MESAFE ÖLÇÜM SENSÖRÜ NEREDE BULUNUR

Başlatan bigbey, 08 Eylül 2005, 16:16:15

bigbey

Arkadaşlar mesafe ölçüm sensörü lazım.
0.1 mm aralıklarla ölçüm yapabilecek, maksimum 10 cm'ye kadar ölçüm yapabilecek sensör veya bir yöntem arıyorum.
Teşekkürler.
TA6R

ete

Açıkladığın hassasiyette ve mesafede ölçüm yapabilecek sistem için piyasada satılan digital kumpass kullanabilirsin.
Hatta bu kumpasların birde RS232 çıkışı var. Tabiiki RS232 üzerinden haberleşme yapabilmek için, sistem 1,5 volt ile çalıştığından özel bir ara adaptör yapmak gerekiyor. Ancak internette bu ara adaptöre ait açık şemalar var. Kolaylıkla yapılabilecek şeyler.
Bugün gördüm yaklaşık 15-20 cm boyunda olanı 35 Milyon TL ye satılıyor.

Diğer bir metod ise encoder kullanmak. Hareketi bir encoder'e verebilirseniz ölçüm yapabilirsiniz. 10 cm 100 mm eder. 1/10 mm. hassasiyet için 100 mm yi 1000 pals olarak almak gerekir (en azından)
Kısaca 10 cmlik mesafeyi bir encoder'e dairesel hareket olarak verip ondan 1000 pals alır iseniz işiniz hallolur.
Benzeri işler yapmış idim. Ben sorunu encoder ile hallettim. Ancak sonradan digital kumpası gördüm.

ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

bigbey

Evet ETE bey,
Ben de bir araştırma yaptım ve dediğin gibi encoder ile yapmak daha uygun bir yöntem olarak görülüyor. Araştırmalar sonunda 0,1 mm aralıkla ölçüm yapan bir sensör rastlamadım.
İşte mekanik bir işlem beni zorlayacak. Yine de bu konuda başka bilgilere sahip arkadaşlardan öneriler beklemeye devam edeceğim.
Bu arada mekanik encoder işlemine de başlıyorum. :?
TA6R

aster

Fazla abes kaçmazsa
sarı zımbırtı cetvel

CaFFeiNe

@aster

bir ara lineer cetvel araştırması yaparken karşıma çıkmıştı bu renishaw çok hassas tipleri var 0.001mm gibi ama fiyatlar uçuk gelmişti halbuki tamda aradığım malzemeydi :(

aster

Evet haklısın dünyada eşi yok bu malzemenin (illa vardırda bayağı ağırdır)
kullanıldığı alette adının olması kalite için yeterli
yukarıdaki resimde gördüğün 0.5 mikrometrelik, dikkat edersen üstünde yazılı, sanırım resim herşeyi anlatıyor

Macera

Eski bir printerden (zannedersem HP610 du) söktüğüm lineer (boyu 30cm)bu iş için gayet yeterli

Onun yanındaki küçük aletde okuma kafası (Agilent marka HEDS-9700 tipi)
1x okumada 150 line/inch = 0.16 mm , 4x okuma yaptırırsan 0.042mm hassasiyete gelirsin oda sana fazlasıyla yeterli.
Resimdeki saydam lineeri kendinde print edebilirsin.
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

bigbey

Alıntı yapılan: "Macera"1x okumada 150 line/inch = 0.16 mm , 4x okuma yaptırırsan 0.042mm hassasiyete gelirsin oda sana fazlasıyla yeterli.
Resimdeki saydam lineeri kendinde print edebilirsin.

evet arkadaşlar bu dayanışmaya bayılıyorum herkes hemen tüm bilgilerini aktarıyor.
1x ve 4x okuma derken nasıl bir işlem onu anlayamadım.
önerin bana uygun geldi ama istediğim hassasiyete ulaşabilirsem.
TA6R

Macera

okuma kafasından iki sinyal çıkar
Buna gray code denir
Sinyal çıkışı şöyledir
A kanalı     011001100
B kanalı     001100110 gibi
bu sinyal sırasına göre hangi yönde gittiğini anlarsın
ters yönde gidersen tabiki sinyalerde ters gider
1 x  dediğimiz olay 0011 0011 dört bitde bir yükselen kenara sinyal alırsın
2 x da      a ve b kanalarından her yükselen kenara sinyal alırsın
4 x ise her hem yükselen vede alçalan kenara sinyal alırsın

a ve b girişlerini XOR larsan sana yeterli sinyal gelir yani 2 x
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

bigbey

Bu işi deneyeceğim. Hemen hurda bir inkjet parçalıyorum, içinden çıkacak okuma başlığı ve kılavuz şeriti alıp deneme yapacağım.
Bu 1x, 2x ve 4x işi de çok rahatlattı beni.
Sayın Macera verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.
Tüm ilgilenen arkadaşlara da ayrı ayrı teşekkür ederim.
İşlem sonucunu buradan yazacağım.
TA6R

Erol YILMAZ

HP printerlarda kullanilan bu serit parca gecenlerde uzerine  boya aktigi icin bozulmustu.
Ben de saglam tarafini scanner la tarayip belli mesafede kac tane oldugunu sayarak aynen kopyasini cikardim. Sonra bu parca iyi guzel ama lazer le falan da pek iyi basılmaz derken filmini yaptırmak geldi aklıma. Ve sonucta aynısını yaptırdım. Fakat benim ki daha hassas aralıklı zannedersem...

Grafik işiyle ugrasan birilerine sorup Film ci bulabilirsiniz.
1 metreye yarim metreyi 20 YTL gibi bir seye yapiyorlar...

Okuyucuyu bulmakta zorlanabilirsiniz...

bigbey

Evet güzel bir fikir.:roll:
Ama önce hazır olanlardan biri ile çalışıp sonuç elde edeyim. O zaman daha iyi ve hassas olanını yaptırırım.
Filmini almak güzel bir fikir, zaten en hassas olarak ta böyle olur.
Teşekkürler,
TA6R

bigbey

@macera,
Ben okuma kafası olarak bi sensörü söktüm ama sensör 6 ayaklı infrared sensor. döküman yok neyapabilirim bilemiyorum.
bu senin bahsettiğin okuma kafası digit olarak çıkış alınabilecek şekildemi.
biraz daha help me. :)
TA6R