1 tb Harici hard disk bozuldu.

Başlatan Logan, 13 Ocak 2016, 15:41:03

Logan

Merhaba arkadaşlar.

1tb 2.5 inch Seagate marka taşınabilir hardiskim bozuldu. İçerisinde 5-10 yıllık resim, video vs veri vardı. Kutuyu söktüm. USB 3.0 kartını ayırdım. İçindeki harddiski çalışan başka bir kutuya taktım aynı problemi yaptı. Ben de harddiskin arkasında bulunan kartı disketten ayırıp usb soketi ile bilgisayara taktım. Maksat ısınan malzeme var mı onu kontrol etmek. "88i9422" kodlu "Sata Hdd Controller" entegresinin ısındığını gördüm. Şimdi bu durumda ne yapmam gerekiyor? Bu controller'ı değiştirmeli miyim? Ya da aynı marka başka bir harddisk alsam sağlam kartı diğer bozuk diske taksam sonuç alabilir miyim?

İyi çalışmalar
İmza.

Mr_YAMYAM

TEMEL KURAL.
Hiçbir yarıiletken bozulduğu için ısınmaz. Isınan yarıiletkenlerin dış devresinde hata vardır.

Olası bir mekaniksel hatadan dolayı servo kontrol ve sürücü transistörleri bozulmuş ise, önce bunun tespitini yapabilmek gereklidir.
Kilitlenmiş bir servo motor veya kafayı hareket ettiren mekanik sistem tespiti yapılmalıdır.
Bu ölçümler laboratuar ortamlarında yapılabildiği için tek çıkar yolu, aynı marka ve model HDD nin elektronik aksamını bu HDD te kullanarak yapılabilir.
Yeni kart ile de sonuç değişmiyorsa mekanik kilitlenme kesinleşmiş demektir. Tamiri ise çok özel koşullarda yapılabilmektedir. Firma bu konuda yardımcı olabilir.
Yeni kart ile HDD çalışıyorsa zaten elektronik donanımın arızası matbuudur ki yapılacaklar bellidir.

HexfeT

Disklerde genellikle mekanik kısım, kafalar arıza yapıyor. Önemli olan verileri kurtarmak ise bir yöntem önereyim. Diskin yaptığı arızaya göre durum değişir, işe yaramayabilir ama denemekten zarar gelmez. Geçenlerde masaüstü bilgisayarımdaki 1tb 3.5" diskim bozuldu. İçinde önemli bilgilerim vardı. Karttır kafadır odur budur derken bir yerde bu abuk yöntemi gördüm ve uyguladım. Diski streç filme sarıp dondurucuya koydum. Film ile sarmazsanız dolaptan çıkınca yoğuşmadan dolayı sulu bir disk olur ona göre. Çıkarıp bilgisayara takınca çalıştı. Bir kaç dakika çalışıp ısınmaya başlayınca göçtü. Dondurma işlemini defalarca tekrarlayıp disk ısınıp sapıtana kadar veri okuyarak önemli bilgilerimi almayı başardım.

Logan

Mr. Yamyam,

Cevabın ve önerilerin için teşekkürler. "Hiçbir yarı iletken bozulduğu için ısınmaz" fikrine katılmıyorum. Elimde bir sürü yüksek voltaj yemiş ve enerjilenince ısınan malzeme var.

Ancak servo ve disk ile ilgili diğer fikirlerine katılıyorum. Öğrenmenin yolu denemekten geçiyor. Benim esas merak ettiğim ise hatırladığım kadarıyla harddisklerde elektronik kartı mekanik kafa ile seri numarası kullanarak eşleştiriyorlardı. Eğer böyle bir durum varsa yeni hdd almak hiçbir işime yaramayacak.

HexfeT,

Çok enteresan ve ilginç bir fikir. Ancak diski tamamen gözden çıkardığım zaman son çare olarak denenebilir.
İmza.

Fgocmen

Hiç denemedim ama Birde Böyle bir Yöntem var NOKİA DKU-5 Kablo İle  Arkadaşım Ölmüş HDD yi canlandırdığını Söylemişti

http://forum.donanimhaber.com/m_51336172/tm.htm
YaFeS

HexfeT

Konuyu çok fazla incelemedim ama anladığım kadarıyla kullandıları dku-5 v.b. kablolar bildiğimiz usb-rs232 çeviriciden başka bir şey değil.

engerex

Diski çevirici vs. olmadan direk sata/pata üzerinden pcye bağlayın ve TestDisk uygulamasını çalıştırın. Tabi kullanmayı bilmen gerekli.