Supercap tuhaflık?

Başlatan Maxim, 12 Ocak 2016, 09:13:06

Maxim

kapasitorlerin benim bildiğim dış metali eksi olur
dış plastik kaplamasında - çizgi vardır eksi kutup olduğunu gösteren.

peki bu kapasitorun kenarında çizgi var ama sanki + kutup dış metal gibi duruyor
tuhafıma gitti, siz ne dersiniz bu duruma?
(1F 5.5volt)

http://i.hizliresim.com/1MLvrp.jpg

a.zorba

genel olarak kondansatorler de az da olsa üzerinde voltaj kalıyor . ölçü aleti ile volt ,  milivolt ölçerek kutuplardan emin olabilirisin.
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

Maxim

üstad dediğin gibi denedim şimdi
akşam led bağladığım sabaha kadar boşalmış olan kondansatörde 0.0003v görüyorum
ve kutuplar ters!

Andromeda

Kutupları ters yapmışlar...ilginç..gösterimi ters yani  , bendekiler resimdeki gibi değil..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

a.zorba

emin olmak için ( 0.0003v çok düşük ) başka bir kondansator yada pil ile kısa sure doldur tekrar ölç .
led bagladıgın şekilde 'de kutup u bulursun .
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

Maxim

her iki şekilde de (kutup bağlantısı) şarj depolanıyor
fakat, sanki resimdekinin tersi bağlantıda daha çabuk şarj olup daha uzun sürede boşalıyor gibi
ölçmem lazım akımını ve süreyi

Andromeda

Bence imalat hatası..plastik kılıf  ters takılmış.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

mehmet

Bendeki böyle görünüyor. Uzun zamandır boştu. Ölçtüm;
11mV. var üzerinde ve dış gnd, orta pin artı...

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

tekosis

Hocam uygulamada bu kapasitörleri ne amaçla kullanıyorsunuz?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.