırıyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

t2

Tüketicilere ulaşan SSD'lerde ortalama silme-yazma ömrü 10.000 işlem civarında. Eh SSD'lerin çok yüksek kapasiteli olmadığını ve bu yüzden dearşiv amaçlı alınmadığını, düşünürsek, sık sık yazma ve silme işlemi olacaktır. Bu da demektir ki bütün SSD kullanıcılarını derinden etkileyen bir sorunla karşı karşıyayız.

Çözüm ise yükü bütün diske dağıtan bir aşınma seviyeleme sistemi oluyor. Orijinal ismi: Wear Levelling Algorithms.
Yazılacak veriler, ne kadar dolu olursa olsunlar diskteki bütün hücrelere dağıtılıyor. Böylece belli hücrelerin erken yıpranıp bozulmasının önüne geçilmiş oluyor. Bir SSD'nin ömrü bu teknik sayesinde büyük miktarda uzatılabiliyor. Hücre doluluğunu ise birazdan anlatacağız.

Yükü dağıtan bu sistem olmasa, yoğun kullanılan bir SSD'nin ömrü 6 ay kadar kısa olabilir. Bu sistemle ise diskin ömrü 5 ila 10 yıla kadar uzuyor. Bu kazancın bedeli de veri sabit disk geneline dağıtıldığı için performans düşüşü oluyor. Anlayacağınız disk fragmantasyonu, farklı sebeplerden de olsa ne yazık ki SSD'leri de etkileyen bir sorun. Özellikle Intel'in X25-M modeli bundan oldukça kötü etkilenenler arasında yer alıyor.

Salih

Bende yeni SSD'ye geçtim. Şimdi beni korkuttunuz.
Yani 6 ay sonra SSD bozulacak mı?
Bir yanlışlık olmasın. 6 ay ömürlü bir harddisk pazara sunulur mu?

Gökhan BEKEN

Dert değil bence. Zaten çoğumuz SSD'yi sadece sistem için kullanıyoruz.
Veriler mekanik ve daha büyük kapasiteli disk'de duruyor.
SSD bozulursa en fazla sistem çöp olur, başka bir SSD alır yine kurarız.
Eğer bu şekilde kullanmıyorsanız zaten hafızası yetmeyecektir.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

OG

Rahat edeyim diye aldım ama kısa sürede bozuldu diyen arkadaşlar var.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

xoom

4. Çok veri yazıldığında ömürleri kısadır
Gerçek: Flash SSD'lerdeki her bir hücrenin yazma dayanıklılık ömrü günümüzde 2 milyon döngüdür, yani tek bir hücre üzerine güvenli olarak 2 milyon defa yazılabilir.

SSD'lerde bir bilginin yazılması için herhangi bir yazma kafasına veya döner bir bileşene ihtiyaç yoktur. Yazılacak hücre adreslenir ve doğrudan o adresteki hücre üzerine silme-yazma işlemi yapılır.

Yazma ömrünü uzatmak için aynı hücre üzerine defalarca yazılmaz, bunun yerine sunucuyu ilgilendirmeyen bir algoritma kullanılarak bilgiler milyarlarca hücre arasından istatistiki olarak en az kullanılan hücreler üzerine yazılır. 64 GB'lık tek bir Flash SSD kullandığımızı (bir dizinde daha fazla ve yüksek kapasiteli sürücülerin kullanılması
çalışma ömrünü uzatacaktır) ve yazma hızımızın 80Mbytes/s olduğunu varsayarsak (ki bu günümüzdeki en hızlı flash SSDlerin
ortalama yazma hızıdır) 64 GB'lık bir SSD flash diskin her bir hücresinin üzerine minimum yazma-dayanıklılığı olan 2.000.000
defa silip yazmamız 55 yılımızı alacaktır. Buda sadece bilgi teknolojisi için değil, biz insanlar için bile oldukça uzun bir süredir

z

Emin değilim fakat bu şekilde kullanmaya her halde 6 ay önce başladım.

Riski azaltmak için

Sadece İşletim sistemi mi SSD de kalsın diyorsunuz?

Kullandığım programların tıklar tıklamaz karşımda belirmesi derleme işleminin 1 saniyeden kısa sürmesi hoşuma giden şeyler.

En sık kullandığım 2 program Keil ve Delphi.

Bunları SSD de bırakırsam her defasında elle yönlendirme yapmama gerek olmayacak şekilde otomatik olarak
proje dosyalarını SSD'de değil de mekanik HDD oluşturmasını nereden ayarlarım?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Melih1802

SSD içinde sadece işletim sistemim ve programlar bulunur. Geri kalanı onedrive a yedeklerim + clone yedeğim vardır.

muuzoo

Aslinda kullandiginiz marka ve modele gore degisiklik gosteriyor bu durum. Ekte verdigim testte SSD diskleri olumune zorlamislar (mecazi degil) mesela Samsung Evo 840 Pro 2.4 Petabyte (2400 Terabayte) veriden sonra pes etmis.

http://techreport.com/review/27909/the-ssd-endurance-experiment-theyre-all-dead

Mesela benim en eski diskim OCZ Vertex 2 dir. 2010-2011 sirasinda uretilen. Ilk nesil SSD lerdendir bir sorunu yok.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

t2

laptopa ssd takmistim, cd yuvasını da sökerek yüksek kapasiteli baska bir ssd daha ekledim. sık ve hızlı Yedeklemeyi bu yüksek kapasiteli ssd ye olana yapıyorum.

Uzun aralıklı yedekleme ise bu ssd üzerindeki yedek imajların usb uzerinden normal diske kopyalanması ile yapılıyor. Sonra bu yedek usb diskin başka bir yedeği daha var. Yılda 1kere veya 6 ayda bir onu da tazeliyorum.

Klein

Alıntı yapılan: z - 14 Aralık 2015, 19:30:05
Emin değilim fakat bu şekilde kullanmaya her halde 6 ay önce başladım.

Riski azaltmak için

Sadece İşletim sistemi mi SSD de kalsın diyorsunuz?

Kullandığım programların tıklar tıklamaz karşımda belirmesi derleme işleminin 1 saniyeden kısa sürmesi hoşuma giden şeyler.

En sık kullandığım 2 program Keil ve Delphi.

Bunları SSD de bırakırsam her defasında elle yönlendirme yapmama gerek olmayacak şekilde otomatik olarak
proje dosyalarını SSD'de değil de mekanik HDD oluşturmasını nereden ayarlarım?
Proje oluşturuken zaten klasör vs.. seçmiyor musunuz? Aynı şekilde  ssd yerine hdd üzeriden bir klasör seçersiniz.
ya da  belgeler vs.. gibi sabit klasörleri  hdd diske taşırsınız.

Erol YILMAZ

Iyi bir yedekleme sistemi kesinlikle olmali,
Ssd degil ne olursa olsun, yedek olmali,
Yedegin de yedegi olmali ve gereksiz şeyleri almadan yedekleme yapilmali.
Bugün bilgisayarin guc kismi ariza yapip, hdd, ye ssd ye yuksek voltaj girse verilere muhtemelen elveda demek zorunda kaliriz.
2brightsparks in depolama yazilimini tavsiye ederim.

MC_Skywalker

SSD kutusunda gelen yönetim yazılımı yüklediğinizde ve önerilen öptimal ayarları yaptığınızda bu durum ortadan kalkıyor. üreticinin yazılımı diskin nekadar ömrü kaldığını gösteriyor.

Samsung 850 PRO SATA III 2,5 inç 256gb SSD var Win10 temiz kurulumda lisan sorunu verince kullanmıyorum katlog olarak 100k giriş/çıkış ileşlemi şeklinde değer vermiş.

SSD ler bukadar problemli olsa Apple pro makinlerinde kullanmaz gibime geriyor. makina 4K video işlemi için kullanılıyor.

http://youtu.be/N0qtu5NXhuQ

pea

SSD'ye sadece işletim sistemi ve büyük boyutlu programlar kurulur.
Mekanik diskte bulunan Dropbox klasöründe önemli proje dosyaları yedeklenir.
Proje dosyaları mekanik diskte proje klasöründe tutulur. Ara sıra bu klasör, harici diske yedeklenir.
Bitbucket ile git yedekleme/yönetim sistemi kullanılır.