Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

modemin yerini değiştirmek

Başlatan eml581, 19 Ocak 2016, 01:25:52

eml581

SelamınAleyküm arkadaşlar ben modemi 10 mt civarı telefon kablosu ile dsl hattını uzatıyım dedim tık yok ne internet ışıgı yandı ne dsl hattın gücümü yetmiyor anlamadım fazlada değil kablo ne yapmam gerek bunun için ?

Tagli

O mesafede bir kablonun sorun çıkarmaması gerekir. Sorun bağlantılarla ilgili olabilir. Ben apartman içi kabloda sorun olduğu ve elektrikçi kabloyu değiştirmeyi başaramadığı için internete 5. kat mutfak penceresinden sarkıtıp apartman girişindeki kutuya bağladığım telefon kablosuyla giriyorum. Evdeki mesafe ile birlikte kablo uzunluğu sanırım 20 metreyi geçiyor (emin değilim ama 30 metre kablo almıştım gibi kalmış aklımda). Geçenlerde ilginç bir şekilde upload hızım epey düştü, normalde 800 kbps iken 200-300 falan oldu ama download hızı değişmedi. Gidip baktım girişteki kutuya, birisi (muhtemelen Telekom elemanı) kablomun ucuna ek yapmış. Eski haline getirip telefon kablosunu kalınlaştırmak için ikiye katlayarak terminale ufak bir tornavida yardımı ile doğrudan tıkıştırdım ve sorun düzeldi.
Gökçe Tağlıoğlu

eml581

valla hocam bende anlamadımm niye böyle ilginç bi durum aşağı kutudan 20 m kabloyla geliyo burda 8 m hatta kablo takınca hiç tık yok geri takıyom 1 metre kablo çalışıyo acaba kablo tek damar o sıkıntı olurmu

mehmet

Kabloyu test ettiniz mi? İlave olarak modeme
enerji geliyor mu?
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

eml581

Moxem saglam zaten eski kabloyu takinca calisiy eski kablo dedigimde 1 mt filan kabloda saglam taktigim

mehmet

~4-8Km. mesafede sorun olmayan hat 20m.
ilave ile mi sorun cikartiyor?
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

coco

çok ilginç olmuş bu sanki balkonun içinde kuruyan çamaşırın dışarıda  kuru ve rüzgarlı bir havada daha geç kuruması hatta hiç kuruyamaması gibi Anlamsız olmuş

drozk

eml581

yok hocam kısa devre sağlam kablo valla çok ilginç bende anlamadım ama bence kablonun direnci yüksek gibime geliyo bi yerden çok telli tel kablosu buluyum deniycem gene

t2

Kablonun 2telli olmasi yeterli değil. Burulu çift olması gerek. Burulu olması çok önemli.

eml581

Alıntı yapılan: t2 - 21 Ocak 2016, 08:50:42
Kablonun 2telli olmasi yeterli değil. Burulu çift olması gerek. Burulu olması çok önemli.

Burulu derken hocam gelen hatta bildigimiz tek damar 2x0.50 telefon kablosu

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: EnesYazıcı - 20 Ocak 2016, 15:38:43
Moxem saglam zaten eski kabloyu takinca calisiy eski kablo dedigimde 1 mt filan kabloda saglam taktigim
Uzun kablo bağlı iken ADSL splitterden telefonu söküp test ediniz.

eml581

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 22 Ocak 2016, 13:30:47
Uzun kablo bağlı iken ADSL splitterden telefonu söküp test ediniz.

Sadece modem takili hocam splitter yok arada

crazy

Alıntı yapılan: EnesYazıcı - 24 Ocak 2016, 20:00:32
Sadece modem takili hocam splitter yok arada
Uzattığın kablonun ucuna telefon kablosu jackı bağlamışındır büyük ihtimal  jackın pinleri modem girişinde boşa gelmiştir, başka bir telefon jacklı kablo ile modeme giriş yaparsan olur.

eml581

Alıntı yapılan: crazy - 24 Ocak 2016, 23:22:55
Uzattığın kablonun ucuna telefon kablosu jackı bağlamışındır büyük ihtimal  jackın pinleri modem girişinde boşa gelmiştir, başka bir telefon jacklı kablo ile modeme giriş yaparsan olur.

Hocam her turlu kontrolu yaptim saglam :)