Super capacitor bağlantı?

Başlatan Maxim, 22 Aralık 2015, 07:48:31

Maxim

enerji kesilince eeproma kayıt için super capacitor kullanmayı düşündüm
işlemci 18f2520, devrede 2 tane mini röle olacak ve 2*16 bir lcd var

nasıl bir yapı kurmalıyım?
kapasitoru işlemciye nasıl bağlamalı?
bir diyot üzerinden besleme + bir dirençmi?
direncin değeri ne olmalı?

son olarak 0.47F kapasite bu iş için yetermi sizce?
yoksa 1F mi?

selamlar

parda

Merhaba
Bir projemde ihtiyaç olabilir diye yaptığım devreyi paylaşıyorum. Lakin piyasadan aldığım süper cap ile değil devrede krokodil ile bile bişey yapamadım devrede de kullanmama gerek kalmadı. Belki faydası olur.

Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.

fahri-

Eğer kaydedeceğiniz veri 1-2 byte ise LVD yi kullanarak enerjinin kesildiğini dedekte ettirip kaydedebilirsiniz. Ben 16 bit lik bir datayı kaydettim. Bir problem olmuyor.

Maxim

Alıntı yapılan: fahri- - 22 Aralık 2015, 15:46:42
Eğer kaydedeceğiniz veri 1-2 byte ise LVD yi kullanarak enerjinin kesildiğini dedekte ettirip kaydedebilirsiniz. Ben 16 bit lik bir datayı kaydettim. Bir problem olmuyor.

kapasitor olmadanmı?
yok olmaz sanırım zira 2 tane dword değeri kaydedilecek

Okan AKÇA

ipek

1F ve .47F 5.5v ile bir kaç işlemciye  bağladım sıkıntı yok vazife yapıyorlar.çok düşük iletim voltajı sağlayan BAT85 Schotky diyot ile bağladım,işlemci voltajına paralel bağlamada sorun yaratıyor,enerjiyi tekrar verdiğinizde devre bir 5 dakika falan çalışamıyor,taki kapasite dolupta iç direnci düzelene kadar ,prof bordlarda kapasite olsun Coin batarya olsun hep bir süpervizör entegreden destek alıyor.

Maxim

ipek hocam acaba coin battery mi kullansam, bilemedim şimdi
öyle bekleme falan olmaması lazım

elt42at

Süper kapasitörü, devrenizdeki maksimum akım ve devreyi etkilemeyecek maksimum voltaj düşümüne göre hesaplayacağınız bir direnç ile seri bağlayarak kullanırsanız, şarj olma süresinde sistem beslemesine etkisi çok olmayacaktır.
PIC18F serisi için konuşursak (altını kullanmadım), power up timer ve brown out reset özellikleri ile belli bir voltajın altında işlemciyi resette tutarak minimum akım sarfiyatı ve POR ile soft start elde edersiniz.
Süper kapasitör ve direnç ikilisini MCU voltajına paralel değil de 3V veya 3V3 elde etmek için kullanacağınız LDO önüne kullanırsanız, voltaj salınımlarından çok fazla etkilenmezsiniz.

Sistem beslemesinin çıkartıldığı/kesildiği durumların algılanmasında, PIC18F serisi XLP özellikli ürünlerde, enerji tüketecek birimlerin hızlıca kapatılması, eğer dahili RC ile işlem yapıyorsanız (en az enerji tüketimi için önerilir) hızlıca frekans düşümü yaparak ihtiyacınız olan bilgilerin RAM de bufferlanması ve hızlıca/topluca EEPROMA yazılmasını sağlar, saat aşırı olarak Süper Kapasitörden faydalanabilirsiniz.

Zennerler, gerilim bölücüler, sink e akan pull-up lar, hatta LDO nun bile boştaki enerji tüketimi (quiescent) MCU dan bağımsız enerji sarfiyatlarıdır. Tasarımınızda bunları da dikkate alırsanız, süper kapasitör kapasite değeri konusunda düşük değerleri kullanabilirsiniz.

fahri-

Maxim hocam,
Ben 16 bit datayı kaydedip okudum. Bence denemeden olmaz demeyin. Sadece besleme devresinde köprüden sonraki kondansatörün değerini büyük tutun. Ben devremde 2 adet 12 V röle ve 1 adet 2x8 LCD displayi de çalıştırıyorum. Köprü diyoddan sonra 2200uF kondansatör kullanıyorum. Hiç bir sıkıntı yok.

Maxim

Alıntı yapılan: fahri- - 23 Aralık 2015, 09:23:19
Maxim hocam,
Ben 16 bit datayı kaydedip okudum. Bence denemeden olmaz demeyin. Sadece besleme devresinde köprüden sonraki kondansatörün değerini büyük tutun. Ben devremde 2 adet 12 V röle ve 1 adet 2x8 LCD displayi de çalıştırıyorum. Köprü diyoddan sonra 2200uF kondansatör kullanıyorum. Hiç bir sıkıntı yok.
yok deniycem elbette. slm

elt42at

Regulatörünüzün PowerGood pini mevcut ise, bu pinden interrupt özelliği olan MCU pinine bağlantı yaparak hızlıca reaksiyon alırsınız. Harici SPI veya I2C EEPROM/FLASH lara göre dahili eeprom a hızlıca kayıt girebilirsiniz. PIC18 serisinde eepromu olmayan modellerde de ilgili FLASH ROM alanına yazma yapabilirsiniz. Sanırım byte olarak değil de byte dizisi olarak yazma yapılabiliyor.