robot kol

Başlatan cann, 04 Şubat 2016, 00:55:57

cann

buna benzer bir redüktörü sökmüştüm, motor mili sonsuz vidaydı.

Kerim42

Merhabalar,
     Aklıma şimdi geldi bilmiyorum kullanılabilir mi?
Robotun örneğin kol hareketine bir silindir, yada şırınga gibi düşünelim ama uçundan çıkan sıvı kendisine geri dönüyor bu dönüş sisteminde de elektrikli bir vana var. Motora hareket verirken bu vana açılır hareket sağlanır iş bitince vana kapatılır sıvının yaptığı basınçla bir nevi frenleme görevi görür.
Alemi padişah olmak bir kuru kavga imiş. Bir veliye bende olmak cümleden ala imiş. (Yavuz Sultan Selim)

muhendisbey

Alıntı yapılan: Kerim42 - 16 Nisan 2016, 16:20:42
Merhabalar,
     Aklıma şimdi geldi bilmiyorum kullanılabilir mi?
Robotun örneğin kol hareketine bir silindir, yada şırınga gibi düşünelim ama uçundan çıkan sıvı kendisine geri dönüyor bu dönüş sisteminde de elektrikli bir vana var. Motora hareket verirken bu vana açılır hareket sağlanır iş bitince vana kapatılır sıvının yaptığı basınçla bir nevi frenleme görevi görür.

Adına hidrolik deniyor. Robot kol olarak düşünürsen iş makinelerinde hidrolik kullanılır. O da bir nevi robot koldur.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

DaRt

Boston dynamics tarfından tasarlanan big dogda da bu şekilde hidrolik sistem var.

galenga

robot kollarda frenleme var , siz hareket ettirmeden önce çıt diye ses gelir gelen ses frenlere aittir aynı zamanda motora enerji gider , sonrasında hareketi tamamlarsınız ve kapanır .