Uzaktan Kumandalı Dijital Ton Kontrol devresi

Başlatan _PICMAN_, 16 Eylül 2005, 11:53:26

_PICMAN_

Uzaktan Kumandalı Dijital Ton Kontrol devresi
Devre SIRC (Sony Infrared Remote Control) prensibine göre çalıştığı için sadece Sony marka kumandalar ile çalışıyor.(TV). Devre 6 fonksiyonlu olup, istenilirse PC bağlantısı yapılarak bütün kontroller PC üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Devrede LM1036N ton kontrol entegresini kullandım. Bunun özelliği mono potasyometre ile stereo kontrol yapmasıdır. Ton kontrol devresinin pot girişlerine ise DS1844 Digital Potosyometre kullandım. DS1844 içinde 4 adet 64 pozisyonlu pot bulunmaktadır. I2C kontrol hattı ile PIC' e bağlanmaktadır. Devrede istenilirse amfi kontrolü için bir adet röle ekledim. Bu röle amfinin 220V AC bağlantı kontrolü içindir.
Kumandanın Vol + ve  Vol - ile ses seviyesini değiştirebilirsiniz. Prg+ ve Prg- ile menü ye girip Bas, Tiz, ve Balans ayarını seçerek Vol+, Vol- tuşları ile seviyelerini değiştirebilirsiniz. Power tuşu ile Röleyi kontrol edebilirsiniz, Mute tuşu ise sesi kesmek için kullanabilirsiniz.

http://www11.brinkster.com/eloumut/devreler2/devre.asp?id=88

entegrerhan

hex dosyasıyla pc programını başka bir yere yüklemeniz mümkünmü acaba üyelik istiyo üye olduğum halde hata veriyor.

_PICMAN_

Ok.
Ne hatası veriyor???
Server da bir sorun var düzelticem...

entegrerhan

Kullanıcı adımı ve şifremi doğru girdiğim halde ikisinden birisinin yanlış olduğunu yazıyor.Bunu Düzeltebilirsen sevinirim yoksa dosyaları başka bir yere yükle

Mesela

www.rapidshare.de

mau2002

selam guzel proje tebriler arkadasım
ama bi sorun var bu devreyi daha anlasılır bi sekilde cizsen devre bole cok karısık gibi gorunuyo bi hata yapmamak icin devreyi iside cizsen daha iyi olur

_PICMAN_

Alıntı yapılan: "mau2002"selam guzel proje tebriler arkadasım
ama bi sorun var bu devreyi daha anlasılır bi sekilde cizsen devre bole cok karısık gibi gorunuyo bi hata yapmamak icin devreyi iside cizsen daha iyi olur
Teşekkür ederim...
Devre gayet anlaşılır bir şekilde çizdim. Devrede hiç bir hata yok ben kullanıyorum. Devreleri ve PCB leri Protel de çizerim, isisi sadece smilasyon için kullanırım. ,
İstersen devrenin pcb dosyalarını da gönderebilirm.

İyi çalışmalar...

mau2002

ok ben devrede yanlıslık var demek istemedim yalnızca devreyi bi block halinde cizerken yanlıslık yapmamayım kendim icin
protel dosyasını gonderirsen sevinirim
ayrıca protel programınıda download linki varsa cunku indirmeye kalkıyorum bi saat uyelik sonra hangi surumunu indiricem onuda bilmiyorum
diğer arkadaslarında da deği gibi hex ve diğer kodları baska bi yere upload edersen cok sevinirim

entegrerhan

Arkadaşım DS1844 entegresini nerden buldun acaba kadıköy ve karaköyü dolaştım hiç bir yerde bulamadım eğer istanbulda biryerden aldıysan telefon numarası adres vb.. yazabilirsen sevinirim.

_PICMAN_

DS1844 ü ben MAXIM den sample isteiştim 1 sene önce. işmdi hala sample gönderiyorlar mı sitesine gir incele. Başka türlü zor buluyor maxim ve dallas entegreleri. Birde türkiye bayilerin yelefonalrını al ordan araştır.

entegrerhan

Başka Almak İsteyen Olursa

http://www.maxim-ic.com/company/contact/sales_offices.cfm/filter/idistributors
Bu Linkte Temsilcilikler var.Türkiyede 2 Tane Olduğu Gözüküyor.Biri Anadolu Yakasında Diğeri Avrupa Yakasında

elektronikmanyak

Alıntı yapılan: "_PICMAN_"
Alıntı yapılan: "mau2002"selam guzel proje tebriler arkadasım
Teşekkür ederim...
Devre gayet anlaşılır bir şekilde çizdim. Devrede hiç bir hata yok ben kullanıyorum. Devreleri ve PCB leri Protel de çizerim, isisi sadece smilasyon için kullanırım. ,
İstersen devrenin pcb dosyalarını da gönderebilirm.

İyi çalışmalar...

arkadaşım birkaç sorum olacaktı :)

acaba bu devrenin pcb si varmı? birde ds entegresinin fiyatı hakkında bir bilgin varmı?

yardımcı olursan çok sevinirim. şimdiden teşekkürler.

entegrerhan

Buyur Arkadaşım Bu Devrenin Areste Çizilmiş Hali Entegrelerin Datasheet'leri ve Devrenin Seri Port Programıda Mevcuttur.

http://rapidshare.com/files/9206590/Ses_Kontrol.zip.html

Devreyi Areste Kendim Çizdim.Yalnız Devre Elemanlarının Değeri Belli Değil Onu Şemaya Bakarak Bulman Lazım.Bu Devreyi Ben Yaptım Gayet Güzel Çalışıyor.Genede Baskı Devreyle İlgili Bi Sıkıntın Olursa Yardım Ederim. DS1844 Entegresini Bi Önceki Mesajımda Belirttiğim Adreste ASKOM ELEKTRONİK ten Aldım www.askomel.com Sample Olarak 2 Tane İstemiştim Biri Bozulursa Diğerini Kullanırım Diye Askomla Bağlantıya Geçersen Adresine Kargoyla Gönderiyorlar.

Sana Şimdiden Kolay Gelsin..

_PICMAN_

Alıntı yapılan: "elektronikmanyak"
arkadaşım birkaç sorum olacaktı :)

acaba bu devrenin pcb si varmı? birde ds entegresinin fiyatı hakkında bir bilgin varmı?

yardımcı olursan çok sevinirim. şimdiden teşekkürler.

Merhabalar;

Size devrenin PCB sini ve son HEX dosyasını gönderiyorum. Önceki hex de küçük bir pcb uyuşmazlığı vardı.
En kısa zamanda  siteye ekleyeceğim.
Entegreyi www.maxim-ic.com adresinden sample isteyebilirsiniz ücretsiz olarak 2 adet sample göderiyorlar ;)

Dijital Ton Kontrol (PCB ile)

Kolay gelsin...İyi çalışmalar...

Umut K.

elektronikmanyak

@entegrerhan
@_PICMAN_ her ikinizede yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim :-)

_PICMAN_ arkadaşım senden bir ricada daha bulunacağım. mümkünse PIC in ASM kodlarını verebilirmisin?

birde size birkaç soru soracaktım. sizi msn ime ekledim sanırım kabul etmediniz. eklerseniz çok sevinirim. sesfrekans.sistemleri.com@hotmail.com

seferuzan

define osc 4

kontrol var byte

pot_0 var byte
pot_1 var byte
pot_2 var byte
pot_3 var byte

pot_4 var byte
pot_5 var byte
pot_6 var byte
pot_7 var byte

seri_data var portd.0
seri_clock var portd.1

pause 1000

kontrol = %01010000

pot_0 = %00000000
pot_1 = %01000000
pot_2 = %10000000
pot_3 = %11000000

pot_4 = %00111111
pot_5 = %01111111
pot_6 = %10111111
pot_7 = %11111111

i2cwrite seri_data,seri_clock,kontrol,0,[0,0,0,0]

basla:    

i2cwrite seri_data,seri_clock,kontrol,0,[pot_0,pot_1,pot_2,pot_3]

pause 3000

i2cwrite seri_data,seri_clock,kontrol,0,[pot_4,pot_5,pot_6,pot_7]
         pause 3000
    goto basla
end

ds1844 digital pot kullanmak istiyprum ama ölçü aletini bağladığımda değişme olmuyor.3 sn ara ile potlara 0 ve 64 değerini yüklüyorum ama bir türlü yazamadım.sen ne yaptın yazma kısmını bana gonderirmisin.teşekkürler