SSD tecrübeleriniz...

Başlatan ziyaretci, 01 Ocak 2016, 13:04:39

engerex

Daha ekonomik modellere yönelebilirsin.

t2

Alıntı yapılan: erkantr67 - 03 Ocak 2016, 19:21:53

SSD 'ye 500TL verip  yarı performans alma riski beni hiç tatmin etmez,
SSDye 500TL değil, 1000TL vermelisin. 500TL. ye 2. el laptop al. 1000TLye SSD tak  canavar olsun.
SSDye laptop fiyatı gibi ödeme yapmak normaldir. 
SSDli laptop, uçuyor kaçıyor. mutluluk veriyor.
SSD yerine  mekanik disk kullanmak,  bu devirde ses kayıt için kaset  kullanmaya benzer.

ziyaretci

Öğrenciyken zor hocam.

burak54

@erkantr67 yanlış anlamayın ama yapmak istediğinizi anlamadım.Ayırdığınız bütçe açısından bu şekilde diyorsanız anlarım ama Sata 2 çıkarsa PC  Sata3 SSD Alıp Sata2 PC e takıp aynı performansı alamazsam canım sıkılır bu yüzden Mekanik HDD alacam derseniz biraz anlamsız oluyor.Sebebini açıklayım size. i7 2670QM 2.2 Ghz 8GB Ram Sata 3 destekli (Eski HDD si 7200 RPM Mekanik Diskti ) Dizüstümde 840 Pro , I5 4 Gb ramli Sata 2 destekli Dizüstünde 850 Evo vardır ve normal kullanımda hiç bir hız farkı iki pc arasında anlayamazsınız.Mekanik Diskten 2 PC yide SSD e geçirdiğim için aradaki korkunç tepki hız farklarını gören biri olarak mekanik disk aşırı yavaş kaldıgını size temin edebilirim.2 PC i de yeni almışım model yenilemişim gibi oldu.Sata2 bile olsa SSD ile Mekanik diskten açılış kullanım hız mekanik diske göre aşırı farklı olacaktır.Bir süre SSD li PC kullansanız Mekanik düşünmezsiniz. İyi Çalışmalar

ziyaretci

Alıntı yapılan: burak54 - 03 Ocak 2016, 23:22:52
@erkantr67 yanlış anlamayın ama yapmak istediğinizi anlamadım.Ayırdığınız bütçe açısından bu şekilde diyorsanız anlarım ama Sata 2 çıkarsa PC  Sata3 SSD Alıp Sata2 PC e takıp aynı performansı alamazsam canım sıkılır bu yüzden Mekanik HDD alacam derseniz biraz anlamsız oluyor.Sebebini açıklayım size. i7 2670QM 2.2 Ghz 8GB Ram Sata 3 destekli (Eski HDD si 7200 RPM Mekanik Diskti ) Dizüstümde 840 Pro , I5 4 Gb ramli Sata 2 destekli Dizüstünde 850 Evo vardır ve normal kullanımda hiç bir hız farkı iki pc arasında anlayamazsınız.Mekanik Diskten 2 PC yide SSD e geçirdiğim için aradaki korkunç tepki hız farklarını gören biri olarak mekanik disk aşırı yavaş kaldıgını size temin edebilirim.2 PC i de yeni almışım model yenilemişim gibi oldu.Sata2 bile olsa SSD ile Mekanik diskten açılış kullanım hız mekanik diske göre aşırı farklı olacaktır.Bir süre SSD li PC kullansanız Mekanik düşünmezsiniz. İyi Çalışmalar
Bütçe hocam. Aldımı iyisini almak istiyorum.

Erol YILMAZ

2. el aldığım Thinkpad T400 üzerinde SSD kullanıyorum. (Sata2)
Sata3'üm neden yok? diye ağlamıyorum :)

SSD son 10 yılda yapılan tek ciddi ilerleme oldu, bence tam ihtiyacı da karşıladı.
Özellikle Laptop ta SSD yerine başka birşey düşünülmemesi lazım.
SSD+ HDD de olabilir.

Şu anda 240 GB SSD'yi 240 TL civarında veriyorlar.

Bunun yanında konu dışı olmakla beraber...
CD'ler yayılma aşamasında mükemmel gibi lanse edilip, kasetlere de haklı olarak "zaman içinde kayıplı" dendi.
Kasetler o günden bugüne (20-30 senede) %10-20 kayıpla durabildi.
CD'lerin benim şartlarımda kayıp oranı : %100, hem de sadece 10 senede!

muuzoo

Uzun zamandır SSD kullanıyorum. Eski T61 bilgisayarıma 2011 yılında OCZ Vertex2 almıştım ki o zaman bile hizlandırmıştı. O yüzden SSD ömrü gibi şeyler çok problem değil. Benim 5 yıllık SSD disk hala çalışıyordu ki kendisi 120GB idi. Şu anda elimdeki tüm cihazlar SSD üzerinden çalışıyor. Biri Thinkpad Carbon X1 üzerinde 256GB Sandisk SSD var, diğeri Thinkpad T450s - Sandisk X110 256GB SSD var. Hatta masaüstünde 2 x OCZ Vertex4 ile RAID 0 kullanıyorum. Arşiv amaçlı da 4 TB kadar mekanik HDD var. Bu başlıkta daha önce bir test yayınlamıştım. Petabyte civarında yazma yapmanız lazım ki SSD ömrü tükensin. Bizim gibi kullanıcılar için bu seviyede veri üretmek pek mümkün değil.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

t2

imkan yoksa bile, imkanlar zorlanmalı, hatta yemeyip içmeyip ssd takmak gerek. artık bilgisayarda mekanik disk yakışmaz.

muhendisbey

SSD bilgisayarı uçurur meselesi şehir efsanesidir. Performansı artırır ama celeron bir bilgisayara SSD taksanız da performans alamazsınız.
SSD hangi işleme göre uçurur? Neye göre uçar kaçar?

Bunu tespit etmenin kolay bir yolu var: windows'ta görev yöneticisi, linux'ta top komutu.
Bilgisayarınızda ne yetmiyor, RAM' mi SSD mi yoksa işlem hızı mı yetersiz görebilirsiniz. (Bilgisayar takıldığında yüzde yüze yaklaşan bileşen hangisi) Farklı programlarla GPU mu yetmiyor buna bakabilirsiniz.
Bir de her kullanıcının bilgisayardan farklı beklentisi vardır. Filmkolik bir adama SSD tavsiye etmek saçmalık, yada adam sürekli program derlemek için kullanıyorsa SSD çokta avantajlı değil.

Kime avantajlı?
Grafik tasarımı yapıyorsan SW'ü dibine kadar kullanıyor 500 den fazla parçayı bir araya getiriyorsan SSD şart. Bunun yanında işlemci, RAM ve GPU daha da şart.

Burada önemli olan bana göre denge. Ram'in 8Gb'tan az ise i3 bilgisayar kullanıyorsan SSD parasını bilgisayara ver bilgisayarı değiştir yada parçaları yükselt.

12-16GB ram varsa i7 yada AMD'nin 8-16 çekirdekli işlemcisini kullanıyorsan SSD almamak performans kaybı demek.

Sırf erken açılacak diye gözden 1000TL çıkarmak, 70 yaş üstü, internetten haberi olmayan birine iphone6s vermekle eşdeğer.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

t2

Bilgisayar, Program derlemek için kullanılıyorsa niçin avantaj olmasın?  programa 50 tane  100 tane dosya include edilmiş  her derlemedeki süreyi düşünün. SSD olunca şak diye derliyor.     denedim gördüm. süper oldu.   Daha önce derleme düğmesine basıp başka işlerle ilgileniyordum 20-30 saniye sonra  derleme bitiyordu. SSD taktım süper oldu. hemen derliyor.  Ram 8gb.

mekanik disk, siyah beyaz TV, kablolu telefon gibidir.

engerex

Bilgisayar en yavaş parçası kadar hızlıdır derler. Genelde bilgisayarın en yavaş parçası disk. Günlük kullanımı dahi etkiliyor.
Kafan çok karıştı. 200TL gibi fiyata 128GB SSD alıp çözebilirsin. İhtiyacını belirle Windows + uygulamalar +20GB boş alan buna göre 128 veya 256 belirlersin.
İlk sayfada yazmışsın, 500 küsür TL ye 256GB Pro dan bahsetmişsin. İkisi arasında tercih yapsam 512GB EVO tercih ederdim. Ama o kadar para şu şartlarda verilmez. Kapasiteye göre ~300 Max 350 TL lik ürün yeterli. Kampanyaları takip edersen güzel indirim oluyor.
Windows ve program Files ve işlenen dosyaların SSD üzerinde olması önem kazanıyor. Müzik video önemli değil.

z

Daha önce sormuştum ama cevaplanmadı.

PC'ye external HDD taksak. PC yi kapattığımız anda updateler varsa bekliyor ve bitiminnde kapanıyor ya.

Aynı şekilde PCyi kapattığımızda en son değişiklikleri external HDD'ye kopyalasa süper olurdu.

Basit bir işlem olmalı fakat nasıl yapılır fikrim yok.

PC yi açtığımda derhal SSD den açılsın ve SSD ile çalışmaya başlayayım. PC'yi kapattığımda backup işlemini yapsın ne zaman işi biterse o zaman kapatsın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erol YILMAZ

polleme

Ben de SSD'nin artık olmazsa olmaz olduğunu düşünenlerdenim. Elimde 1 adet 128GB, 2 adet 240GB, 1 adet 480GB ve 1 adet 1TB var. Geçen hafta da M.2 olarak tabir edilen ve anakart üzerinde PCI Express slot yanına takılan SSD'lerden sipariş ettim, linki aşağıda. Bu diskin erişim süreleri standart SSD'lere göre bile 4 kat daha fazla. Kısacası bu işin sonu yok. Elimde 2 adet 4TB Seagate HDD var ama sanallaştırma gibi performans isteyen işleri SSD üzerinde yaptığımdan bu disklerin gözümde hiç değeri yok. Onları daha çok arşiv saklamak için kullanıyorum. Hatta foto, video gibi benim için çok önemli dökümanları bir SSD, bir standart HDD üzerinde saklıyorum. SSD'ye harcadığım para toplam PC'ye harcadığım paranın 3-4 katı oluyor neredeyse ama bu paraya acımıyorum.

http://www.vatanbilgisayar.com/samsung-512gb-950-pro-m2-v-nand-ssd-okuma-hizi-2500mb-yazma-hizi-1500mb.html

muhendisbey

Alıntı yapılan: z - 04 Ocak 2016, 22:02:40
Daha önce sormuştum ama cevaplanmadı.

PC'ye external HDD taksak. PC yi kapattığımız anda updateler varsa bekliyor ve bitiminnde kapanıyor ya.

Aynı şekilde PCyi kapattığımızda en son değişiklikleri external HDD'ye kopyalasa süper olurdu.

Basit bir işlem olmalı fakat nasıl yapılır fikrim yok.

PC yi açtığımda derhal SSD den açılsın ve SSD ile çalışmaya başlayayım. PC'yi kapattığımda backup işlemini yapsın ne zaman işi biterse o zaman kapatsın.

Server'larda dediğinize benzer bir sistem var. Job'lar deniyor genel adına. Tüm sistem belirli bir saatte, belirli bir boyuta gelince... gibi belirli bir kaynağa (server, harici disk vs) yedeklenir.

Dediğinize benzer bir program olarak nero backitup var. Bu program ile ayarladığınız seçenekte belirlediğiniz konumun yada bütün diskin yedeği alınır. İstenen düzeyde sıkıştırma seçilerek yedekleme boyutu düşürülebilir. Ücretsiz versiyonu da var yanılmıyorsam. Arka planda yedekleme de yapabiliyor. Atıyorum dizine yeni bir dosya eklediniz. Hemen yedeği alınıyor. Siliyorsunuz, siliyor. Differential backup seçeneğiydi yanlış hatırlamıyorsam.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.