msp430 ile max485 haberleşmesi

Başlatan ex_lord, 01 Ocak 2016, 18:18:59

ex_lord

Merhabalar arkadaşlar.
Msp430 ile rs485 haberleşmesi yapacağım. Baskı devresini yapmış bulunmaktayım.Rs485 usb convertere de sahibim. Kodu mspye attığımda çalışıyor . Harf yolluyorum.  Örneğin a harfi hex olarak ifadesi 41 registerin tx kısmında görebiliyorum. Ancak rx de göremiyorum . Sebebi ne olabilir acaba arkadaşlar. Yapmak istediğim şey şudur ;
http://www.xanthium.in/RS485-communication-using-MAX485-and-MSP430-Launchpad

Çizgi Tagem

Merhaba, kod ve şema var ise daha net konuşulabilir. Genelde bu bu tür uygulamalarda max485 tarzı çiplerin RE ve DE pinleri birleştirilip MCU'nun portuna bağlanır. Tek bit ile kontrol edilir. Veri almak için DE ve RE pinini Lojik sıfır konumunda olması gereklidir. Yani RE ve DE pinini tek bir RW pini olarak var sayar isek veri gönderirken bu pin lojik bir seviyesine çekilmeli, veri gönderdikten sonra gelen verileri beklemek için lojik sıfır seviyesinde tutulmalı.

ex_lord

Devrenin şeması şu şekildedir.

Çizgi Tagem

Dediğim gibi veri gönderirken RE ve DE pinlerini lojik 1 seviyesinde tutacaksın. Sonrasında gelen verileri alabilmek için bu pinleri lojik 0 seviyesinde tutman lazım.

Yalnız bu şemada max485 5v ile çalışıyor yani denetleyici protlarına 5v uygulamış oluyorsun. 2553 3.3v ile çalıştığından zarar görmüş olabilir. En basitinden bir gerilim bölücü direnç kullanabilirsin.