0,27$ Original, 0,13$ Taiwan made, 0,1$ China made !! Bu nedir arkadaş ?

Başlatan Pyrodigy, 15 Aralık 2015, 11:29:06

Pyrodigy

Merhaba
Çinden kendim malzeme siparişi vermeye çalışyorken şöyle bir durumla karşılaştım. Önerileri ve fikirlerinizi esirgemeyin lütfen.
Sipariş Kalemlerimin arasında 10.000 Adet On Semi Conductor' un N kanal Mosfetini eklemiştim. Çinli firma dan şöyle bir cevap geldi.
0,27$ Original, 0,13$ Taiwan made, 0,1$ China made

Miktar az olsa hiç tereddütsüz pahalı olanı seçeceğim ancak miktar yüklü olunca ve ciddi fiyat farkı olunca merak ettim.
* Burada Taiwan ve China menşeili olması ürünün işe yaramaz yani çöp olduğu anlamına mı geliyor ?
* Yoksa Marka kendi ismini fiyat düşürerek zedelemek istemediği için aynı malı farklı durumlarda üretiyor anlamı çıkarmı ? ( Mesela Mutlu akü 500 TL ise Power akü 250 TL ama aynı fabrika, aynı ürün, aynı garanti olması gibi...)
* Yada farklı bir meselemi var çözemedim ?
Adam açıkça yazmış 3 farklı fiyat budur diye, Türk usulu ortada kinimi seçsem acaba ..???  ;D
Not: 20 farklı siparişim var birçok üründe buna benzer menşei farklılıkları mevcut.
Sevgi ve saygılar
Persistance is the name of the game in this business....

Gökhan BEKEN

Ben olsam, tahmin yapmak yerine, alır, dener, arada kalite farkı var mı diye test eder, sonra duruma göre tercihimi yapardım.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Pyrodigy

Alıntı yapılan: Gökhan BEKEN - 15 Aralık 2015, 11:31:47
Ben olsam, tahmin yapmak yerine, alır, dener, arada kalite farkı var mı diye test eder, sonra duruma göre tercihimi yapardım.
Merhaba Gökhan bey ilginize teşekkür ederim. Evet söylediğiniz mantıklı ancak yinede aklıma ilk gelen soru Test' te başarılı olması bana nasıl bir bilgi verir ? Mesela Uzun vadede sağlam olduğunu kanıtlarmı ? Olmadık yerde sıkıntı çıkarmaz diyebilirmiyim ?
Aslında bu sorular hayatımızda karşılaştığımız ucuz mal - pahalı mal karmaşası ile aynı fakat bu kumaş yada yiyecek yada eşya değil ve Elektronik bir aygıt bunun heryerde standart olması gerekmezmi diye düşünüyorum ? Yani ucuz ile pahalı komponent piyasaya sürülmeden önce aynı testlere tabii olmazlarmı ? Üreticiside mi sahtedir ? Malzemenin Üretim modeli, akış şeması, devresi aynı değilmi ? Bu tarz karmaşık yapıya sahip ürünlerin merdiven altı diye tabir ettiğimiz şekilde üretiliyor  olması mümkünmü ?

diot

Bence firmadan 1 er adet örnek iste ve test et derim. çin malları pek sağlıklı olmuyor. geçenlerde bir proje için adetli 5070 UVA led aldım. Hepsi aynı akımda farklı tonlarda ve ışık şiddetinde ışık periyor. bazıları morumsu yanarken bazıları mavimsi yanıyor bazıları çok parlak yanarken bazılarının ışığı hiç görünmüyor.

engerex

Üreticinin bir ürünü bir fabrikadan çıkaracağını düşünüyorum. Diğerleri muadil üründür. En basitinden Ti, ST, Farchill gibi firmaların 7805 üretimi varken Çinli/Tayvanlı firmalarında aynı malzemeden taklık/markalı/markasız üretimi vardır. Senin ürününde de bu olabilir.
1-2 adetle başarılı test olacağını sanmıyorum.

sadogan

Alıntı yapılan: Pyrodigy - 15 Aralık 2015, 11:43:44
Üreticiside mi sahtedir ? Malzemenin Üretim modeli, akış şeması, devresi aynı değilmi ? Bu tarz karmaşık yapıya sahip ürünlerin merdiven altı diye tabir ettiğimiz şekilde üretiliyor  olması mümkünmü ?
Cin de transistor üreten fake firmalar.
Başka bir durum ise üretici firmanın standartları taşımayan transistörüde olabilir.

z

Ürünlerin satışından gelecek para yeterince yüksekse 1 kaç bin doların hesabını yapma.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ahmet_zxc

taiwan çin e göre kalitede bir adım öndedir..

ben onu alır geçerdim. fazla kafaya takmam.

Ersin

Orjinal yada Taiwan istesen , daha sonra çin göndermeyeceklerini nerden biliyosun.
Üstündeki yazıyı istediğini yazabiliyorlar onu biliyorsunuzdur zaten.

Pyrodigy

Daha önce çine gittiğimde elim boş gelmesin diye aynı malzemeden 1 Makara siparişi vermiştim. Onların elektronikçiler çarşısı Shenzhen'de büyük bir han ismini hatırlamıyorum ama önce ki mesajlarımda buna yer vermiştim. Neyse geçmiş zaman adama geliyorum malzemeyi hazırla diye mesaj attım, gittik herif patates malzemeyi sarmış iteleyecek.
Patates olduğunu nasıl anladım derseniz makaranın üzerinde hiçbir etiket, üretim tarihi, seri vs hiçbirşey yok.  Yok almaktan vazgeçtim felan derken tezgahın altından cillop gibi ON Semi yazılı ambalajında, açılmamış, etiketi üzerinde, makarayı çıkardı verdi. Yaw kusura bakmayın yanlışlık oldu felan dedi ama içimden 7 sülalesine sövmüştüm.
Yani anlıyacağınız ayak üstü herifler 3 kaatçılık peşinde uzaktan sipariş versen kimbilir ne koyup gönderecek allah bilir. Bunların alayı hırsız pis ve en önemlisi ahlaksız bir millet.
O yüzden mutlaka çine gidip mutlaka malzemeleri tek tek kontrol edeceğim.

Maxim

Alıntı yapılan: Ersin - 15 Aralık 2015, 13:21:33
Orjinal yada Taiwan istesen , daha sonra çin göndermeyeceklerini nerden biliyosun.
Üstündeki yazıyı istediğini yazabiliyorlar onu biliyorsunuzdur zaten.

aynen, bencede elinde sadece çin malı var
ne istersen iste onu gönderecek belki?

bu, elimizde orjinal ürün yok çin malı var demenin daha karlı hali gibi

Pyrodigy

Alıntı yapılan: Maxim - 15 Aralık 2015, 13:45:45
aynen, bencede elinde sadece çin malı var
ne istersen iste onu gönderecek belki?

bu, elimizde orjinal ürün yok çin malı var demenin daha karlı hali gibi
Bu durumda Orjinal sipariş verip çin malı almaktansa olaya çin malı sipariş ile başlamak en mantıklısı. Burda asıl mesele Çin malı veya Taiwan malı ile Orjinal arasında ne gibi farklı bir durum olabilir ?
Orjinalini silisyumdan yapıp yan sanayisini çamurdan yapacak halleri yok herhalde ?
Çinliye sordum neden 3 katı fark var dedim. Bana şunu yazmış;
They are not ON brand, It is the copy product from China and Taiwan factory, the quality are not as good as the ON brand.

( En azından bu çinli 3 farklı kalitede ürün olduğunu belirtiyor, helal domuz yemiş olsa gerek! Belirtmeyenler ucuz malı yollamaktan çekinmeyeceklerdir.)
Bende madem farklı bir marka ile üretiliyor Datasheet ini görmek istiyorum dedim Bakalım yarın Taiwan menşeilisinin datasheet ini gönderecek. Datasheetleri karşılaştırarak ilerlemek en mantıklısı. Bu patates ve orjinal olayına umarım bir açıklık getirebiliriz. Zira çok can sıkıcı bir durum tek kalemde neredeyse 2.000 USD oynuyor.

Maxim

orjinal mal ile olmayan arasındaki bildiğim bir örnek vereyim
LM1117-5 - AMS1117-5

gidin karaköye, satıcılar valla billa aynı diyerek kendini yerden yere atarlar
sanki çok anlıyorlarmış gibi?

lm1117-5 girişine neredeyse 20 volta kadar gir çıkışından 5 volt alırsın
ams1117-5 girişi 15 voltun üzerine çıkar, çıkışında o oranda artmaya devam eder,  6,7,8 ve üzeri volt gibi

t2

yanmasın diye yapmışlardır.

AMS1117-5 belgesinde belirtimiş. 15 voltun üzerine çıkılmaması gerek.

Alıntı YapABSOLUTE MAXIMUM RATINGS (Note 1)
Power Dissipation Internally limited Soldering information
Input Voltage 15V

lm1117-5  belgesinde ise 20 volt yazıyor.  bence sorun yok. tasarımcı her iki belgeye bakabilir.  Yalan yoksa sorun yok. Satıcı aynı derken 15 volta kadar aynı demek istemiş olabilir.

tekosis

hocam sürekli iş yapıyorsan itibarını da düşünmelisin derim. eğer kaliteli olanla hâlâ kâr edebiliyorsan onu kullan derim. tabi konuşulduğu gibi gerçekten orjinal mi?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.