PLC çıkış gerilimi değiştirilebilir mi?

Başlatan okay57, 01 Şubat 2016, 12:45:39

okay57

Merhaba arkadaşlar elimde cpu 222 dc/dc/dc  24V dc beslemeli s7-200 plc var. Amacım plc ile 12 V redüktörlü motor çalıştırmak. Motoru plc çıkışı ile süremeyeceğim için röle ile süreceğim. Elimde 12V DC röle var. PLC çıkış gerilimini değiştirebilir miyim?
Bir de benim kafamı karıştıran PLC bağlantı klemensinde çıkış klemens kısmında güç bağlantısı için L+/M/ var bir de L+/M var bu bağlantılar bunlar kısa devre ediliyor. Benim de aklıma şu geliyor "L+/M bağlantı uçlarına harici bir kaynak bağlayıp PLC çıkış gerilimini değiştirebiliriz" diyorum. Dene gör diyenler olacak ama okulun PLC si olduğu için başına bir şey gelir diye deneyemiyorum.
Sonuç: PLC çıkış gerilimini değiştirebilir miyiz?

tunayk

Düşünceniz doğru. PLC nin dijital çıkışlarının yanındaki L+ ve M uçları, 12V kaynak ile beslenebilir ve PLC ye hiç bir zararı olmaz.  Dijital çıkışlar PLC iç devresinden izole olduğundan harici besleme girişleri var.  Eğer devrede sorun teşkil edecek bir durum yoksa, bu çıkışlar genellikle ana beslemeye bağlanır. Ancak sizin durumunuzda 12V ile Dijital çıkışları beslersiniz. 24V ile PLC nin kendisini.

Aynı şekilde, dijital girişlerin yanındaki M ucu  da ana girişin şasesine bağlanmaz zorunda değil.

Kolay gelsin

Salih

Siemens Plc de denemedim ama, delta plc de denedim. Normal 24v besleme istenen çıkışlar yaklaşık 7 v'a kadar çalıştı.
Arkadaşın dediği gibi çıkışların beslemesini harici 12v kaynaktan verip denemekte fayda var.
Olur diye düşünüyorum, firma aksi yönde bir önlem alamadı ise.

okay57

teşekkürler.
Plc nin kullanma kılavuzunda sanki ayrı kaynaktan çıkışları besleyebilir mişiz gibi bağlantısını göstermişler.

sol üstteki L+ M e 5v bağlayıp 5V luk röleyi sürebilir miyiz? S7200 de bunu denemiş olan var mı?

tunayk

Teorik olarak evet sürebilirsin.  Pratikteki durum ise şudur.
Plc nin çıkışları bir mosfet ile sürülmekte olup çıkış 1 olduğunda bağlayacağınız röle bu mosfet tarafından enerjilendirilecektir. Mosfet üzerinde kalan gerilim 5v röle için fazla Olabilir ve röleniz iyi çekmeyebilir.  Denemeniz lazım.

okay57

b.maleri

deneme yaptınızmı bilmiyorum ama plc çıkışları 4'er olarak birbirinden izoledir. İç devre ile de bir teması yoktur. örneğin 0.0-0.1-0.2 ve 0.3 çıkış bitlerini aynı kaynaktan beslemek durumundasınız. çıkış durumunuza göre karar verip ilk dördü 12V sonraki dördü 24 kullanabilirsiniz.