aşırı yük (load cell) alternatifi hk. (?)

Başlatan zamzam23, 20 Ocak 2016, 09:43:53

zamzam23

Selamlar,

kaldırma ekipmanlarında kaldırılan yükün ağırlığını ölçmek için, loadcellli (halat tip veya pin tip) sistem yerine, yükü kaldıran motorun çektiği akıma göre ağırlık ölçümü tayini yapılabilir mi?
Motorlar 45kW ve 3 faz 380V asenkron motor. kaldırılan yük 50 ton civarında.

Yapılacak yük ölçümünün hassas olmasına gerek yok. Sadece kapasitenin üzerinde yük kaldırıldığı zaman bunu algılayıp, emniyet açısından devreyi kesecek ve yükü kaldırmasına izin vermeyecek.

Bu konuda görüşlerinizi almak isterim.

ahmet_zxc

mantıken yapabilmen lazım. her seferinde yükü 1 ton artırarak akıma bakmak mantıklı olabilir.

CaFFeiNe

45kw motor yaklaşık 90A çekmesi lazım tam yükte (cos fi'ye göre biraz değişebilir etiketinde tam yükte çektiği akım yazar), akım koruma röleleri var mesela Entes'te bunun gibi bir ürünle çekilen akım bir değeri geçtiğinde kontak alıp istediğini yaptırabilirsin

zamzam23

Alıntı yapılan: CaFFeiNe - 20 Ocak 2016, 10:32:16
45kw motor yaklaşık 90A çekmesi lazım tam yükte (cos fi'ye göre biraz değişebilir etiketinde tam yükte çektiği akım yazar), akım koruma röleleri var mesela Entes'te bunun gibi bir ürünle çekilen akım bir değeri geçtiğinde kontak alıp istediğini yaptırabilirsin

sistemde aşırı akım rölesi var ancak bu motoru korumak adına son değer. akım koruma termik röleleri benim bildiğim tek bir akım değerine set ediliyor ve o sınırda motoru korumak adına enerjiyi kesiyor. ikinci bir aşırı akım rölesi kullanmak yerine, eğer 2 ayrı akım değeri set edilebilen ve ayrı ayrı kontak verebilen termik röleler varsa onlar kullanılabilir. sizin söylediğiniz aşırı akım röleleri bu işe uygun mu?

Cemre.

Bu güçte bir motora direk yol vermediğinizi varsayarak, çoğu gelişmiş motor sürücüsünün bu tarz koruma fonksiyonları mevcut. Bu konuyu bir araştırın isterseniz, belki de istediğiniz işi yapabilecek kapasitede bir cihaza sahipsinizdir.

zamzam23

3 faz motorda aşırı yük hesaplamak için aşağıdaki akım trafolarını kullanacağım. Aklıma takılan sorular var:,

3 faz bir motorda motor akımını ölçmek için, her fazı ayrı ayrı ölçüp değerlendirmeliyim yoksa tek fazı ölçmem yeterli olur mu?

bir diğer soru,  motor eskidikçe ve sürekli çalıştıkça, aynı yükü kaldırmak için daha fazla akım çeker mi?

z

En az 2 faz akımını değerlendirmelisin.

Bir zamanlar bir abimiz çelik exturuzyon işi için kendi fabrikasına devasa bir makine tasarlamıştı.

Bazen extruzton kalıbında sıkışma oluyor ve redüktör dişlileri diş sıyırıyormuş.  Redüktör olarak büyük gemilerden sökülme motor şanzumanlarını kullanıyordu.
Bir firmaya silahlar için namlu çeliği üretiyordu.

Motor akımını gözetleyip tehlike durumunda sistemi koruyacak cihaz yapmamı istemişti.

O zamanki kıt bilgimle her 3 faza trafocuya sardırdığım akım trafolarıyla faz akımlarını gözetliyor, herhangi bir faz akımı belirlenen limiti geçtiğinde RC devresini uyarıyor aşırı akım kalkarsa RC uyarımı da kalkıyor ve C uçlarındaki gerilim derhal sıfırlanıyordu.

Eğer aşırı akım RC zaman sabiti boyunca devam ederse kontaktör çekiliyor ve motor enerjisi kesiliyordu.

Cihaz tam istedikleri gibi çalıştı.

Sonuçta gecikmesi ve akım limiti ayarlanabilir bir aşırı akım rolesi yapmıştım.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

CaFFeiNe

Cemre.

Dağıtım sistemlerinde ve termik-manyetik şalter gibi cihazlarda 3-faz akımları ayrı ayrı gözlenir. Siz de normal şartlarda dengeli akım çekmesi beklenen (kısmen) bir yükü bu şekilde takip edebilirsiniz sanıyorum.

crazy

Enerji analijörü işe yarayabilir mi çalıştığım yerde kullanmışlar akım trafosu kullanmak gerekiyor yine de  çekilen akım  yüke göre 4-20ma çıkışı var röle kontakları programlanabiliyor  set değerine göre kontaklarından  devre kesiciye sinyal alınabilir.

Salih

3 Fazlı asenkron motorlar dengeli 3 fazlı yük sınıfına girer.
Bir aksilik olmadığı (örneğin fazlardan birinin kesilmesi) durumlarda, tek fazdan ölçü almak yeterlidir.
Ama aksilikleri de göz onunda tutayım dersen, en az iki fazı kontrol etmen yeterli olur.
Her asenkron motor da motor akımı yükle lineer değişmeyebilir. Sizde motor akımını işe başlamadan önce,
kabaca olsa da  yüke göre analiz etmenizde fayda var.
Motor akımın da değişiklik zamana göre, yani yataklar ve dişlilerin aşınmaları na göre değişebileceği gibi,
yaz veya kış mevsimine göre bile değişir.
Önemli olan sizin hedeflediğiniz akım hassasiyetidir.
Ölçeceğiniz akım aralıkları çok darsa problemler olabilir.

zamzam23

panoda, enerji tek faza kaldığında devreyi kesecek termik röle mevcut. benim ayrıca tek faza kalma olayını test etmeme gerek olmayabilir. Tek fazdan akan akımı kontrol edersem, dengeli yüklerde çok sorun olmaz diye düşünüyorum.

enerji analizörleri pahalı bir çözüm. ben daha ekonomik bir çözüm peşindeyim.

İkinci bir termik röle de kullanılabilirdi ancak termiğin soğumasına kadar beklenmesi durumu, çalışmanın sürekliliğini aksatacağından pek uygun gözükmüyor.

bu durumda, aşırı yükü, diğer sistemlerdeki gibi loadcell ile değil de çekilen akımla ölçmeye çalışacağım. Bu tip bir ölçümde mantıksal bir sorun yok anladığım kadarıyla.

Cemre.

Alıntı yapılan: zamzam23 - 25 Ocak 2016, 13:03:30
panoda, enerji tek faza kaldığında devreyi kesecek termik röle mevcut. benim ayrıca tek faza kalma olayını test etmeme gerek olmayabilir. Tek fazdan akan akımı kontrol edersem, dengeli yüklerde çok sorun olmaz diye düşünüyorum.

enerji analizörleri pahalı bir çözüm. ben daha ekonomik bir çözüm peşindeyim.

İkinci bir termik röle de kullanılabilirdi ancak termiğin soğumasına kadar beklenmesi durumu, çalışmanın sürekliliğini aksatacağından pek uygun gözükmüyor.

bu durumda, aşırı yükü, diğer sistemlerdeki gibi loadcell ile değil de çekilen akımla ölçmeye çalışacağım. Bu tip bir ölçümde mantıksal bir sorun yok anladığım kadarıyla.

Load-cell ile "aşırı yük" tespiti yapabilirsiniz. Ancak aşırı yük durumu sadece motor miline bağlanan yükün Kg cinsinden ağırlığıyla ilgili olmayabilir.
Misal rotor yatak rulmanlarında herhangi bir sıkışma durumunda load-cell aynı değeri verirken motor daha fazla akım çekecektir. Siz motoru mu korumak istiyorsunuz, yoksa yükü mü tartacaksınız? Sizin tercihinize kalmış.
Benim şahsi görüşüm akım takibi yapılması yönünde olurdu.

Kolay gelsin, iyi günler.

zamzam23

bugün ilk denememi yaptım. boşta iken 15kw motorun çektiği akım 33A civarında idi. fakat garip olan, %20 yükte de aynı akımı ölçtüm. bu biraz garip geldi bana. boşta ve %20 yüklü iken motorun çektiği akımın farklı olması gerekmez miydi?

z

Akıma ilave olarak bir de gücü ölç.

Emin değilim ama açıklaması şöyle olabilir.

Motor yüksüzken çekilen akımın reaktif bileşeni fazladır. Yükleyince aktif artıyordur reaktif akım azalıyordur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com