Triyak'ın A1-A2 uçları arasında 6V var normal mi?

Başlatan remzi, 20 Ocak 2016, 21:37:51

remzi

Arkadaşlar uygulama şemam bu şekilde. Yük olarak 1800W elektrikli süpürge kullanıyorum. 1600-1700W civarında triyak üzerinden güç çekiyorum.
Triyak BTA16 600B.
Triyak ne kadar ısınacak diye 4cm X 6cm ebatında bir soğutucuya bağladım ve şimdilik moc3021'li bölümü kısa devre ettim. Yani MOC3021'in çıkışındaki triyaklı kısmı kısa devre yaptım. Amacım triyak ne kadar sürede ne kadar ısınacak.
Motor 1600-1700W güç çekerken Triyağın A1-A2 uçları arasında 6V ölçüyorum.
Bu yüzden triyak çok fazla ısınıyor.
Daha düşük olması gerekmiyormu?

Icarus

Alıntı yapılan: remzi - 20 Ocak 2016, 21:37:51
şimdilik moc3021'li bölümü kısa devre ettim.
Böyle bir şey yaparsan
Triac "ON" olamaz. Çalışamaz, devreyi tamamlayamaz.

z

Scopla A1-A2 uçlarındaki gerilimin değerini değil de dalga şeklini görelim diyeceğim ama şebekeye bağlı cihazların scop görüntüsünü almayı biliyormusun?

Bilmiyorsan aman deneme.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

remzi

Bilmiyorum maalesef hocam.
6V fazla ama değilmi?
Yükü 1300W UFO tarzı ısıtıcı yaptım.
A1-A2 gerilimi 3.5V' a düştü.
15dk sonra soğutucuya dokunulmayacak hale geliyor.

z

Scopun varmı?

Varsa scopu çalıştırabileceğin 220/220v izolasyon trafon varmı?

Scopun var fakat izolasyon trafon yoksa yaşın kaç ve elektik üzerine eğitimin varmı?

remzi

skop var izolasyon trafom yok.
yaş 33.
eğitim elektronik müh.

z

Tamam o zaman sorun yok.

Bu amaçla kullanacağınız scop bilgisayarla kullanılan daha doğrusu ekranı olmayan scop olmamalı.

1) Öncelikle scopun varsa bilgisayar ile bağlantısını ayrırın. (USB, seri kablo vs)
Problarını vs de sökün. Scoba hiç bir şey bağlı olmasın. Masanızda scop etrafında scobun sağına soluna dokunacak tüm tel vs yi uzaklaştırın.

2) Scopun elektrik kablosunu topraksız bir prize bağlayın. Bunun için topraksız uzatmadan yararlanabilirsiniz ya da scopun fişinin faz ve nötür pinlerine iki tel sarıp bandlayın ve bu telleri prize takın.

3) Scopun GND pini ile şebekenin fazı arasına AC voltmetre bağlayın kaç volt okuyorsunuz ölçün.

Aynı ölçümü bir de scopun GND pini ile şebeke nötürü arasında yapın. Muhtemelen en fazla 100v civarında ölçeceksiniz.

Sorun yoksa (100v dan fazla değilse)

Yaa Allah Yaa Bismillah deyip Scopu çalıştırın ve scopun GND ucunu Şebekenin Nötürüne bağlayın.

Sorun yoksa (patlama olmadı ve sigorta atmadı ise)

Yukarıdaki şemada triacın alttaki ucunu şebekenin nötürüne bağlayın.

Yükünüzü de faza.

Scop Vdiv kademesini en yükseğe alın. Tarama çizgisini tam orta sıfır hattına ayarlayın. Scop probunu da Triacın yükle bağlı olduğu uca bağlayın. (1.2K olan uca)

Elektriği verin. Tiac iletimde iken V/Divi küçülte küçülte güzel bir görüntü elde edin ve bize gösterin.

Önemli Not.  Scpun Gnd pinine metal gövdesine vs dokunmamaya çalışın.

VDiv'i küçültürken triacın iletimde olduğundan emin olun. Triac'ı yalıtıma sokacaksanız scop probunu muhakkak devreden ayırın yada Vdiv'i muhakkak en yükseğe alın.

Scop probunu 1/10 moduda kullanın.