Telefon tamiri/0402 kılıf

Başlatan pea, 18 Ocak 2016, 23:33:12

pea

Islanıp bozulan telefonun anakartındaki oksitlenmeleri alkolle bir umut gidereyim derken birer adet 0402 kılıf direnç ve kondansatör koparmışım.
http://www.mobilerdx.com/wp-content/uploads/2015/08/Samsung-Galaxy-Note-3-N900A-Touch-Screen-Solution-Ways.jpg
Bu fotoğraftaki flex konektöre bağlı dirençleri lehimleyebilecek, tamir edebilecek telefon tamircisi bulabilir miyim?
Yoksa insan eliyle olacak şey değil, yeni anakart mı almak gerekir?

ogy

Hocam yeni anakart falan almaya gerek yok.Eğer problem sadece 0402 kılıf direnç ve kapasitelerin kopması ise onlar kolaylıkla lehimlenir.

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: pea - 18 Ocak 2016, 23:33:12

Yoksa insan eliyle olacak şey değil, yeni anakart mı almak gerekir?

insan eliyle çok rahat olur. birkaç video izle, hurda bir anakartta birkaç deneme yap.

bu arada alkolle temizlerken tel fırça yada spatula mı kullanıyorsun? nasıl becerdin bunu? ucu kısaltılmış boya fırçası yada dişfırçası kullan böyle problemler yaşamazsın.

pea

@ahmet_zxc
Alkolle temizlerken diş fırçası kullanmıştım ama oksitlenme, toz vs derken dirençlerin arası pislik tutmuştu. Ben de ince uçlu cımbızla aralarındaki pisliği temizleyeyim dedim. Bir baktım iğne ucu kadar plastik parça çıktı. Dokunmatik tamamen bozulunca anladım ki, meğerse plastik pislik sandığım şey direnç/kondansatörmüş  :D
Dirençler 33 ohmluk filtre direnciymiş. Lehimle kısadevre etmeye çalıştım ama havya ucum çok büyük geldi, lehim de bir türlü tutunmadı. Elimde büyüteç/mikroskop da olmayınca ne oluyor, ne bitiyor göremedim.

Şimdi büyüteç + havya ucu alsam en az 50TL tutacak. Daha da bozma riski de cabası. Gerçi telefoncu da 50TL'den az para istemez.  :-\

ahmet_zxc

ne diyeyim bilemedim :-)

ne iş yapıyosun? bu işlerle arada bir uğraşıyorsan birkaç malzeme edinmen iyi olur.

bu arada birkaç video izle ve hurda bir kartta denemeler yap. sonra asıl kartı tamire başla! yoksa evdeki bulgurdan da olabilirsin.

pea

Evde hobi amaçlı uğraşıp, 1206'dan aşağı inmediğim için gerek görmemiştim ince uç+büyütece. Ama dediğiniz gibi edinirsem iyi olur.

Diğer bir sorun da, 0402 kılıfta direnç/kondansatör satan yer bulmak zor. direnc.net'te yok. dorukanstore'da az çeşit + toptan satış var. 2 eleman için Farnell/Digikey'le uğraşılmaz.
Bakalım ne yapacağım :D

Teşekkür ediyorum ilginize :)

ahmet_zxc

bu işle uğraşan birinden istemek yada bir hurdadan temin etmek gerek. 805 kılıfı o fotoğraftaki yere ben monte edebilirim ama sen deneme..

pea

Biraz bakındım da 0402 değil de, 0201 imiş kılıf.
Teknik servis de tamir yapamıyormuş, komple değiştirirlermiş.
Vazgeçtim tamir işinden.

t2

Boş bir yere başka kılıf malzeme ekleseniz, silikonla yapıştırsanız olabilir mi? ince tel ile uzatma yapılır.

pea

Pad'leri lehimle kısadevre etmeye çalıştım. Yok, tutturamıyorum. Ya yandaki pad'lere tutunuyor ya da hiç tutmuyor. Gözümle görmediğim şeyi lehimlemekle uğraşacak sabrım yok.
Yine de öneriler için teşekkür ederim.
Türkiye'deki "Tamir etmeyiz, yeni telefon parasına anakartı komple değiştiririz" diyen sözde teknik servislere de uzunca küfürler ediyorum :D

Melih1802

Sorun devam ediyorsa ben lehimlerim.