SSD tecrübeleriniz...

Başlatan ziyaretci, 01 Ocak 2016, 13:04:39

muhendisbey

Alıntı yapılan: tekosis - 02 Ocak 2016, 20:58:08
hocam ben de yeni makineme samsung 850 evo 250gb hdd almıştım. bu yorumlarınız ışığında nasıl bir hard disktir bu?
Üstün performans ortalama ömür. Birçok SSD'ye göre hız açısından oldukça iyi. Ama 5 yıl ömre sahip. Bu daha önce dolmayacağı anlamına gelmiyor elbette mümkünse haftada birkaç kez yedek alın.

Hız mevzusuna gelirsek
SATA2 olması RAM'den SSD'ye yazma-okuma hızını etkiler. Kendi içinde dosya taşımada çok fark etmez.
SATA2 olup SATA2'yi sınırları zorlayarak kullanan disk-SSD olduğunu sanmıyorum, SATA3 kendinden önceki sürümleri desteklediği için SATA3 bir diski SATA 2'nin tam  performansında kullanabilirsiniz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

burak54

@teknosis Lenovo T420 Win7 kurulu Pc de dediginiz Hdd canavar gibi calismaktadir benim icin tatminkar performans gostermektedir.850 Serisinin kullanilan teknoloji acisindan daha uzun omurlu oldugu belirtilmektedir.

mesaj birleştirme:: 03 Ocak 2016, 13:46:45

Mesela 128 Gb lik Samsung ile 256 lik Ayni seride ki Ssd ler arasinda hiz farki vardir ama herturlu performans asiri derecede fark edecektir OP ayarini en az yuzde 15 te tutmanizi ve Windows un sistem korumasi biraz kisin benim default olarak yuzde 80 imis Ssd de 10 Gb yer kaliyordu ben de diyordum virus mu bulasti yoksa windows bu kadar sismemesi lazim daha sonra fark ettim bunu kapattigimda ya da yuzdesini kistigimda 120 Gb yer acildi.Yer acildigi gibi devamli Ssd e yazmayida engellemis oldum.

mesaj birleştirme:: 02 Ocak 2016, 23:55:31

Bir bilgi daha paylamak isterim 1 seneyi biraz geçik süredir Samsung 840 Pro SSD 2210(Power-On Hours) (3 Ay Sürekli Açık Süreye denk gelmektedir) Saat açık kalmıştır 2.55 TB veri yazılıp silinmiş şu anlık durumu iyi düzgün çalışmaktadır.1400 Kere de Pc açılmıştır (Power-on Count).
256 GB lik SSD nin Aktif kullanım alanı 238.47 GB Gözükmektedir 10% lik OP alanı ayırması ile size kalan 212.96 GB olacaktır.

ziyaretci

Bilgisayarımda(notebook) 2 adet usb 3.0 port var. Chipset olarak hm76 express yazıyor bilgisayar bilgilerinde. Arızalanan harddisk 'sata 2'. Anakartın tam olarak sata 3 'ü desteklediğini nereden öğrenebilirim? Bilgisi olan var mı?

burak54

Anakart ın Modeli Nedir ? İşlemciyi yazmışsınız.

Mr_YAMYAM

SSD'lerin erişim süreleri tartışılmaz olsa da veri güvenliği sözkonusu olunca akılda soru işaretlerini de beraberinde getirmektedir.
Yaklaşık 10 yıldır kullanmakta olduğum WD VELOCIRAPTOR serisi harddiskimi iş amaçlı PC kullanıcılarına önerebilirim.

Tek bir diskin erişim süresi bir SSD ye yaklaşamamaktadır. Ancak veri yazma ve okuma olarak hiç te yabana atılamayacak hızları bulunmaktadır.
Üstelik bir arkadaşıma yapmış olduğum gibi donanımsal RAID kartı ile RAID 0 yapılırsa veri yazma ve okuma hızı neredeyse bir SSD seviyesinde olmaktadır.
SSD'lerdeki kapasite sorunu düşünüldüğünde bence VOLECIRAPTOR yegane seçenek gibi görünmektedir.

Kullanmakta olduğum WD HDD 150GB kapasitede olup o yıllarda 235$ gibi bir ücretle temin edilmiştir. Günümüzde aynı ücret ile 500 er GB lık kapasitede alınabilmektedir.
PC'im  de iki adet işletim sistemi bulunmaktadır.
UBUNTU STUDIO ve Windows XP. Her iki işletim sistemi için 30 ar GB bölüm benim için yeterli olmaktadır. 2GB lık takas alanını da çıkartırsak TEMP için oldukça yüksek sayılabilecek bir alanım bulunmaktadır.

SSD lere alternatif olarak ilgili arkadaşlara sunulur.

ziyaretci

Alıntı yapılan: burak54 - 03 Ocak 2016, 00:33:44
Anakart ın Modeli Nedir ? İşlemciyi yazmışsınız.
Hocam USB bellekten ubuntu çalıştırıyorum anca birşeyler bulabildim.
Base Board Information
	Manufacturer: CASPER BILGISAYAR SISTEMLERI A.S
	Product Name: CASPER NIRVANA NOTEBOOK
	Version: FAB1
	Serial Number: 1
	Asset Tag: Base Board Asset Tag
	Features:
		Board is a hosting board
		Board is replaceable
	Location In Chassis: Part Component
	Chassis Handle: 0x0000
	Type: Motherboard
	Contained Object Handles: 0

İnşallah doğrudur. Nette araştırdım, "Base board kısmında yazar" yazmışlar fakat ben "model: xxx " göremedim.

mesaj birleştirme:: 03 Ocak 2016, 02:05:29

Chipset driver "readme.txt" den aldığım:
*  Product: Intel(R) Chipset Device Software
*  Release: Production Version
*  Version: 9.3.0.1021
*  Target Chipset#: Intel(R) 7 Series/C216 Chipset Family
*  Date: July 04 2012

mesaj birleştirme:: 03 Ocak 2016, 02:46:33

Alıntı yapılan: engerex - 02 Ocak 2016, 19:05:39
Linke göre 6 sata bağlantı noktası var ve bunlardan 2 tanesi SATA3

Sata 3 'ün teki hard disk slotu olsa, diğeri ne olabilir? Notebook'ta bir tane hdd slotu var.

burak54

@erkantr67 Bu Pc için Chipset e göre bakarsak http://ark.intel.com/products/66416/Intel-BD82C216-PCH var gözküyor.Yeni Dizüstüler için ise Optic Drive slotuda Satadır. Kendi dizüstümde DVD Rw i çıkarıp çevirici ile Ssd ya da Hdd mi takabilmekteyim.

ziyaretci

Alıntı yapılan: burak54 - 03 Ocak 2016, 03:59:29
@erkantr67 Bu Pc için Chipset e göre bakarsak http://ark.intel.com/products/66416/Intel-BD82C216-PCH var gözküyor.Yeni Dizüstüler için ise Optic Drive slotuda Satadır. Kendi dizüstümde DVD Rw i çıkarıp çevirici ile Ssd ya da Hdd mi takabilmekteyim.
Hocam peki diğer 4 tane 3Gb/s olan satalar hangisi? Wifi, card reader, 2 adet ram slotu. Bunlar olabilir mi?

ziyaretci

2 tane sata 3 var diyor ama hangisi onlar?

engerex

Bence bu kadar takma. Nasıl olsa kesin alacaksın. Eğer kullanacağın port sata3 ise testlerde elde edeceğin hız ~500MB sata2 ise ~250MB
Senin port muhtemelen sata3.

Fikir vermesi açısından.
https://www.youtube.com/watch?v=s_6uCDKRv7g

ziyaretci

Alıntı yapılan: engerex - 03 Ocak 2016, 14:25:52
Bence bu kadar takma. Nasıl olsa kesin alacaksın. Eğer kullanacağın port sata3 ise testlerde elde edeceğin hız ~500MB sata2 ise ~250MB
Senin port muhtemelen sata3.

Fikir vermesi açısından.
http://www.youtube.com/watch?v=s_6uCDKRv7g

Hocam doğru diyorsunuz da bilgisayarın desteklemediği üst seviye bir donanım almak pek içime sinmiyor. Alıpta sata II çıkarsa o arta kalan 250MB hız beni hoşnutsuz eder.

t2

Ben de 3 mü 2 mi diye endişe etmiştim. SSDyi taktım. bilgisayar hızlandı. 2 sene kadar geçti. hala 2mi 3mü bilmiyorum.sata3tür heralde. baya hızlandı.

ziyaretci

Alıntı yapılan: t2 - 03 Ocak 2016, 15:04:05
Ben de 3 mü 2 mi diye endişe etmiştim. SSDyi taktım. bilgisayar hızlandı. 2 sene kadar geçti. hala 2mi 3mü bilmiyorum.sata3tür heralde. baya hızlandı.
Hocam SSD 'yi tek disk olarak mı kullanıyorsunuz yoksa 2 'ye böldünüz mü?

t2

2ye 3 e 4 e böldüm tepe tepe kullanıyorum.  2-3 windows var. win7, win8..win10 gibi. bir de yedek partition var. imaj alıyorum aynı ssd üzerinde.

CDyi çıkardım onun yerine aparat ile daha büyük SSD taktım. yedeklemenin bir kopyasını ona alıyorum.

ssd normal diskten daha güzel çalışıyor.  SSD sıkıntı değil. konfor. sadece  sık yedekleme yapılacak  hepsi bu.

ziyaretci

Satıcı firmaya seri numarayı gönderdim, hdd slotu sata 3 destekli mi diye? Bakalım cevap bekliyorum.

mesaj birleştirme:: 03 Ocak 2016, 19:33:13

Ek olarak:

Bios 'da hdd slotu "Port 0" olarak gözüküyor. Chipset'de de 2 tane 6Gb/s sata port var ise bu portların hangi port olduğunu öğrenebilme imkanım var mı? Bugün notebook'u söktüm, belki kart üzerine yazmışlardır diye fakat göremedim isimlendirmeleri.

mesaj birleştirme:: 03 Ocak 2016, 20:25:13

Değerli bilgi ve tecrübeleriniz için teşekkür ederim. Mekanik alıp geçeceğim(Toshiba 2.5" 500GB SATA 2.0 8MB Önbellek 5400Rpm). SSD 'ye 500TL verip  yarı performans alma riski beni hiç tatmin etmez, PC performansı HDD 'ye göre her ne kadar yükselsede.

Tekrar teşekkürler.