Ynt: Ynt: mini cnc yapımı sorularım.(pcb kazıma için)

Başlatan Emre MERMİ, 09 Ocak 2016, 14:26:25

DaRt

Herkes karamsar tablo çizmiş. Ben de katılıyorum aynen. Pcb kazıma işi çok mantıklı gelmiyor bana. Özellikler dry film gibi kolay ve kaliteli yöntemler varken hiç gerek yok bu kadar uğraşmaya.

Emre MERMİ

Hocam, sizler benden kat be kat daha deneyimli ve bilgi sahibi oldunuz için ne diyorsanız doğrudur. Fakat zaten yaptığım devreler çok basit olduğu  için sorun olmaz diye düşünüyorum. Yaptığım devreler genellikle öğrenci devreleri olduğundan bu kadar kalite aramaya ve bu kadar karamsar olmaya gerek yok diye düşünüyorum. Belki ileri zamanda kendimi geliştirbilirsem yapacağım devrelere yetmeyebilir. Birde heves boyutu var. Uzun zamandır aklımdaydı ve öğrenci olduğum için param olsa zamanım, zamanım olsa param olmuyordu. Şimdi mezun olacağım. Eminim belli bir müddet evde boş kalacağım. Bu arada birşeyle ilgilenmiş olurum. Yapmasam içimde kalır, burada bana uzun uzun açıklayan benimle deneyimlerini paylaşan insanların emeklerine ayıp olur. Yaparım istediğim gibi çalışmaz onu da ozaman düşünürüm. Bu yüzden bu kadar karamsar olmamak gerektiğini düşünüyorum.

ido2323

hassas çalışma olmayacaksa bu kadar detaya gerek yok, deneyin hiç olmaz ise üç boyutlu yazıcıya çevirirsiniz.

Emre MERMİ

Hocam peki aklıma takılan başka birşeyi sorayım. Bakır plakayı nasıl tabla üzerine sabitleyebilirim ? En sağlıklı yol nedir ?

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

iyildirim

Alıntı yapılan: z - 15 Ocak 2016, 15:43:02
Kaliteli çift taraflı band.
Ama çok kaliteli olmasın. Sökerken PCB kırdığım bile oldu.  :)

PCB yi kazımak, iki nedenle kötü.
Çok detaylı veya büyük pcb lerde işlem süresi saatler sürebilir, artı gürültülü bir işlem.
Çok ufak kartlarda bile CAM işlemi + hazırlığı + işlem süresi 15-30 dakika arasında sürebilir.
Hele çift taraflı yapacaksanız, ikinci tarafı doğru yerleştirmek bile iş. Kamera vs. yardımı ile yerleştirme işini kolaylaştırmaya yönelik çalışmalarda var. Gerçi kamera kazımak yerine, asitten çıkmış delinecek pcbde de işe yarıyor.

PCB yi aynen çıkarmak yerine sadece izolasyon sağlamak işlem süresini kısaltır. Ama bu şekilde gcode çıkaran bir program sıkıntı.

@ido2323,
Hocam, tb6600 gibi kartlar neden kullanılmamalı. Adımmı kaçırıyorda, köşeleri yırtıyor. Anlayamadım.
Sürücü akımı yettikten sonra niye adım kaçırsın, niye sorun olsunki. Özelliklede köşe vs.lerde.
Bu tip bir sorun olsa olsa g-code yorumlayıcıdan olur. Yanılıyormuyum.

PCB eğriliği, bombe sorunları, ve hatta Z ekseni hataları  için proplama gibi yöntemler var. Ekstra iş zamanı tabi.

@Emre MERMİ,  Ne incelikte PCB yapmayı hedefliyorsun. Şimdiye kadar çalıştığın en ufak kılıf nedir ve yapacağın en büyük PCB boyutu ne.?

Emre MERMİ

@iyildirim hocam şimdilik zaman ve ses sorunum yok gibi ev müstakil bahçeli ev, bahçesine koyarım sabaha kadar çalışsın sorun olmaz :D (şimdilik elektrik faturasını düşünmüyorum )

hocam cam cad işlemi sürsün o sorun değil. Evde yazıcı bile yok git çıktı al bas asite at yolun bir kısmı kalksın sonra tekrar baştan al yine olmasında.
Şimdilik çift taraflı bir iki devre denemesi haricinde yaptığım başka birşey yok. İlerde yaparsam da verdiğiniz önerileri de dikkate alacağım.

hocam bende @ido2323 e sorduğunuz soruların cevaplarını merak ediyorum.

Proplama dediğiniz nedir hocam araştırdım da birşey bulamadım ?
Hocam kılıf olarak smd soruyorsanız hiç kullanmadım :D Eğer yol kalınlığı olarak soruyorsanız da dip kılıf pic in bacakları arasından yol geçerse bana fazlasıyla yeter.

mesaj birleştirme:: 15 Ocak 2016, 19:21:25

bu videoda kalın bir uç kullanmış, hem kazıma hem delme yapmış ;
https://youtu.be/544phReQM9k

burada da aynı şekilde yapmış ama herhalde o kadar kalın uç değil ;
https://youtu.be/9ofbSCFiqF4

bu dediğiniz kadar zor mu hocam ? tamam yok kenarlarında bozulma olmuş ama o da önemli değil. İnce uç kullanırım yavaş yavaş uç kırılmadan oynasın durdursun.

ido2323

@ido2323,
Hocam, tb6600 gibi kartlar neden kullanılmamalı. Adımmı kaçırıyorda, köşeleri yırtıyor. Anlayamadım.
Sürücü akımı yettikten sonra niye adım kaçırsın, niye sorun olsunki. Özelliklede köşe vs.lerde.
Bu tip bir sorun olsa olsa g-code yorumlayıcıdan olur. Yanılıyormuyum.

PCB eğriliği, bombe sorunları, ve hatta Z ekseni hataları  için proplama gibi yöntemler var. Ekstra iş zamanı tabi.

@Emre MERMİ,  Ne incelikte PCB yapmayı hedefliyorsun. Şimdiye kadar çalıştığın en ufak kılıf nedir ve yapacağın en büyük PCB boyutu ne.?

tb6600 ve ya tb6560 türü hazır 3,4 eksen sürücü kartlarının birim saniyedeki işlem kapasitesi düşüktür, yani şöyle açıklayalım;
elimizde tb6560 olsun 3200 adıma ayarlayıp birim stepteki hassasiyeti arttırdığımızı farz edelim, ve aynı anda x,y ve z için tam bir turluk hareketin meydana geldiğini düşünün, ki  kullanılan vidalı mile göre daha fazla hareket edecektir, başlangıç kordinatları x:000.000 y:000.000 z:000.000 olsun siz x:3600.000 y:3600.000 z:3600.000 a hareket etmek isteyin, normal de(ama gerçekte en verimli şekilde hareket eder.) sürücü bu hareketi sırası ile yapar yani önce 1 adım x sonra 1 adım y daha sonra 1 adım z şeklinde hareket eder, sıra ile o noktaya ilerler, bu ilerleme sırasında her eksen için belirli bir miktar geçikme olur, ayrıca bu iş sırası ile her eksene ve seri portun hızına bağlı olduğu için geçikme olur bu gecikmeyi gidermek için mach3 programı sürücü ile çoklu eksenlerde hareket sırasında tek tek değilde 5er 5er ya da 10 ar 10 ar adım atar çünkü hıza yetişemez, adım sayıları artırarak işlem tamamlanır, şöyle düşün kenarlarda hareket sırasında x ve y ekseni aynı anda hareket eder sırası ile önce x sonra y birer birer, peki 10 ar 10 ar hareket ederse ne olur, gitti hassasiyet işte bu yüzden seri portun hızına ve eksen sırasına bağlı kalmayan sürücüler vardır, her eksen bağımsız bir şekilde usb iletişimi ile kontrol edilir, mesela bu kart: http://www.ebay.com/itm/3-Axis-200KHz-USB-CNC-Board-Mach3-windows2000-xp-vista-Stepper-Controls-Drives-/262233739703?hash=item3d0e5951b7:g:QBwAAOSwGotWkmbQ

yanlış anlaşılmasın tb6560,6600 sürücü kartlarından bahsettim yani sürücüsü ve kontrol kartı bütünleşik olan seri port kartlardan, yoksa tb6560 ve tb6600 sürücüsüne lafım yok 3200 adıma kadar gayet iyi kartlardır ama şunu bilmenizde fayda var 512000 adıma kadar olan step sürücü kartları da mevcut üstelik tepki süreleri de bunlardan daha kısa 

z ekseni problama yöntemini şahsen sağlıklı bulmuyorum, bence en iyi yöntem komparatör ile küçük boyutlu pcblerde kaliteli bir kalıpçı frezeye yerleştirmektir. Teşekkürler.

aşağıdaki merdiveni cnc ile çizdiğiniz 45 derecelik bir eğri olarak düşünün x ve y eksenin de 8 adım toplamda 16 adım atmıştır. Hız yetişmediği zaman 8 adımı 1 adım gibi atar ise önce yukarı sonra sola dönen bir hat ortaya çıkar yani 45 derecelik bir eğri yerine güzel iki tane çizgi olur.
http://www.ithkuil.net/images/duchamp-04.jpg

Emre MERMİ

iyildirim

Alıntı yapılan: ido2323 - 15 Ocak 2016, 20:00:23
@ido2323,

başlangıç kordinatları x:000.000 y:000.000 z:000.000 olsun siz x:3600.000 y:3600.000 z:3600.000 a hareket etmek isteyin, normal de(ama gerçekte en verimli şekilde hareket eder.) sürücü bu hareketi sırası ile yapar yani önce 1 adım x sonra 1 adım y daha sonra 1 adım z şeklinde hareket eder, sıra ile o noktaya ilerler, bu ilerleme sırasında her eksen için belirli bir miktar geçikme olur, ayrıca bu iş sırası ile her eksene ve seri portun hızına bağlı olduğu için geçikme olur bu gecikmeyi gidermek için mach3 programı sürücü ile çoklu eksenlerde hareket sırasında tek tek değilde 5er 5er ya da 10 ar 10 ar adım atar çünkü hıza yetişemez, adım sayıları artırarak işlem tamamlanır, şöyle düşün kenarlarda hareket sırasında x ve y ekseni aynı anda hareket eder sırası ile önce x sonra y birer birer, peki 10 ar 10 ar hareket ederse ne olur, gitti hassasiyet işte bu yüzden seri portun hızına ve eksen sırasına bağlı kalmayan sürücüler vardır, her eksen bağımsız bir şekilde usb iletişimi ile kontrol edilir, mesela bu kart: http://www.ebay.com/itm/3-Axis-200KHz-USB-CNC-Board-Mach3-windows2000-xp-vista-Stepper-Controls-Drives-/262233739703?hash=item3d0e5951b7:g:QBwAAOSwGotWkmbQ

yanlış anlaşılmasın tb6560,6600 sürücü kartlarından bahsettim yani sürücüsü ve kontrol kartı bütünleşik olan seri port kartlardan, yoksa tb6560 ve tb6600 sürücüsüne lafım yok 3200 adıma kadar gayet iyi kartlardır ama şunu bilmenizde fayda var 512000 adıma kadar olan step sürücü kartları da mevcut üstelik tepki süreleri de bunlardan daha kısa 

z ekseni problama yöntemini şahsen sağlıklı bulmuyorum, bence en iyi yöntem komparatör ile küçük boyutlu pcblerde kaliteli bir kalıpçı frezeye yerleştirmektir. Teşekkürler.

aşağıdaki merdiveni cnc ile çizdiğiniz 45 derecelik bir eğri olarak düşünün x ve y eksenin de 8 adım toplamda 16 adım atmıştır. Hız yetişmediği zaman 8 adımı 1 adım gibi atar ise önce yukarı sonra sola dönen bir hat ortaya çıkar yani 45 derecelik bir eğri yerine güzel iki tane çizgi olur.
http://www.ithkuil.net/images/duchamp-04.jpg
Hocam linkini verdiğiniz kart ile tb6560 6600 vs. kartlar tamamen farklı işler yapıyor. Biri indexer- g-code yorumlayıcısı olarak çalışıyor, biri motora gerektiği kadar akım sağlıyor.
Linkini verdiğiniz USB CNC kart hakkında daha önce böyle bir şey duymadım. Mach3 ü paralel port ile kullanmaktan daha iyi olduğunu söyleyenler var ama.
Dediğiniz gibi eksenlerde adımları sırayla atmak , zigzak çizmek demek, olmamış, hatalı çalışan firmware, ayıplı mal demek. Kabul edilebilir birşey değil.
Eksenlerin mesafe ve hızları aynı oldğunda  son resimde verdiğiniz gibi birşey olmaz. Direkt 45derece düz çizgi görmeniz lazım.

Geçenlerde yine konusu geçmişti. Sürücüden değil motorlardan dolayı 10-20 mikrostepden sonrası yalan diye.
Sürücüyü 512 mikrostep kullansak, 2mm hatveli vida ile max. hızımız ne olur.

TB6560 da, 6600 de burada yapılacak işe göre gayet yeterliler. Arduino ile kullanılacaksa, el çarkı vs. olmayacaksa 3 Eksen 6560 kartların girişlerindeki yavaş opto ve gerilim bölücüler sökülebilir. 6600 lerin girişlerinde ki opto yeterince hızlı.

@Emre MERMİ
Proplamak, PCB deki bombe, eğrilik hataları için, yine CNC ile yüzey yüksekliklerini ölçüp, g-code işlerken kompanze etmek için kullanılıyor.
İki tane yaylı test pini kullanıp, birini biraz daha uzunca monte edip, her ikisinin PCB ye değdiği andaki Z değerini ölçmek gibi. Sonra g-code işlerken X-Y üzerinde bulunulan noktaya göre Z yüksekliği kompanze ediliyor. Kompanzasyonu G-code parçalamadan yapabilmek için firmware e müdahale gerekebilir.

Hedefin dip kılıf ise 0.25- 0.30 küt bir uç kullasan bile olur ve muhtemelen proplamaya da ihtiyacın olmaz. Hatta 0.3 gibi freze ucu kullanırsan aynı uç ile hem kazır hemde delikleri delebilirsin. Kendi adıma delik delerken uç değiştirmekten kurtulmak için tüm delikler için 0.4 freze ucu kullanıyorum.
Uç ömrü açısından da gerekmedikçe FR4 gibi epoxy plaket kullanmamak daha iyi olur.

Anlayabildiğim kadarı ile Barış hocanın programı Ares dosyasını okuyup, yol kenarlarını kazıyıp, delikleri delebiliyor. Daha fazla detay yok.Zaten 5-6 senelik bir konu.
Benzer şekilde bende gerber dosyasından gcode üreten, bakırı tam boşaltma da yapabilen bir  program yazmıştım. Ama yavaş çalışıyordu.
Yanlış bilmiyorsam, Bülent hocamda zamanında Eagle dan okuyup, sadece izole eden, bu nedenle de CNC de işleme süresi daha kısa olan bir program yazmış.

Emre MERMİ

@DaRt hocam yarın malzemeleri sipariş geçeceğim. Ölçülerini anlamadığımdan iki şey sormak istiyorum. Step motorun ucuna takacağım  şu malzemenin boyutları ne olacak ? Yani bir ucu 16mm sonsuz vida girebilecek diğer ucu step motor girebilecek ölçüleri nedir ? ;

http://tr.aliexpress.com/item/1pcs-D-16-L-23-from-2-mm-to-8-mm-can-choose-any-size-aluminium/32543356748.html?spm=2114.020208.3.1.vOI7t4&ws_ab_test=searchweb201556_2,searchweb201644_4_10001_10002_10005_301_10006_10003_10004_62_61,searchweb201560_8,searchweb1451318400_6148

yine aynı şekilde m16 vidanın çapına ve vida adımına uygun bu malzemenin hangisini almalıyım ?

mesaj birleştirme:: 17 Ocak 2016, 00:47:46

birde önerdiğiniz ;

http://www.sanalpazar.com/ufl-000-rulmanli-yatak/i-33217576

ufl000 çapı 10 mm
ufl001 çapı 12 mm
ufl002 çapı 15 mm
ufl003 çapı 17 mm

m16 nın çağı 16 mm herhalde.  ufl003 alsam sıkıntı olur mu ? herhangi bir işlem yapmam gerekir mi ? yoksa ufl002 alıp tornadan mı geçirmeliyim ?

elektronik

alacağınız kaplinin delik çapını kullanacağınız step motor milinin çapına göre seçin veya motor miline göre biraz daha dar alırsanız kalpini bir tornacıda delik çapını genişletebilirsiniz.
vidalı mil 16mm bu haliyle kapline takmayacaksınız zaten takılmaz vidalı mili ve kaplini bir tornacıya götürüp vidalı milin uç kısmını kapline geçecek şekilde inceltmeniz gerekecek. vidalı milin diğer ucunuda UFL000 rulmana takacağınızdan yine tornada 10mm düşürmeniz gerekecek.

buda benim yaptığım makine

http://youtu.be/ojf2kV9ihdg

DaRt

@elektronik açıklamış. Vidalı millerin bir ucu 10 mm çapında, diğer ucu önce 10mm çapında daha sonra adım motorun çapı kadar işlenmeli. Yani bir ucunda tek kademe, diğer ucunda iki kademe olmalı. İlk linkteki malzemenin yani kaplinin içi ise adım motorun mil çapı kadar işlenmeli. Dolayısı ile alacağın kaplinin iç çapı adım motorun milinin çapından küçük olamalı ki işlenebilsin. Yada bulabiliyorsan aynı çapta al işlemek gerekmesin. Genelde adım motor mil çapları ondalıklı oluyor kaplinler 3,4,5 diye gidiyor aynı çapı bulman zor. 0,1 mm boşluk oynamaya sebep olur. 0,1 mm sıkılık ise geçmemesine. Dediğim gibi vidalı mile 10mm çapında kademe işletirsen ufl000 almalısın.
@elektronik. Hocam makine çok güzel olmuş. Vidalı miller sfu1605 yanlış görmediysem. kasa saç bükme. Çok uğraşmışsın ama çok güzel olmuş. Eline sağlık.Benim yapmak istediğim de böyle birşey. Deneme amaçlı basit bir şey yaptım çalışıyor şuan, bu sene içerisinde ya 10mm çelik levhadan yada iş yerine abkant bükme gelirse böyle 4mm kalınlığında bükme bir şey yapacağım.

elektronik

Emre MERMİ

@elektronik hocam, çok güzel makine yapmışsınız. Ne kadar işinizi görüyor bu makine ? bu konudaki mesajlara biraz göz gezdirdiyseniz biraz karamsar bir tablo var, bu konuda ne düşünüyorsunuz ? Yapılır mı/yapılmaz mı ? Ne kadar hassas olur ? mesela step motor ve sürücü kartı olarak ne kullandınız ?
Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.