Toner ve murekkep kartuslarindaki seri epromlar.

Başlatan vedo35, 16 Ocak 2016, 02:05:13

vedo35

Arkadaslar benim sorum su. Elimde bir suru normal murekkep puskurtmeli yazicilarin kartuslarindan ve lazer yazicilarin  tonerlerinden cikardigim  chipler mevcut. Bunlarin uzerlerinde murekkep/toner seviyesinin bilgileri kaydediliyor. Elimdeki universal programlayici ile bunlarin icindeki kayitli bilgilere ulasmak istiyorum. Boylece elle murekkep /toner seviyeleri ile oynamak, duzenlemek istiyorum. Mesela bunlar icin ebaydan, aliexpresten resetleyici aletler var ancak ben her model icin resteleyici almadan bunlari bu yontemle cozmek istiyorum. Ancak uzerlerinde garip kodlar mevcut. Boylece gercekte ne tur seri eprom oldugunu bilemiyorum. Ben bir kac denememde 24c02, 16 , 64 gibi seri epromlari sectim ancak programlayiciya oku  dedigimde ya hic okumuyor yada okudu gosterip aslinda hic okumuyor bos gosteriyor. Bu tip seylerle ugrasan arkadaslar varmi? Tavsiyeleriniz nelerdir? Ne yapilabilir? Simdiden cevaplariniz icin tesekkur ederim.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

Kabil ATICI

çipleri bulunduğu kart üzerinden sök öyle oku. Yada kendi okuyucunu yap.
Kart üzerinde bazı devreler var. Programlayıcının okumasını ve yazmasını engelleyebilir.
Bu söylediğim 24cxx serisi çipleri için.

Bazı yazıcılarda özel çipler var kredi kartlarında kullanılan güvelik çiplerinden bunlar daha sıkıntıdır.
ambar7

t600

bir işe yaramaz . Böyle bir konu ile uğraşırken işin içinden çıkamadım ve yan keski ile bütün kartuşun plastiklerini liğme liğme ettim  , ne buldum mifare çip . mifare kartların içindeki 1mm den daha küçük bir ıd numarası . Plastik enjeksiyon makinasında basılırken içine koyuyorlar .Ne yapacağız bu adamlarla bilmiyorum :(

vedo35

Tesekkurler  Epson ve Canon marka iki printer icin zaten resetleyici aldim ancak bu resetleyiciler her model icin gecerli değil. Sadece belirli modellerin kartuslarini resetliyor. Yukarida  ornekteki gibi universal bir resetleyici yada elimizdeki universal programlayici ile iclerini okuyup ,degistirme, silme islemini yapabilmemiz icin bu seri epromlarin turunu bilmemiz gerektigini dusunmustum. Mesela elimde samsung lazer yazicinin cipi var. Kart uzerinde 8 bacakli sop-8 tip seri eprom var. Kartin uzerinde cok kucuk smd direncler var baska birsey yok. Onlarda scl, clk bagli. Bazi kartlarda o bile yok. Kartin uzerinde zaten vdd, gnd, scl, clk yaziyor. Ben ne yaptiysam icerigini goremedim.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

anrobot

Arkadaşlar sanırım yeni bir kartuşun haberleşmesini bağlantı üzerinden logic analyser ile izleyip  kopyalayarak sürekli doluluk seviyesi sabitlenirse yazıcı dolu kabül edecektir. Markası ne olursa olsun öyle bir kitle hepsi yanıltılır sanırım.  Bu konuda çalışma yapılabilirse binlerce konuda yeni beceri ve uygulanabilir teknik bilgiler ortaya çıkır başka konular içinde.