Lazer yazıcı çıktı sorunu

Başlatan DaRt, 23 Aralık 2015, 21:04:35

DaRt

Merhaba Arkadaşlar;
Bir süredir üzerinde çalıştığım cnc delik makinesini bugün bitirerek ilk plakti deldim. Dryfilm sonrası pozlama için lazer yazıcı ile asetata çıktı aldım. asetatı plaketin üzerine koyduğumda deliklerin tutmadığınız gördüm. Bunun üzerine cncnin x ve y ekseni ayarlarından şüphelendim ince ayar yaptım sorun aynen devam ediyor. Daha sonra çıktıdan şüphelenip aldığım asetat çıktısını 600dpi olarak tarattım ve autocade atıp iki eksen arası açı ölçtüm. Aşağıdaki gibi bir sonuçla karşılaştım.

İki eksen arasındaki açı 90 derece olması gerekirken 90,25 derece ölçtüm. Bu da 100 mmde 0,8 mm civarı hataya sebeb oluyor. Lazer yazıcıların fıtratında mı var bu durum, yazıcı da mı sorun var yoksa asetat yüksek sıcaklıkta eriyip şekil mi değiştiriyor. Yarın aydıngere çıktı alıp ölçeceğim ancak yine de sormak istedim. Elinde cnc delik makinesi olanlar böyle bir durumla karşılaştı mı yoksa delik eksenlerinin tutmaması ile ilgili bir sorun yaşamadılar mı?

mozkan87

Lazar yazıcılar çok hassas çıktı alamıyor. Daha önce bende fark ettim ama delikleri elde deldiğim için sorun olmuyor. Yazıcıdan 200x200 mm kare çıktı alamıyorum, 200x201 mm gibi birşey oluyor.

t2

Lazer yazıcı yeteri kadar hassastır. Böyle bir sorun esasen olmaz.

Fakat otomatik ölçekleme varsayılan  olarak aktifse bunu iptal etmek gerek.
A4e sığdırmaya çalışıyor bu yüzden bozuluyor olabilir. pdf'e çevirip oradan basıyorsanız risk daha da artmıştır. ölçeklemeyi iptal etmeniz gerek. aynen basılması gerek.

Kabil ATICI

(ucuz yazıcıların tam ayarda olmaması veya kayık olması) laser yazıcının fiziksel ayarlarının yanı sıra (bazen kayabilmekte ve ayar gerektirmekte);
asestat ve aydınger türü malzemelerde, sarkma, uzama, yamulma gibi sorunlar görülebilir. Sonuçta bu malzemeler üzerindeki tonerin yapışması için 300 derece gibi ısıya ihtiyacı vardır, eh bu da bazı bozulma sorunları yaşaması kaçınılmaz.  Bu arada 600dpi büyük bir çözünürlük olmayıp şu anda en altta yer alır.

Kağıt ve asetatı çıktı alıp her ikisini üst üste koy, kaymalar varsa sorun asetat'tır. Her ikisinde varsa geçmiş olsun yazıcıdandır.
ambar7

harti212

Ares yazılımın kendi otomatik atadığı ayarlar var sen kendin ayarlasan bile basarken entegre ölçeğine göre ayarlayıp ayak mesafelerini öyle basar.

iyildirim

Dryfilm için inkjet ve inkjete özel asetat kullanıyorum. Fazla sayıda delik olursa da cnc de deliyorum.
Bu tip bir sorunla kaşılaşmadım.

Şimdiye kadar dryfilm + cnc kullanıp bastığım en büyük kart 160x85 gibi. 
0.8 dış, 0.4 iç çaplı vialarda bile delikler tam ortalanmış çıktı.
Bir arkadaş aynı kartı, Kadıköyde bir yerden aldığı filmle pozlayıp, eritip getirmişti. Onda da delikler tam yerinde çıkmıştı.

Sorunun kaynağı asetat olsa gerek.
Yüksek sıcaklıklarda hem asetat  hemde aydınger çekiyor.
Belki daha kalitelisi vardır, çekmeyen.
Yazıcıda sorun olma olasılığı çok düşük. En dandik yazıcı bile belli bir kaliteyi yakalamış durumda.

Ama öncelikle cnc den emin olmak gerek. 100x100 gibi bir karenin köşelerine delik açıp, ölçerek hem eksenlerin uzunluğu, hemde eksenlerin dikliğinin 90 derece olduğunu doğrulamak gerek. 
Aynı şekil lazer de kağıda, asetata vs. alınıp ölçülebilir.

DaRt

Önerileriniz için sağolun arkadaşlar.
2 farklı yazıcı, 3 farklı kağıt (asetat, aydınger ve normal kağıt) ve 3 farklı yöntem (pdf, bmp ve autocad ile dxf çıktısı) denedim. Çıktıları üst üste koyduğumda çıktılar arasından kabul edilemeyecek kadar farklılıklar vardı. En sağlıklı yöntem normal kağıda autocad ile dxf çıktısı almak oldu lakin bu pozlamada sorun çıkarırsa aydınger de kabul edilebilir sınırlarda çıktı verdi. Autocad de negatif çıktı alamadığımdan diğer yöntemleri optimize etmeye karar verdim. Biraz da cncye ayar çektim mi sorun çözülecek gibi.
Hepinize çok teşekkür ederim.

ahmets

Asetat için ön fırınlama deneyebilirsin yani önce boş bir sayfa yazdır, asetat yazıcıdan geçip ısınsın asıl çıktıyı ikinci defada al.
Birde yazdıracağın şekli asetatın bir kenarına değil de ortasına gelecek şekilde gönderirsen bozulma daha az olacaktır.