Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Rezivite

Başlatan SpeedyX, 14 Eylül 2005, 19:18:48

SpeedyX

Merhabalar,
Rezivite diye birşey duyanınız oldu mu? bu zemin etüdü çalışmalarında kullanılan bir yöntem ve cihazın adı, yere bir probdan elektrik sinyalleri verilerek diğer probtan gerilim farkı ölçme ile zeminin sağlamlığının saptanmasında kullanılıyor.

( http://www.geop.itu.edu.tr/~jeotermal/jeoelek.html )

Rezivite Cihazı yapmak için ne bilmek gerekir, nedir, ne değildir?

Saygılar

KAZIMUGUR

Rezistivite zeminin geçirgenliği ve ölçümü.Toprakta (yerküre) elektrik eş potansiyel alanlar kavramıyla açıklanan bir yayılım gösteriyor.Toprak yada zemin RCL devresi olarak davranıyor,R vektörü daha büyük.Zeminin türüne göre iletkenliği değişiyor.
Genelde ortada,açıklığı sıra ile 1-2-5-10 metre yapılan iki elektrod toprağa çakılıyor(demir kazıklar çap 40-50mm,derinlik 10-30cm),aynı doğrultuda dış elektrodlar çakılıyor,iç elektrodlara 0.5 saniyede değişen bir gerilim uygulanıyor(kare dalga),yoksa toprak polarize olup elektrodlar kaplanıyor filan.Enerji genelde bir akü grubundan sağlanıyor,10-100V gibi)Sıra ile dış elektrodlar önce 5 er sonra onar sonra yirmişer metre simetrik açılarak çakılıp ölçülüyor.Dış elektrod yarıçapı derinliğinde bir bilgi elde ediliyor.Bir kaç doğrultu ve yer değişimi ile tekrarlanıyor.Verdiğiniz link çok daha güzel anlatıyor.Sonra bunları bilen biri bir tabloda işleyip diğer zemin bilgileri ile(etrafta gördüğü tepeler zemin tipi bölge geneli gibi değerlendirip bir rapor hazırlıyor.Genelde su aramalarında çok kullanılıyor.
Linktede belirtildiği gibi Schlumberger yöntemi diye anılıyor.Bu bir alman firması ve akla gelen her çeşit ölçüm aleti yapıyor,hepside kalite.
Bu işin özel ölçüm aleti var,bir set hem uygulanan gerilimi hemde oluşan gerilimi gösteriyor.Basitce toprağa bir akü ile gerilim uygulayıp sonrada bildiğimiz digital mültimetre ile gerilimi okuyanlar gördüm.Kısa derinlikler için evet ama derinlik arttıkca olmuyor.Girişinde verilenden farklı frekansları eleyen filitreler var.
Bir zamanlar eski tiplerden birini modifiye ederek imal etmiştim,pek pazarı olmadığı için fazla uğraşmadım,sonraları çok daha gelişmişleri kolayca gelir olunca kaldı gitti.Bulabilirsem notlarımı eklerim.Özet olarak böyle.