SSD disklerin bozulması

Başlatan z, 14 Aralık 2015, 18:50:09

Tesla.25

Alıntı yapılan: z - 14 Aralık 2015, 19:30:05
Emin değilim fakat bu şekilde kullanmaya her halde 6 ay önce başladım.

Riski azaltmak için

Sadece İşletim sistemi mi SSD de kalsın diyorsunuz?

Kullandığım programların tıklar tıklamaz karşımda belirmesi derleme işleminin 1 saniyeden kısa sürmesi hoşuma giden şeyler.

En sık kullandığım 2 program Keil ve Delphi.

Bunları SSD de bırakırsam her defasında elle yönlendirme yapmama gerek olmayacak şekilde otomatik olarak
proje dosyalarını SSD'de değil de mekanik HDD oluşturmasını nereden ayarlarım?

Kaynak dosyaların boyutları çok büyük olmaz.
Dropbox, Google Drive falan kullanın. Devamlı senkronize etsin. Bozulsa bile oradan alırsınız.

engerex

Bence SSD disklerin en kritik yanı ömürden çok bir anda bozulması. Bir anda disk açılmaz olabiliyor. Bu bir aylık disktede olabiliyor. Bu durumdan korunmak için kurumsal olanlara yönelmek gerekli ancak fiyatlar pek uygun değil. Kurumsal sedye o kadar yatırmak yerine çift diskli Synology, qnap gibi NAS ile çok çok daha güvenli yedekleme yapılmalı.

ahmetbudak

En azından zamanlanmış disk birleştirmeyi de kapatmış olmak ömrün uzamasına katkıda bulunur diye düşünüyorum.

polleme

Ben hybrid kullanımdan yanayım. Kritik verileri hem SSD, hem de normal HDD'ye yedekliyorum. Her ikisinin de artı ve eksileri var. Kritik veri sözkonusu olunca para her zaman ikinci planda olmalı.

z

External bir HDD kullanayım.

PC açıldığında external HDD'den proje klasörünü otomatik olarak kendine taşısın.

Shut down dediğimde ise işlemi tersine yapsın.

Bu işlemi otomatiğe nasıl bağlarım?

Kendimi tek bir proje klasörü içinde çalışmaya alıştırırsam bu sorunu çözecek gibi.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

kayatech

Harici disklere kesinlikle güvenmeyin. Özene bezene sakladığım ve titretmeden deri kılıflarında sakladığım diskler durduk yere bozuldu.
Seagate, Samsung , Western Digital ve Toshiba denedim bozulmayan olmadı :)

Şuan DROPBOX kullanıyorum ve kafam rahat. 100GB satın alıp google drive yahut onedrive kullanabilirim. Ancak şuan için dropbox ücretsiz alanı (2GB) program ve şemalarım için yeterli gelmekte.

MC_Skywalker

second copy adında öinik bir program var ayarladığınız şekilde dosya/klasörler kopyalyor

engerex

Sanırım forumda bir ara konusu geçmişti. Bu tür yedekleme yazılımları ile istenilen sürücü/klasör/dosya lar istenilen zamanlarda yedeklenebiliyor.

boreas

senkronizasyon yazılımları mevcut dosya değiştiği ana senkron ediyor ama benimde tavsiyem cloud sistemler bene yandex kurup çalışmaları oradan yürütüyorum. Bana gelen en sağlıklı yöntem.

t2

yandex tekin değildir.rus malı nolur nolmaz. kullanmayın onu

erkan614

ben PC içinde 1. SSD 2. HDD 3. HDD ve bir adet de EX hdd ile iki ad 32GB usb ile yedekleme işlemi yapıyorum
Tüm herşey SSD de her hafta sonu veya büyük işlem sonu 2. HDD, EX HDD ve diğe iki ad usb ye senkronize yapıyorum
6 ayda bir 3. HDD ye imaj alıp o imajı 2.HDD ve Ex HDD yede kopyalıyorum
ayrıca 3. HDD ye power kısmında on off dümesi var sadece imaj alırken enerjilendiriyorum
net tabanlı depolama sistemlerine hiç güvenmiyorum
açıkçası 2 sene önce tatilde çekindiğim resme heryerde ulaşmam için sebep yok
anahtarlık olarak usb var zaten onda iş ile ilgili herşey var

Benim arkadaş 2 ssd yi bu scsi sanırım paralel çalıştırıyordu hız için onun ssdleri hep çabuk bozuluyordu 4 ay
ben tek çalıştırıyorum sıkıntı yok

tekosis

raspberry gibi bir sistemle kendimize ait bir bulut sistemi oluşturup dosyalarımızı da oraya yedeklemek güzel olmaz mı?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

t2

lokasyon olarak nerede duracak?

sbugra

Ben masaüstü ve laptop bilgisayarımda yaklaşık 15 aydır Kingston SSDNow V300 model 240GB disk kullanıyorum. Üreticinin vermiş olduğu bir yazılım ile (Kingstone Toolbox V2) disk ömrünü ve kullanım saatini görmek mümkün. Örnek olarak laptop üzerindeki diski 2225 saat kullanmışım, güne çevirirsek ortalama 93 gün ediyor. Bu duruma göre disk ömrünün hala %100 olduğu gözüküyor. Eğer donanımsal bir sorun ortaya çıkmazsa çok rahat 10 seneyi devirebileceğini düşünüyorum. Gelişen disk teknolojisini de göz önüne alırsak 10 sene içinde diskleri bozulmasa dahi değiştireceğimiz aşikar. Onun için gönül rahatlığı ile kullanmaya devam ediyorum.

pea

Alıntı yapılan: tekosis - 15 Aralık 2015, 15:21:40
raspberry gibi bir sistemle kendimize ait bir bulut sistemi oluşturup dosyalarımızı da oraya yedeklemek güzel olmaz mı?
Harici disk bağlanabilen modemler var zaten.