op-amp ın çıkış akımını nasıl güçlendirebilirim

Başlatan görkem, 23 Aralık 2015, 21:57:05

görkem

8v-16V arasını 0-10V a dönüştüren op-amp devresinin çıkış akımı en fazla 30ma bunu transistör ile nasıl 1A seviyesine çıkartabilirim yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

görkem

z

hfe'si  düşük olmayan BD serisi eşlenik NPN PNP takacaksın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

seyityildirim

evet emitörler birleşecek

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

görkem

@z hocam kusura bakmayın anca girebildim teşekkür ederim yardımınız için,simülasyonda denedim akım alabiliyorum bide bord da deniyim olur herhalde. 

OG

Yanlızca DC kontrolu yapıldığında tek transistor ile surmek daha iyi secim olur.
PNP tarafı iptal, sürümde etkisi yoktur ve boşuna ısınır. NPN bağlı ve emeter den GND ye de 3-5K direnc, daha stabl olur.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

İki transistörü de aynı anda iletime sokman imkansız olduğu için PNP olanı nasıl ısınacak?

OG

Evet doğru.
Isı tarafını da AC de çalışırken haliyle düşünmüşüm. PNP hiç bir zaman çalışmaz (ideal şartlarda). Yani yine devrede fazla bir eleman oluyor.

z

Yok fazla bir eleman değil. NPN source işlemini yapıyor PNP sink işlemini.

Sadece NPN ile emetör takipçı kurarak 1A basabiliriz fakat 1A ememeyiz.

Ayrıca NPN ile emetör çıkışlı devre yapılırsa geri besleme yolunda empedans akım basma ve emme durumu için farklı olur.  Birinde yaklaşık 0 ohm diğerinde emetör direnci.

Bu da sıkıntı. O yüzden PNP den vazgeçmek doğru olmaz.

OG

0-10V sistemlerin voltajı üreten (kaynak) tarafı yanlızca üretir emme yapmaz, 1-10V sistemlerin kaynak tarafı da voltaj üretmez, yanlızca emer yani source işlemi yapmaz.

Hangisi kullanılacaksa bir transistor yine fazla. Gerçi 1-10V sisteminin emen transistorunu de NPN olarak kullanıyorum, yani alttaki PNP yerine NPN, npn yapıda sink dizaynı daha kolay oluyor. Ben imalatda o şekilde kullanıyorum.

Üstteki devredeki şekilli kullanımlarımda da PNP yok, GND ye cekilmiş bir direnç var. 0-10V sistem emme yapsa idi PNP gerekirdi. O zaman da AC amplifikator mantığı ile aynı olurdu.

görkem

şuanda stabil çalışıyor bu haliyle.Çıkışında basınç saatini sürüyorum. 

z

Sinyali uzunca bir kablo ile taşımaya kalkarsan kablonun kapasitif olumsuzluğunu ancak ve ancak sink işlemi ile bertaraf edebilirsin.

Kapasitif yükleri de sürebilmek için DC sinyal işleme opamplarının içine bile sadece NPN emetor izleyici konmaz.

Okan AKÇA

1a yükseltecekseniz tda2050 yada türevlerini kullanınız