CD4052 Analog Multiplexer/Demultiplexer Kullanımı

Başlatan burak54, 04 Ocak 2016, 20:39:37

burak54

Merhaba Arkadaşlar,
CD4052 Analog Multiplexer/Demultiplexer kullanarak SPI hattını farklı bağlantı noktalarına ayırmak istiyorum 2 farklı hat düşünün ortak olmayan 2 sine ayrı ayrı bilgi yollamak istiyorum ve almak istiyorum. Bu Entegreyi kullanmam sizce dogru mu ? ya da ne kullanmalıyım ? Teşekkürler. İyi çalışmalar

sadogan

SPI hatında CE pini ile istediğin kadar ayırabiliyorsun zaten.

burak54

Ortak hatta bağlı cihazlar olmayacaklar ama iki farklı hat var ikisine ayrı ayrı yollamam gerek ortak hatta 2 farklı cihaz olsa Chip Select Pini kullanırdım ama bu benim istediğim farklı.

sadogan

Bu 2 ayrı SPI hattı aynı kart üzerinde deyilmi?

burak54

Aynı kart üstünde ancak malesef ayrı CS ile seçemiyorum.

sadogan

CD4052 nin 120 ohm gibi omik direnci vardiye hatırlıyorum.Bu yüksek hızlı SPI hattında sorun olusturabilir.
74HC4052 veya 53 daha uygun olabilir.
CD4019 gibi AndOr seçicilerede bakabilirsin.
En güzeli 2 SPI bus bulunan bie islemci kulanmak mümkün deyilse yazılımsal SPI da olabilir.

burak54

Yazılımsal SPI yavaş kalacaktır. Fazla sayılı SPI olan bir işlemci ya da dediğiniz Entegrelere bakmak daha mantıklı şu anda.Teşekkürler

sadogan

burak54

z

Ortak hattın olmaması ne demek.

SPI dan çıkan kabloları çift çift çıkacaksın.CS ile de hedefi seçeceksin.

Mux ettiğinde de farklı bir şey yapmış olmuyorsun.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

burak54

işlemciden 1 tane SPI çıkmaktadır. 2 tane birbirine bağlı olmayan SPI ile çalışan cihaz var bunlara MUX ile SPI hattını yönlendirmeyi düşündüm. CS ile seçemediğim için.

ahmetbudak

Alıntı yapılan: burak54 - 04 Ocak 2016, 21:27:36
işlemciden 1 tane SPI çıkmaktadır. 2 tane birbirine bağlı olmayan SPI ile çalışan cihaz var bunlara MUX ile SPI hattını yönlendirmeyi düşündüm. CS ile seçemediğim için.
yani cs için pin mi yetersiz ?

burak54

2 tane CS pini olmayan cihaz var ayrı ayrı ve 1 tane SPI hattım var onlarla haberleşebileceğim Slave lerde CS pini olmadıgı için 1 tane olan hattımı ayrı ayrı onlara sıra ile baglamam gerek .

z

Tek cihazla konuşurken böyle.

http://https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ed/SPI_single_slave.svg/350px-SPI_single_slave.svg.png

İki cihazla konuşurken de aşağıdaki  gibi.

Slavelerin cs hattı yoksa and gate işini görür. Clk hattını and yada or kapısı ile yasakla gitsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com