Tamam hallettim, isterseniz bakın. Low pass crossover sorun

Başlatan JohnF, 10 Eylül 2005, 23:51:00

JohnF

Selamlar,

Bir hoparlör sistemi yapıyorum kendime. Subwoofer için bir tane aktif alçak geçiren crossover yapayım dedim. Baktım malzemeler arasında OP213 var (Analog Devices) hemen hesap kitap; 100k direnç 22 nF kondansatör (500 Hz kesim frekanslı, 12db/oktav, 2. derece, Bessel  filtre) 10 kat gain (preamplifikatörle uğraşmıyayım istedim, yoksa niye aktif yapalım değil mi) ile hazırladım. Bu opamp hem single hem dual beslemeyle çalışıyor. Ee, bende kasmayayım dedim +12 V ile tek kaynak besleme yaptım. Opamp çıkışını 18 W amplifikatöre verdim. Amplifikatörün çıkışını da hoparlöre. Neyse, ses kaynağı olarak walkman kullandım şimdilik denemeler için. Sistemi çalıştırıp sesi açtığımda belli bir seviyeden sonra çıtırtılar oluşmaya başladı. Opampın çıkışı amplifikatörün girişini bile doğru düzgün süremiyor. Çünkü 3 mA gibi çok komik bir çıkış akımı var :P. Düşük seste filtreleme görevini başarıyla gerçekleştiriyor ama amplifikatörü süremedikten sonra bir işe yaramaz.

Şimdi bana ses frekans uygulamasında çalışabilecek, düşük distorsiyonlu, preamplifikatör olarak da kullanabileceğim, tek kaynak beslemeli (bu çok önemli benim için, split supply bana göre değil) koç gibi bir OPAMP lazım. Önerilerde bulunursanız sevinirim.

Ayrıca NE5532 ile ilgili bir kaç sorum var. Bu OPAMP tek kaynak çalıştırılabilir mi? Çıkış akımı ne kadar (datasheetini incelememe rağmen Iout hakkında bilgi bulamadım)?

Şimdiden bol bol teşekkürler....

JohnF

Problem yukarıdaki gibiydi.
Çözüm aşağıda :).

http://sound.westhost.com/project88.htm

Buradaki iki katlı preamplifikatör devresini kurdum, single supply olarak. OP213 kullandım. Tek kelimeyle mükemmel çalışıyor. Çok çok basit, 30 dakika içerisinde kurdum. Tek kaynaktan 12 V ile besliyorum. Süper bir devre. Herkeze tavsiye olunur. Devreyi breadboard üzerinde kurdum. Çok yakında buraya PCB olarak yerleştiririm.

Fakat girişteki Bessel filtre çok dandik. Osilasyona sebebiyet veriyor. Sanırım bendeki malzemeler biraz fazla eskimiş :P