Vmware workstation 12 pro

Başlatan GreeN, 05 Şubat 2016, 17:47:56

GreeN

Yazılımı kullanan var mı? Vmware workstation 12 pro lisansı almak istiyorum. Online  http://store.vmware.com/store/vmwde/en_IE/home sitedeki ürünü aldığımda kaç adet sanal makina çalıştırabilirim. Misal 1 pc de 5 sanal çalıştırmak istiyorum. 5 x 1 lisan ücreti mi ödemem gerekiyor.
Terörü Lanetliyoruz.

polleme

Ben kullanıyorum, Workstation 12 Pro üzerinde vSphere ESX 6.0 kurdum, 10 civarı sanal makine var, sorun yok.

iyildirim

Tek lisansım var. 
7-8 tanede  sanalım. 
Win7 Ulti 64 üzerine çalıştırıyorum.
16 ram ile aynı anda sanalların ram ihtiyacına göre 3-5 tanesi çalışabiliyor.
Tek sanalda 64Ram, 16 processor, 8TB  disk destekleniyor. Native disk desteği de var. 
Sanalları SSD de çalıştırırsanız performans süper. Açılış, snapshot vs.

Sadece  iki sıkıntım var.
Biri internet gitse bile network adaptörleri resetlemesi. Özellikle debug yaparken kodun ortasında olunca can sıkıcı.   
Diğeride benim makinadanın tüm USB portları 3.0 ve intel chipset. USB disk veya cihazları sanalda kullanmak sıkıntılı.

@polleme , kullandığın makina, OS nedir. USB sorunu yaşadın mı?.

GreeN

Anladığım kadarıyla tek lisan işime yarar.donanım olarak Server yok elimde, şimdilik i7 3660k, 8gb, 128gb ssd + 1Tb win7pro desktop pc var.
Terörü Lanetliyoruz.

veliusta

VirtualBox neden kullanmıyorsunuz? Ben Vmware'yi denemiştim. Çok fazla kasıyordu.

polleme

Alıntı yapılan: veliusta - 05 Şubat 2016, 18:45:20
VirtualBox neden kullanmıyorsunuz? Ben Vmware'yi denemiştim. Çok fazla kasıyordu.

Kaynağı doğru şekilde sağlarsanız kasmaz. Bir kere SSD bence şart.

GreeN

Raid konusunda hem güvenli hem hızlı çözüm ne kullanıyorsunuz,  yapılandırma olarak soruyorum.
Terörü Lanetliyoruz.

engerex

Uzun zaman önce sanal makina yazılımlarını karşılaştırdığımda özellikle ekran kartı sanallaştırmasında VMware çok daha iyiydi.

ByTEK

raid1 veya raid5 öneriyorum. raid1 de min 2 disk ile yapılır ve birbirinin yedeği olacak şekilde çalışır. biri bozulunca sistem diğer diskten devam eder. Raid5 daha hızlı bir çözümdür. Sunucularda ESX kurulumu yaparken 2 disk raid1 yapıp esx kuruyorum. eğer disk fazlalığım varsa 1 diskide hot spare olarak yedek yapıyorum. sanal bilgisayarların çalışacağı kısmıda RAID5 + Hot spare yapıyorum.

RAID1 :

RAID 1'de (Eşlik olmadan disk ikizleme) aynı veri birçok diske yazılır (bunlara ikizlenmiş set de denir). Her ne kadar birçok uygulama 2 disklik diziler oluştursa da, 3 veya daha fazla diskli diziler de kullanılabilir. Dizideki en az bir disk düzgün çalıştığı sürece, her türlü hata ve aksaklığa karşı koruma vardır ve dizi normal çalışmasını sürdürür. Uygun bir işletim sistemi yardımıyla belleğe yazma performansı artırılabileceği gibi, yazma performans düşüşü de minimuma indirgenebilir. RAID 1'i her disk için farklı bir kontrolörle kullanmaya bazen 'duplexing' (duplex = çift yönlü) denir.

RAID5 :

RAID 5 (Striping with Parity): Hem hızın hem güvenliğin beraber oluşturulduğu bir yapıdır. En az 3 disk gereklidir. Yandaki örnekte 3 disk RAID 5 oluşturulmuştur. Bir algoritma ile bilgiler disklere sırası ile yazılırken her defasında bir diske yazılan bilgilerin algoritması kaydedilir. Şekildeki örnekte 1,2,3,4 bilgi blogu disklere yazılırken 1. veri 1.diske, 2 veri 2. diske yazıldıktan sonra bu bilgilerin algoritması ise 3. diske yazılmaktadır. Sonra gelen 3. veri bu sefer 3. diske, 4. veri ise 1. diske, 3. ve 4. verilerin algoritması ise 2. diske yazılmaktadır. Bu şekilde devam eden veri yazma işlemi bize RAID 5 sistemindeki herhangi bir diskin arızalanması durumunda sistemin çalılşmaya devam etmesi, arızalı diskin sistem kapanmadan değiştirilmesi ve RAID 5 yapının tekrar oluşturulmasını sağlamaktadır. Burada tek bir disk güvenlik için kullanılmaktadır. Toplam kapasite bir eksik olacaktır.